Garip Kuantum Bozulması

0
13

Gökbilimciler Boş Alanda Garip Kuantum Bozulmasını İlk Defa Deniyorlar

Vakum, atomik ölçekte şimdiye kadar görülen tuhaf bir kuantum fenomendir. Bir nötron yıldızı yoğun bir manyetik alanla çevrelendiğinde ortaya çıkar ve maddenin rastgele görünen ve kaybolduğu boş bir alanda bir bölge oluşturur.

Güçlü manyetik alanlara bağlı olarak bir vakumda ki bu polarizasyon ışığı ilk olarak 1930’larda fizikçiler Werner Heisenberg ve Hans Heinrich Euler tarafından kuantum elektrodinasyon teorisinin (QED) bir ürünü olarak düşünülmüştür. Teori ışık ve maddenin nasıl etkileşim kurduğunu açıklar.

Şimdi, bu garip kuantum etkisi INAF Milan (İtalya) ve Zielona Gora (Polonya) Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı tarafından gözlemlendi.

Roberto Mignani liderliğindeki bir araştırma ekibi olan Avrupa Güney Gözlemevi’nin (ESO) Çok Büyük Teleskobunu (VLT) kullanarak, Dünya’dan yaklaşık 400 ışık yılı uzaklıkta bulunan nötron yıldızı RX J1856.5-375’i gördü.

Nötron yıldızları oldukça loştur, ancak güneşten 10 kat daha büyüktür. Bu nedenle, yüzeylerine ve çevrelerine nüfuz eden son derece güçlü manyetik alanlara sahiptirler.

Vakumlar, ışığın sınırsız ya da değişmeden geçebileceği varsayılarak boş alanlardır (en azından Einstein ve Newton’a göre). Fakat QED’e göre, mekan, sürekli olarak var olma ve var olma halindeki canlı sanal parçacıklarla doludur. Çok güçlü manyetik alanlar, nötron yıldızlarını çevreleyenler gibi, vakumlar gibi alanlarda değişiklik yapabilir.

VLT üzerindeki FORS2 aletini kullanarak, araştırmacılar mevcut teleskop teknolojisinin sınırlarını zorlayan nötron yıldızı sadece görünür ışıkla gözlemleye bildi.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here