Game Of Thrones’u Efsane Kılan 10 Neden

0
33
game of thrones
game of thrones

 

Game of Thrones çağımızın en büyük yapımlarından biri hiç kuşkusuz. Gerek senaryosu olsun, gerek oyuncu kadrosu gerek de özel efektleri ile dizi tabularını yıkan, internette en çok aratılan ve dünya genelinde en çok izlenen dizi olmuştur. George R. R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı serisiden uyarlanmıştır. Gelin 2011 yılında hayatımıza giren bu fantastik yapımı efsanevi kılan 10 nedene birlikte bakalım.

 

 

1. Alışılmışın dışında bir kurgu olması. Her şeyiyle alışılmışın dışında. Bizi en çok etkileyen özelliği asla klişe olmaması. Öyle bir kurgusu var ki baş rolün hangi karakter olduğunu bir türlü anlayamıyorsunuz. Baş rol diye bir kavram yok diyebiliriz. Yani bu karakter ölmez, ölürse dizi biter klişesi bu dizide yok. Evet arkadaşlar, o önemli karakter bu dizide ölebilir ama hikaye asla bitmez.

 

 

2. Entrika bağımlılarını her yönden tatmin edecek senaryosu. GOT hayranları bilir ki George Martin hikayedeki olayları gerçekten yaşanan tarihi vakalardan esinlenerek yazmıştır. Bu şu demek arkadaşlar. Fazlasıyla gerçek bir kurgu.

 

 

 

 

3. Game Of Thrones’u efsane yapan ayrıntılardan en önemlisi de hiç kuşkusuz efektleridir. Özel bir efekt ekibiyle çalışan yapım çok çarpıcı sahnelere imza atmaktadır. Bu yüzdendir ki her yeni sezonu bir yıl boyunca beklemek mecburiyetinde kalıyoruz. E anca bitiriyor adamlar o kadar efekti!

 

 

 

 

4. Heyecanın sürekli dorukta olması. Her bölümde heyecandan tırnak kemirtmesi ve yeni bölümü sabırsızlıkla beklemeye sebebiyet veren müthiş bölüm sonları ile asla sıkılmıyorsunuz.

 

 

 

 

 

5. Fazlasıyla gerçekçi sahneler. Game Of Thrones’u, Game Of Thrones yapan şeylerden birisidir bu özellik. Çıplak görüntüleri, sevişme sahneleri (hatta bunun için porno yıldızlarını oynatmaları) ve tabi ki kan donduran savaş sahneleri ile sizi gerçek bir dünyanın içine çeker.

 

 

 

6. Her bir karakterin verdiği hayat davaları. Cercei’nin yaşayan herkesten intikam alma hevesi, Danny’nin barışla ve özgürce yaşayan insanlardan oluşan bir dünya kurmak istemesi, Jon’un güçlülerin hırsları altında ezilen halkın hakkını araması ve diğerleri. Bütün bu karakterler sizin bir seçim yapmanıza neden olacak ve siz de dizi boyunca karakterle o davanın peşinden koştuğunuzu göreceksiniz.

 

 

 

 

7. Kitap serisi. Buz ve Ateşin Şarkısı adlı seri öyle güzel bir roman ki diziyi izlemek farz oluyor. Çünkü dizi senaryosu çoğunlukla kitaba sadık. Yani kitabı iyi olup da ekranda berbat olan yapımlardan biri kesinlikle değil.

 

 

 

8. Oyuncu kadrosu. Emilia Clarke’nin güzelliği ve sempatik tavırları, Kit Harington’un karizmatik ve espirili halleri ve diğer oyuncuların da aynı şekilde sempatik olmaları diziye daha çok ısınmanıza sebep oluyor. Bir de milli gururumuz Sibel Kekili’nin göz dolduran müthiş oyunculuğu var ki kesinlikle izlemeye değer.

 

 

 

9. Sıkıcı ve klasik bir iktidar hikayesinden oluşmaması. GOT bir kral, bir taht ve arkasından entrikalar çeviren kadın sürüsünden oluşmaz. Ejderhalar, zombiler, ak gezenler ve birçok efsanevi yaratıklarla dolu büyülü bir dünya bekliyor sizleri.

 

 

 

 

10. Demir taht. Yıllardır tahta kimin oturacağını merakla bekliyoruz ve finalde bizi büyük bir süprizin beklediğini biliyoruz. Tahtın asıl sahibini görmeden bize rahat yok!

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here