Game Of Thrones’un Efsane Kraliçesi Daenerys Targaryen Tarihte Kimdir?

0
114
Game Of Thrones’un Efsane Kraliçesi Daenerys Targaryen Tarihte Kimdir?
Game Of Thrones’un Efsane Kraliçesi Daenerys Targaryen Tarihte Kimdir?

Game Of Thrones’un Efsane Kraliçesi Daenerys Targaryen Tarihte Kimdir?

Kadınların köle diye satıldığı, savaş ve güç kazanmaktan başka bir şey düşünmeyen erkeklerin hüküm sürdüğü bir dünyada, bir kadının isterse ne kadar güçlü olabileceğini gösteren, hiçlikten yükselen bir kraliçe oldu Daenerys. O kölelerin, ezilmiş insanların kurtarıcısı ve özgürlüğün sesi oldu.

Doğumu

Daenerys, Targaryen ailesinin son ferdi olarak dünyaya geldi. Babası II. Aerys Targaryen, aynı zamanda annesi Kraliçe Rhaella’nın abisiydi. Targaryen ailesinde kanın korunması için bu tarz akraba evlilikleri olağandı.

Doğduğu zaman, Robert İsyanı ile ailesi tahttan indirilmişti. Babası şehirde deli kral olarak biliniyordu ve halkına çeşitli işkenceler yapıyordu. Babasının öldürüldüğü gün annesi, abisi Viserys’i da alıp Ejderha Kayası’na kaçtı. Daenerys’in doğduğu akşam müthiş bir fırtına çıkmıştı. Bu yüzden ona Fırtınadoğan ünvanını verdiler. Annesi doğumda ölmüştü. Bu sebeple abisi, onu da alıp Kral Toprakları’ndan gizlice kaçtı ve Özgür Şehirlere gitti.

Çocukluğu sefaletle geçmişti. Son kalan abisi Viserys, bir gün güçlenerek geri döneceğini ve tahtını yeniden elde edeceğini hayal ediyordu, Daenerys ise büyüdüğünde abisi ile evleneceğini düşünüyordu. Çünkü aile gelenekleri buydu.

 

 

Evliliği

On altı yaşına geldiğinde abisi, onu para karşılığı Dothrakilerin lideri Khal Drogo ile evlendirdi. Viserys tahtını Khal sayesinde geri alacağının inancındaydı.

Acımasız ve sert görünüşlü Khal ile evlenen Daenerys Khaleesi ünvanına sahip oldu. Artık Khaleesi olan Daenerys bu garip kavimi anlamaya çalışıyor, kocası olan ama bir o kadar da yabancı adamla anlaşmaya çalışıyordu. Zamanla kocasının aslında göründüğü gibi sert olmadığını, karısını seven ve saygı gösteren bir adam olduğunu keşfetti ve ona aşık oldu. Artık Dothraki halkı ile anlaşabiliyordu. Hamile kaldığında ise halkı onu daha çok sevmişti.

 

Khaleesi

Ama cibilliyetsiz abisi kızı sürekli tartaklıyor, kocana söyle tahtımı alsın diye rahatsız ediyordu. Viserys öfkelendiği zaman içindeki ejderhanın uyanacağı tehditi ile kardeşini korkutmaya çalışıyordu. Ama Dany artık eski Dany değildi. Onun bir kere dağ gibi bir kocası vardı. Ağzının içine bakan bir halkı vardı. Ateş olsan cürmüm kadar yer yakarsın diye abisini umursamaz oldu. Viserys iyice çileden çıkmaya başlamıştı. Kardeşinin kontrolünü kaybetmek hoşuna gitmemişti. Ey Viserys, sen kimsin ya? Tabii Dany’nin dağ gibi kocası Drogo, hiç karısını ezdirir mi? İçip içip karısına söven abisine gel sana taç takacağım, en parlağından diyerek erimiş saf altın ile baştan aşağıya boyadı. Beyni eriyen Viserys öldü. Dany buna elbette üzüldü ama bir beş saniye falan. Sonra da kocasına tahtın varisinin kendisi olduğunu söyledi. Yaparsan sen yaparsın, aslan kocam gazlarıyla adamı ikna etti.

 

Drogo açık denizi geçmek için gemiye ihtiyaçları olduğunu biliyordu.

E tabii bu para demekti. Savaşlar başladı. Her yendiği kabileden paralar alındı. Kadınlar askerlerine ödül olarak sunulduğu için tecavüze uğruyordu.

Dany buna dayanamadı. Kadınlara el sürülmesini istemedi. Drogo, benim yufka yürekli karım ne diyorsa o olacak dedi. Dothrakiler arasında anlaşmazlık çıktı. Sadece uçkurunun derdinde olan bir kendini beğenmez Danny’e küfür etti. Dağ gibi kocası durdu mu? Hayır! Adamın dilini söktü, çıkardı. (Gerçekten söktü, çıkardı.)

Ama o da bu kavgada azıcık yaralanmıştı.

Danny yine dayanamadı. Tecavüzden kurtardığı şifacı kadın Mirri Maz Duur’un çekilin ben şifacıyım lafına kanarak kocasını onun ellerine teslim etti.

Nitekim hain Mirri Maz Duur, Drogon’un yarasını iyileştirmedi, daha beter yaptı. Danny’e de onu bir büyü ile düzeltebilirim diye yalan söyledi. Saf yürekli Dannymiz kadına güvendi ve büyüyü yaptırdı. Çoğu Dothraki bir cadıyla işbirliği yaptığı için ondan uzaklaştı. Nitekim Danny, kocasını kurtaramadı ayrıca Mirri Maz Duur’un büyüsü yüzünden karnındaki oğlunu da kaybetti.

 

Küllerinden Doğan

Her şeyden onu suçlu bulan Dothrakilerin çoğunluğu onu terk etti. Danny ise dağ gibi kocasının cenazesini elleriyle hazırladı, Mirri Maz Duur’u güzelce kocasının cenazesine bağladı. Düğün günü ona hediye edilen üç ejderha yumurtasını da yanına aldı ve kocasının cenazesini ateşe verdi. Cadı çığlıklar atarak öldü. Ertesi gün yangından sonra Danny, küllerinden kalkarak, hiçbir şey olmamış gibi sapasağlam halkının karşısına çıktı. Omzunda da üç tane ejderha yavrusu ile. O artık ejderhaların anası idi.

 

Özgür Şehirler

Artık halkıyla birlikte destekçi bulmak için şehir şehir geziyordu. Ejderhalarını sergileyerek para biriktiriyordu. Gittiği Özgür Şehirler’in lafta özgür olduğunu fark etti. Köleler vahşice dövülüyor ve işkence görüyordu. Danny buna bir dur demem lazım dedi ve kölelere kendisiyle gelmelerini, kendisi için değil birlikte kuracakları özgür dünya için savaşmalarını söyledi. Köleler bir ayaklandılar ki bütün efendiler aynı işkenceler ile öldürüldü. Kimi efendiler ise Danny’e tuzak kurdu ve onun biricik ejderhalarını kaçırdılar. Siz kiminle yarışıyorsunuz yahu diyerek ejderhalarını kurtaran Danny, bütün efendileri yakıp kül etti. Sağ kalanlara akıllı olun mesajı verdi ve artık özgür olan kölelerin kraliçesi oldu.

 

 

Asi Ejderhalar

Ejderhaları artık büyümüştü. Ejderhalardan birinin adı merhum kocası Drogo, diğeri ölen abisi Viserion diğeri de ölen en büyük abisi Rhaegal’ın adını almıştı. Ejderhalar büyüdükçe Danny onların üzerindeki kontrolünü yitiriyordu. Nitekim Drogo’nun bir çocuğu öldürmesi ile ejderhalarını içi kan ağlayarak kilitledi.

Bu sırada en büyük düşmanı Lannister’ların küçük kardeşleri Tyrion ona sığınmaya gitti. Sizin neyinize güveneyim ben, babama ihanet ettiniz diye onu küçümsedi Danny. Tyrion ise ailesi tarafından uğradığı haksızlığı ona birbir anlattı. Danny’de belki abisinin ona yaptığı haksızlıklardan, Tyrion’a anlayış gösterdi. Tyrion bir cüce olsa da çok zeki bir adamdı. Bunu fark etti ve onu eli yaptı, (yani danışmanı)

Bu arada ejderhaların yokluğunu fırsat bilen isyancılar, isyan çıkardılar. Danny’e suikast düzenlediler. O sırada göklerden gelen bir ejderha Danny’i kurtardı. Anacığını sırtına atıp, isyancılardan kurtardı. Bu ejderha en büyük oğlu Drogo idi. Drogo kardeşlerine göre daha asiydi. Annesinin onları zincire vuracağını anlayınca kaçmış ama anacığını terk etmemişti.

Fakat bir sorun vardı. Drogo, Danny’i kaçırmıştı ama nereye? Onu götürdüğü yerde Danny, merhum kocasının düşmanı olan Khal Jhako tarafından bulundu ve kaçırıldı.

 

 

Kaçırıldıktan Sonra

Kaderini belirlemek için Dothrakilerin şehrine götürüldü. Khalasarlar onu küçümsüyor, kendi aralarında paylaşmaya çalışıyorlardı. Ama bilmiyorlardı ki Danny hepsinden güçlüydü. Bütün khalasarları bir çatı altında topladı ve orayı ateşe verdi. O ejderha kanındandı. Onun vücuduna ateş değmezdi. Kaçmaya çalışan khalasarların hepsi yanarken Danny göz alıcı bir şekilde alevlerin arasından çıktı. Güce tapan Dothrakiler, alevin yakmadığı bu kadına boyun eğdiler ve onun halkı olmayı kabul ettiler.

Danny artık daha da güçlü bir ordu ile Kral Toprakları’na hakkı olan tacı için yola çıktı. İlk vardığı yer doğum yeri, Ejderha Kayası oldu. O demir taht için savaşmayı planlıyorken, işler birden çok daha farklı bir boyuta girmişti.

 

Demir Taht İçin Savaşacakken

Kuzeyin Kralı Jon Snow onu ziyarete gelmişti. Danny küstahça, kralını tanımam, bana boyun eğeceksin dese de Jon’un derdi başkaydı. Jon ona kuzeyden gelen akıl almaz tehdidi anlattı. Ak gezenler, yaşayan ölülerden bir ordu kurmuş, nefes alan her varlığı öldürme iç güdüsüyle yola çıkmıştı. Jon ondan yardım istemeye gelmişti. Onları durduran tek şey ateş ve ejderha camı idi. Ejderha camı ise Ejderha Kayası’nda boldu.

Üç ejderhası olan Danny nedense yaşayan ölüleri çok komik buldu. Ama Jon’u tanıyan Tyrion araya girerek, Jon’un asla yalan söylemeyeceğini, ona ben kefilim diyerek anlattı.

Danny olanlara inanmasa da bir yanı bu yakışıklı, gizemli ve asi kraldan etkilenmişti. Ona yardım edeceğini söyledi. Ejderha Kayası’nı kazmaya başladılar ve ilk insanlar tarafından duvarlara çizilen ak gezen ordusunun resimleri Danny’i kısmen de olsa Jon’un söylediklerine inandırdı.

Jon, taht için değil yaşamları için savaşmalarını söyleyerek düşman taraf ile anlaşma yapılmasını, birlikte savaşmayı önerdi. Cercei kabul ederse olur dedi Danny.

Cercei demir tahtta oturan Tyrion’un gudubet ablasıydı elbette. Tyrion, ablam bunlara inanmaz dedi. Jon ise ben belgelerle konuşurum diyerek, kuzeye, yaşayan bir ölüyü yakalamaya gitti.

 

Kurtarıcı Daenerys

Kuzeyde tuzağa düştüler. Yaşayan ölüler onları çiğ çiğ yiyecekken kurtarıcımız Danny, ejderhaları ile birlikte dramatik bir giriş yaptı. Ölüleri yakarken, ak gezenlerin kralı attığı buzdan mızrak ile ejderhalarından birini, Viserion’u vurdu ve onu öldürdü.

Danny acısını kalbine gömdü. Jon’a yardım edeceğine söz verdi. Artık işin içinde oğlunun kanı da vardı.

Kral Toprakları’nda toplanan grup, Jon’un anlattıklarıyla şok oldu. Elbette gudubet Cercei onlara inanmadı. Jon işte orada şakadanak diye kaçırdığı zombiyi sahaya fırlattı. Cercei şok olmuştu. Yardım edeceğine söz verdi ama bu bir yalandı. Aman gebersinler banane, ak gezenler buraya gelene kadar ben çoktan tüymüş olurum diye düşünüyordu. Gudubet karı.

Sezonun sonunda Jon ve Danny resmi olarak birlikte oldu. Nasıl olmasındı ki! Biz onları çok beğeniyorduk. Onlar da birbirlerini beğenmişlerdi. Yalnız bilmedikleri bir şey vardı. Jon, Danny’nin büyük abisinin bilinmeyen oğlu idi!

 

Daenerys ’ın Dış Görünüşü

Danny klasik bir Valyrian görünüşüne sahipti. Ufak tefek bir yapısı, menekşe rengi gözleri ve uzun gümüşi saçları vardı. Kazandığı her savaştan dolayı saçları Dothrakiler tarafından örülüyordu.

Daenerys’ın Ünvanları

Andallar’ın, İlk İnsanlar’ın, Rhoynar’ın ve Yedi Krallık’ın Kraliçesi, Khaleesi, Meeren Kraliçesi, Zincir Kırıcı, Ejderha Kaya Prensesi,Ateş Geçirmez, Gümüş Kraliçe, Ejderhaların Annesi Daenerys Fırtınadoğan.

Daenerys Sözleri

“Bir ejderha, köle değildir.”

“Ben sıradan bir kadın değilim. Benim hayallerim gerçek olur.”

 

Karakter

 

Dizide karakteri İngiliz oyuncu Emilia Clarke canlandırmaktadır.

Bakalım dizinin sonucunda Daenerys hak ettiği tahta oturabilecek mi?

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here