Gazetecilikte Erken Doğan ve Tükenmeyen Kişisi..

0
6

Bazı insanlar erken yetişirler, bazıları zamanında, bazılarıda zamanından sonra doğar, ama Oktay Ekşi genç yaşlarında daha yaşı 19 iken gazetecilik mesleğine başlamıştır.. 7 Aralık 1932  doğumlu olan gazeteci hayatında hızlı ilerlemiş ve gazetecilik mesleğine önemli katkıları sunmuş ve kabul ettiren tek kişisi olmaya hak kazanmıştır..

İlk önce iş hayatına Ankara Ajansı adlı özel haber ajansında başlar..Daha sonra gazetecilikte önemli ismi olan Falih Rıfkı Atay‘ın Dünya Gazetesi‘nde  muhabir olarak çalışmaya başlar..Oldukça zor işlerde  daha 22 yaşında bir genç olarak  Ankara Temsilcisi göreviyle 1960 yıllarına kadar çalışır..Daha sonra ortamın karışıklığından dolayı bulunduğu iş yerinden istifa etmiştir.. Öncü gazetesinde toplam 28 gazetecinin bulunduğu kurumda istihbarat şefi olur.. Ortamın karışık olduğunu söylemiştik, 1961 anayasasını yapmak üzere kurulan Kurucu Meclis üyeliği için yapılan seçimlere katılır ve meslektaşları tarafından ‘Basın Temsilcisi‘ seçilir.. Bu görevi başarıyla geçirdikten sonra Ulus gazetesine geçer ve daha önceden yaptığı görev olan İstihbarat Şefliği görevini alır..Hayatında birçok gazetelerde  çalışmıştır, bunların en önemlisi de Hürriyet grubuna bağlı Yeni Gazete‘nin Ankara Temsilcisi olmuştur..Burada ki başarılarından dikkat çekip Erol Simavi’nin teklifi üzerine Hürriyet’in baş yazarı olmaya hak kazanmıştır..Gazetede ki çalışmaların yoğunluğunda bunun yanında üniversite de de okuyarak hukuk fakültesini bitirmiştir..

Her zaman doğruları açık ve net olarak yazmayı seven başarılı gazeteci Tayyip Erdoğan’ın “Ben böyle gazeteciliğe savaş ilan ederim. Göreceksiniz…” diyerek gösterdiği aşırı tepki üzerine, çalıştığı medya grubuna verilebilecek zararları önlemek amacıyla 30 Ekim 2010 tarihinde istifa edinceye kadar yazılarını çekinmeden yazmıştır..

Mesleğine yeni terimler getiren ve bunu kabul ettiren kişidir demiştik, birkaç örnek verirsek neymiş öğrenelim; Örneğin; ‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ‘ yerine tüm bireylere özgürlük isteyen İLETİŞİM ÖZGÜRLÜĞÜ kavramının kullanılmasını ilk öneren kişidir…Daha sonra 1980’li yıllarda BİLGİ EDİNME ÖZGÜRLÜĞÜ’nü ve SAYDAM DEVLET‘i savunmuştur. Siyasi de yeni bir dil çeşidi olan ‘HALKIN GERÇEKLERİ ÖĞRENME HAKKI‘ diye bir kavramı ortaya atmış ve halen kullanılmaktadır.. Daha sonra siyasetçilerin seçim dönemlerinde  “Siyasi partilerin ve adayların seçimlerde kullandıkları parasal kaynaklarla masrafların kamuoyuna açıklanmasını ve sınırlandırılmasını” öngören düzenlemelerin seçim yasalarında yer almasını amaçlayan öneriler sunarak yeni bir oluşum başlatmıştır..Neyi amaçladıysa başarılı sonuçlar elde etmiştir.. Son olarakta Gazetecilere Özgürlük Konferansı” düzenlenmesini ve  “İfade Özgürlüğü Anıtı” yapılmasını önererek ve  iki önerisi de kabul edilerek büyük bir başarı gerçekleştirmiştir..

Kendisinin hukuk okuması nedeniyle daha açık düşünceli ve adaletli davranışlar mesleğinde yeni kapılar açmış ve ufkunun geniş olmasından dolayıda kendisinin başkanlığında Basın Konseyi’nde, gazetecilerin görevlerini her türlü müdahaleden uzak şekilde yapmaları için durmadan çalışıp, her türlü engel ve müdahaleleri ve baskıları her zaman protesto etmiştir..

Bugüne kadar bazen üniversitelerde bazen uluslar arası, bir kısmı mesleki, bazen bilimsel nitelikte olan pek çok konferanslarda konuşmalar ve sunuşlar yapmıştır. Yaptığı konuşmalarda bunun gibi çok  meslek kuruluşlarından “gazetecilik” ödülüde almıştır.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurucusu ve kurucu başkanı olan Prof. Dr. Aysel Ekşi ile evli olup,  en son ‘terör’ konulu yazılarından oluşan ‘Terör Yazıları‘ adlı kitabı çıkmıştır..

Hala durmadan çalışan ve yazan gazeteci başarılı hayatına ürettiği eserlerle yaşamına devam etmektedir…

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here