Game Of Thrones’daki Jamie Lannister Tarihte Kimdir?

0
106

O yakışıklı ve başarılı bir şövalye. O aslında yumuşak kalpli bir adam. Jamie aslında iyi bir adam ama çevresi çok kötü. Özellikle ikizi Cersei ile olan ensest ilişkisi. Ah Jamie ah! Başka kadın mı kalmadı dünyada da kız kardeşine göz diktin? (İtinayla göz devrilir.)

Doğumu

Babası Batı Topraklarının Lordu Tywin Lannister ve babasının kuzeni olan annesi Leydi Joanna Lannister’dır. Jaime’nin iki kardeşi vardır. İkiz kardeşi Cersei Lannister ve küçük kardeşi Tyrion Lannister.

Tyrion bir cüce doğduğu ve annesi onu doğururken öldüğü için babası ve ablası tarafından nefret edilse de Jaime küçük kardeşine her zaman üzülmüştür.

Kız kardeşi Cersei ile enseste bir ilişkisi vardır. Cersei’ye o kadar aşıktır ki sırf evlenmemek için şövalye ve Kral Muhafızı olmuştur. Ama kız kardeşi babası tarafından kral olan Robert Baratheon ile evlendirilmiştir. Jaime yıllarca sevdiği kadının kocasını korumuştur. Ama ilişkileri gizli saklı da olsa devam etmiştir.

Jaime’nin, Cersei’den üç çocuğu vardır. Herkes onları Robert’ın çocukları sandığı için çocukları da onu dayıları olarak bilmektedir.

 

Kral Katili

Jaime, Kral II. Aerys Targaryen’ı (lakabı Deli Kral’dır) öldürdüğü için Kral Katili olarak anılmıştır. Bu lakap Jaime’yi çok üzer ama çaktırmaz. Sadece bir sahnede eğer kralı öldürmeseydim, kral şehri ateşe verecekti, çoluk çocuk demeden bizi havaya uçuracaktı, gözü dönmüştü, onu öldürmek zorundaydım ama kahraman olacağıma hain oldum diye geçirdiği bir kriz anında anlatır. Ah Jaime, sana hiç kızamıyorum. Sen hep yanlış anlaşıldın.

 

Ned Stark’ın İdamı

Her şey böyle başlamıştır aslında. Ama öncesinde Jaime, Robert ve kraliyet maiyeti ile Kışyarı’na gitmiştir. Robert, kankası Ned’i Kral Eli yapmak istemektedir. Bu yüzden onu ziyarete giderler.

Bir sabah Ned Stark’ın on iki yaşındaki oğlu Bran Stark, yıkılmış bir kulede Jaime ve Cersei’yi hiç olmadık bir pozisyonda yakalar ve şok olur. İki gün rahat duramamışlar, misafirliğe gelmişsiniz o kadar! Edep, edep!

Cersei çirkefi bağırır hemen ayyyy gördü bizi diye! Jaime de içine çekerek, ah ulan aşk sen adama neler yaptırırsın diyerek küçücük çocuğu ölsün diye kuleden aşağı atar. Ah Jaime ah! Sen böyle bir adam mısın? Hep Cersei’nin gazları yüzünden!

Bran ölmez ama sakat kalır. Çocuğumu kötürüm yaparlar. Ned saraya geldiğinde, çok zeki olduğu için dönen dolapları anlar. Cersei’ye, Jaime ile aralarında olan her şeyi bildiğini ve herkese yayacağını söyler. Cersei’nin umurunda bile olmaz. Aymaz karı!

Robert bir kaza! sonucu ölür. Yerine de Kral Naibi ve Diyarın Koruyucusu olarak Ned’i ilan eder. Ned’de Joffrey’in, Jaime’nin piçi olduğunu söyler. Ama bir şeyler ters döner, pusuya düşürülür ve hain diye Jaime tarafından tutuklanır.

Ned, sırf kızlarını korumak için atılan suçları kabul eder. Cersei, oğlu Joffrey’e onu sürgüne yollamasını, Kuzey’in güçlü bir düşman olduğunu söyler.

Ama pislik Joffrey durur mu hiç? Velet cinayet istiyor, kan görmek istiyor, ruh hastası! Ned’i idam ettirir kalleşçe. Cehennemlik ol Joffrey e mi!

Babasının kanını yere koymacağı için Robb Stark, Kuzey’in Kralı ilan eder kendini ve Lannisterlar’a savaş açar.

Jaime’de, Starklarla yapılan savaşa katılır haliyle. Robb savaşı kazanır ve Jaime’yi tutsak eder. Bir yıla yakın bir kafeste zincire bağlı olarak geçirir Jaime hayatını. Kendi dışkısının içinde yaşamaktadır ve hala daha Cersei diye inlemektedir. Ah senin Cersei diye ağladığın kadın kimlerle aldatıyordu seni saraylarda bir bilsen Jaime! Salak Jaime!

Sansa ve Arya’nın Lannisterlar’ın elinde olduğunu bilen Catelyn Stark bir gece Jaime’yi kızlarını serbest bırakmaları koşuluyla kendine özel kadın şövalyesi Brienne Tarth ile yollar.

Brienne yol boyu Jaime’ye kötü davranır. Onun kralını haince sırtından bıçaklayan bir kral katili olduğunu söylenir durur. O sırada yolda giderken Vargo Hoat adında bir adamın esiri olurlar. Vargo, Jaime’nin kılıç kullandığı sağ elini keser. Adamlar Brienne’ye tecavüz edecekken, Jaime araya girerek, Brienne’nim babasının zengin bir lord olduğunu, eğer onu babasına sağ salim götürürse ağırlığınca para alacağını söyler. Bunu duyan adam kadına el sürülmemesini söyler. Ah Jaime, sen iyi bir adamsın aslında. Brienne namusunu borçlu olduğu Jaime’ye saygı duymaya başlar. Sonuçta onun sayesinde pislik heriflerin elinden kurtulmuştur. Değil mi ya?

İkisini Lord Bolton’a götürürler. Lord Bolton, Lannisterlar ile iş birliği içinde olduğu için Jaime’yi serbest bırakır. Brienne’yi ise babasına yollayacağını söyler ama bu bir yalandır. Jaime yola çıktıktan sonra kadının eline tahta bir kılıç verirler ve ufak bir dövüş çukurunda bir ayıyla savaşmaya zorlarlar. Fakat Jaime içinde kötü hislerle birden yolundan döner ve kadını, ayı parçalayacağı sırada kurtarır. Brienne o günden sonra Jaime’ye her zaman saygı ve sevgi duyacaktır. Hatta köpek gibi aşık olacaktır da neyse. Gururlu bir kadın olduğu için çaktırmaz.

 

Joffrey’in Ölümü

Jaime sonunda Cersei’ye kavuşur. Cersei onun kesik bileğine altından bir el yaptırır. Görgüsüz biri olduğu için. Jaime eli beğenmese de Cersei’yi kırmamak için bir şey demez. Tabii Jaime, elim gitti artık ben basit bir adamım, artık dövüşemem moduna girer bir süre ama sonra sol elini kullanmayı ve sol elle kılıç sallamayı da öğrenir.

Joffrey, düğün günü içtiği içkiden zehirlenir. Cersei suçlu olarak Tyrion’u gösterir. Sansa’nın da şüpheli bir şekilde kaçmasıyla suçu ikisinin üzerine yıkarlar. Tyrion idamla cezalandırılır. O da dövüşle yargılanmayı ister. Eğer dövüşten sağ çıkarsa serbest kalacaktır.

Cersei pisliği Dağ lakaplı dağ gibi olan psikopatlığıyla nam salmış şövalyesini öne sürer. Eh Tyrion’un kaçışı yoktur.

Jaime ise kardeşi Tyrion’a hep acımış, babası ve kız kardeşine nazaran onu sevmiştir. Onun Joffrey’nin katili olmayacağını bilir ama bunu ispatlayamaz. Kardeşiyle helalleşecekken, Dorne Prensi Oberyn, Tyrion’un yerine dövüşeceğini söyler.

Oberyn, dövüşte son ana kadar kazanıyor gözükse de sonlarda yaptığı artistliklerden dolayı dövüşü kaybeder ve çok feci bir şekilde ölür. Böylece Tyrion’un da idamı kesinleşir.

Fakat Jaime’nin yüreği buna el vermez. Geceleyin gizlice kardeşini salıverir. Kaç git der. Tyrion gidecekken son kez babasıyla konuşmak ister ve sevdiği kadın Shae’yi babasının yatağında görünce önce sevgilisini sonra da babasını öldürür ve kaçar.

Cersei bu olanları Jaime’ye yükler ve ondan uzaklaşır.

 

Myrcella’nın Ölümü

Dorne’a gelin giden Myrcella’yı Cersei geri istemektedir. Zaten kızının dizinin dibinden ayrılmasını hiç istemediği halde Tyrion tarafından Dorne ile ittifak olsun diye gelin verilmiştir.

Jaime kızını almaya gider. Orada kızının mutsuz olduğunu sansa da tam tersini görür. Kızı, Dorne’u ve nişanlısını sevmektedir. Yalnızca, Tyrion için dövüşte Cersei’nin şövalyesi tarafından öldürülen Oberyn’in sevgilisi intikam peşindedir.

Jaime kızını gemiye bindireceği sırada Ellaria, Myrcella ile vedalaşmak için genç kızın dudaklarını öper. Myrcella şaşırsa da bir şey demez.

Teknede Jaime ile konuşan Myrcella, ona annesiyle ilişkisini ve babasının o olduğunu bildiğini söyler. Jaime bir an ne diyeceğini şaşırır ve kızının tepkisinden korkar. Fakat kızı, kızmadığını, Jaime’yi zaten her zaman sevdiğini ve babası olmasından mutluluk duyduğunu söyler ve ona sarılır. Jaime yıllardır yeğenim diye sevdiği kızını ilk defa babası olarak sever. O sırada Myrcella’nın burnundan kan boşalmaya başlar.

Ellaria dudaklarına bir çeşit zehir sürmüştür ve kızı öptüğünde onu zehirlemiştir. Myrcella, Jaime’nin kollarında ölür.

Myrcella’nın cesediyle Cersei yıkılır. Evet, hikayedeki en masum Lannister bu kızdır. Zavallım. Jaime, Cersei’ye düşmanlarından intikam alacağına yemin eder.

 

Daenerys İle Savaş

Cersei’nin oğlu Tommen, krallığı yönetemez, otorite kuramaz ve annesiyle karısı arasında kalır sürekli. En sonunda annesinin, karısı Margaery’i öldürmesiyle, abisi ölünce Margaery ile o evlenmiştir, intihar eder.

Çocuklarını birer birer kaybeden Cersei iyice nefret dolar ve Demir Tahtın ve Yedi Krallığın Kraliçesi olarak taç giyer.

Tabii kraliçe ya, kimse ona dokunamayacağı için Jaime ile ilişkisini göz önünde yaşar artık. Daenerys’ın tahtını almaya geldiğini öğrenince asker satın almak için Demir Banka’dan dünyanın altınını borç olarak alır.

Altınları getiren ordunun başında gider Jaime. O sırada Daenerys ile tanışır. Daenerys ejderhasıyla birlikte ordusunu neredeyse yok eder. Jaime şok olur hatt tabiri caiz ise ağzı beş karış açılır.

Bir ara Daenerys’ın ejderhasının yaralanmasından fırsat bilip, onu öldürmeye çalışır ama ejderhası onu yakacakken son anda sağ kolu onun üzerine atlayarak nehre atar.

Jaime şok olmuş bir şekilde Cersei’nin yanına döner ve gördüklerini anlatır. Cersei de ona yeniden hamile olduğunu söyler.

 

İttifak

Jon Snow’un anlatacakları için Daenerys, Cersei ve Jon toplanırlar. Jaime, Cersei’nin yanındadır. Jon’un anlattığı Ak Gezenler ve zombilerin hikayesine çok şaşırır. Jon’un kanıt diye getirdiği zombi ise kanını dondurmaya yetmiştir.

Cersei yardım edeceğini, ordu sağlayacağını söyler. Jaime toplantının sonunda askerlerini görevlendirirken Cersei yanına gelir ve ona ne yaptığını sorar. Jaime savaşmaları gerektiğini savunur.

Cersei ise onlara elbette yardım etmeyeceğini söyler. Onlardan bize sıra gelene kadar çoktan kaçarız ikimiz der. Jaime duydukları ile şok olur ve Cersei’den soğur birden. Cersei ona karşı gelirse öleceğini ima eder. Jaime iki kat soğur yıllardır Cersei diye ağladığı kadından ve ne yaparsan yap, ne pis bir yüreğin varmış be, ben verdiğim sözü tutmaya gidiyorum diyerek Cersei’yi terk eder.

Sonunda be! Sonunda doğru yolu buldun Jaime. Aklının başına geleceğini biliyordum. Canısı.

Bakalım yeni sezonda Kuzey, Jaime’yi kabul edecek mi? Daenerys babasının katiline ne yapacak? Jaime savaşırken ölecek mi?

 

Jaime Lannister’ın Görünüşü

Jaime klasik Lannister sarışınlığına ve güzelliğine sahiptir. Lannisterlar’ın pek sevdiği altın gibi parıl parıl parlamaktadır. Hayatını Cersei diye diye zebil ettin Jaime. Ah ah!

Jaime Lannister’ın Ünvanları

Kral Muhafızları Lord Kumandanı, Kral Katili ve Sör.

Karakter

Jaime Lannister’ı Danimarkalı oyuncu Nikolaj Coster Waldau canlandırmaktadır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here