Game of Thrones’daki Arya Stark Tarihte Kimdir?

0
45
Game of Thrones’daki Arya Stark Tarihte Kimdir?
Game of Thrones’daki Arya Stark Tarihte Kimdir?

Arya, bir leydi olarak doğmasına rağmen leydiliğin kitabına uymayarak bambaşka bir kadına dönüştü. O bizlere kadınların sadece çocuk doğurmaktan ibaret olmadığını gösterdi. Küçücük bir kız çocuğuyken ne sınavlardan, ne acılardan geçti de geriye ailesinin intikamını gözünü kırpmadan alan biri katil kaldı. Arya Stark sizin bildiğiniz leydilere benzemez! Kahpe Diyar’ın yiğit güzeli!

 

Arya Stark’ın Doğumu

Arya Stark, Ned ve Catelyn Stark’ın üçüncü çocukları olarak Kışyarı’nda dünyaya geldi. Bir abisi Robb, bir ablası Sansa, iki de küçük kardeşi Bran ve Rickon Stark, vardı. Ayrıca üvey abisi sandığı kuzeni Jon’u çok severdi.

Arya, Kışyarı’nın yaramaz leydisiydi. Şövalye olmak istiyor, evlenmek ya da kraliçe olmak istemiyordu bu sebeple de ablası Sansa’yla çok atışıyorlardı.

Kral Robert ve maiyetinin geldiği zaman göl kenarında kasabın oğlu ile tahta kılıçlarla şövalyecilik oynuyorken Sansa ve Joffrey onları gördü.

Joffrey pislik bir velet olduğu ve Sansa’ya hava atmak istediği için kasabın oğluyla dalga geçti ve bakın benim gerçek bir kılıcım var diye kınından çıkardığı kılıcıyla zavallı kasabın oğlunu korkutmaya başladı. Tam bir pisliksin Joffrey.

Arya’da buna çok sinirlendi. Stark çocuklarının her biri kendine ait yavru kurtları vardı. Onları abileri bulmuş ve eve getirmişlerdi çünkü kurtların anneleri ölmüştü. Arya’nın kurdu Joffrey’in kolunu ısırdı. Arya’da Joffrey’in kılıcını göle attı.

Joffrey hiç durur mu? Anneme söyleceğim sizi, görürsünüz siz diye zırlayarak kendisi gibi pislik anası Cersei’ye gitti.

Babası Robert, çocuk kavgasının büyütülmemesi gerektiğini söylese de karısı Cersei’nin dırdırından bunalarak, Ned’e kurdu öldürmesini söyledi. Ama Arya çoktan kendi kurdunun kaçmasını sağlamıştı. Peki pislik Cersei hiç rahat oturabilir mi? Arya’nın kurdu yoksa Sansa’nınkini öldürün dedi ve Sansa’nın gözyaşları içinde Leydi öldürüldü. Bu durum ablasıyla aralarındaki uçurumu daha çok açtı. Kasabın oğlu da hiçbir şey yapmadığı halde Sandor Clegane tarafından vahşice katledildi. Onun ölümü de Arya’yı mahvetti.

Babasının, Kral Eli olarak gitmeye karar vermesiyle Sansa ile birlikte o da Kral’ın Şehri’ne gitti. Yola çıkacakken Jon ona İğne adını verdiği küçük ama etkili kılıcı hediye etmişti.


Ned Stark’ın İdamı

Babası oradayken, Arya’nın kılıçla dövüşmeyi ne çok istediğini fark ettiği için ona kılıç dersleri alması için hoca tutmuştu.

Her şey Ned’in idamıyla başlamıştı. Arya bir şeylerin ters gittiğini anlamıştı. Lannisterlar baskın yapınca kılıç hocası ona siper oldu ve kaçmasını söyledi.

Arya kaçtı ve meydana çıktı. Kötü bir şeyler olduğunu biliyordu. Kalabalık toplanmış bir şey izliyordu. Küçük kız bir heykelin üzerine çıktı ve babasının Joffrey’in emriyle katledilişini izledi.

O sırada Yoren adında bir adam onu buldu, tanınmaması için saçlarını kesti ve kendisiyle birlikte Arya’yı da götürdü. Adını da Ary olarak değiştirdi ve kendi işçileriyle birlikte yaşamaya başladılar.


Harenhall’dan Kaçış

Arya, Yoren’in yanında çalışırken Gendry ve Lommy Greenhands adında iki çocukla tanıştı ve arkadaş oldu. Bir de Jagen H’ghar adında kafeste tutulan garip bir adamla tanıştı. Çıkan bir yangında Jagen’i kafesten çıkararak kurtartı.

Bir gece Lannister askerleri kampa saldırdılar. Yoren ve Lommy’i öldürdüler. Kızıl saçlı bir cadı olan Melisandre, Gendry’i para karşılığında satın aldı.

Arya da daha sonra kafese kapatıldı. Tywin Lannister kampa geldi ve Arya’yı kafesten çıkartarak şahsi uşağı yaptı. Arya düşmanına hizmet ederken sürekli öldüreceği kişilerin adlarını tekrarlıyordu. Liste başında Joffrey ve Cersei bulunmaktaydı.

Bir gün Arya, Jagen ile karşılaştı. Jagen ona hayatını borçlu olduğu için istediğin üç kişiyi öldüreceğim dedi. Arya önce bir askeri, sonra da bir cellatı öldürdü. Son isteği ise Tywin Lannister’ın ölmesiydi ama Tywin gittiği için Jagen bunu yapamadı. Arya da o zaman beni kurtar buradan dedi. Jagen onu kamptan kaçırdı ve bir sikke verdi. “Valar Morghulis” demesini istedi ve gitti.


Arya Stark’ın Esir Düşmesi

Arya kaçtıktan sonra Sancaksız Kardeşler birliğine esir düştü. Burada Sandor Clegane ile anlaştı. Sandor onu abisi Robb Stark’a satmayı planlayarak götürdü.

Tam Edmund Tully’nin düğüne gelmişlerdi ki orada Arya, abisinin ve annesinin öldürülüşüne tanık oldu. Sandor onu oradan kaçırırken Arya’nın öldürecekler listesine Frey ailesi de dahil olmuştu.

Sandor onu teyzesine satmaya karar verdi ve yine yola çıktılar.


Braavos’a Yolculuk

Kartal Yuvası’na vardıklarında teyzesinin intihar ettiğini öğrendi. Aslında teyzesini Serçeparmak öldürmüştü ama herkes intihar sanıyordu. Bu kızın da ne bitmeyen çilesi vardı böyle. Sandor artık amaçsızca yanında Arya ile dolaşmaya başladı. O sırada Brienne ile karşılaştılar. Brienne, Arya’ya annesine hizmet ettiğini ve onu korumak için söz verdiğini söylese de Arya ona inanmadı.

Sandor ve Brienne dövüştüler. Brienne, Sandor’un canına okudu. Arya’da onu ölüme terk etti. Zaten kasabın oğlunu öldürdüğü için ondan intikam almak istiyordu.

Bir limana gitti ve bir gemiye bindi. Kaptana, Jagen’in verdiği sikkeyi gösterdi ve “valar morghulis” dedi. Kaptan da onu Bravoos’a götürdü.


Hiçkimse

Arya, Bravoos’ta Jagen’i buldu. Jagen onu tapınağına götürdü ve Çok Yüzlü Tanrı’ya inandığını ve hiçkimse olmadığını söyledi. Arya’da hiçkimse olmak istiyordu. Bu yüzden eğitime başladı.

Önceleri cesetleri temizliyordu. Orada bir de sarı çiyan bir kız vardı ki Arya’ya nefes aldırmıyordu ruh hastası.

Arya’nın geliştiğini gören Jagen ona daha büyük işler vermeye başladı. Çok Yüzlü Tanrı’nın ölmesini istediği kişileri öldürecekti.

Bir gün kılıç ustasını öldüren Meryn Trant’ı gördü. İsmi verilmediği halde onu bir kerhanede öldürdü ve tanrıyı kızdırdı. Tanrı ceza olarak ondan gözlerini aldı. Artık kör olmuştu. Naaaayıııır!


İntikam Peşinde

Arya, Bravoos’ta kör bir şekilde dilenmeye başladı. Yavrum benim! Her günün sonunda da sarı çıyan geliyor, tabiri caiz ise dövüş ayağına çocuğumun ağzını yüzünü kırıyordu. Jagen ise onu sürekli test ediyordu.

Baktılar ki Arya duruldu, Tanrı onu affetti ve gözlerini geri verdi. Ayrıca bir görev daha vermişti. Bir kadını zehirleyecekti.

Arya kadını zehirlemeye gitti ama kadın öyle iyi biriydi ki bunu yapamayacağına karar verdi ve vazgeçti. O sırada sarı çıyan pusu kurmuş, onu beklemekteydi. Arya’yı bıçakladı hain karı. Onu zehirlemekten vazgeçtiği kadın kurtardı.

Arya hiçkimse olamayacağına karar vermişti. Onun bir davası vardı. İntikam arzusu içini yakıp duruyordu. Bravoos’u terk etmeye karar verdi. O sırada sarı çıyan bir daha çıktı karşısına. Bu sefer kıran kırana dövüştüler ve Arya sonunda sarı cadıyı öldürdü. Oh be! Bir ruh hastası daha gitmiş oldu anlayacağınız.

Arya artık rahat bir şekilde Braavos’tan ayrıldı. İlk durağı Frey hanedanı oldu. Abisini ve annesini kalleşçe katleden Walder Frey’e çocuklarını pişirip yedirdi ve en son, onun annesinin boğazını kestirdiği gibi o da onun boğazını kesti. Yürüü be Arya! Dişi aslanım benim!


Sansa ve Arya

Arya, Walder’ın yüzünü kullanarak bir ziyafet verdi ve ziyafetteki bütün Freyleri zehirledi. Hanedanı kuruttu.

Oradan da Kışyarı’na geçti ve Sansa ile birbirlerine kavuştular. Aynı şekilde öldü sandıkları Bran’ın da gelmesiyle tamamlandılar. Tabii sevgili abisi Jon’la da kavuşmuşlardı.

Jon’un, Ejderha Kayası’na gitmesiyle Sansa, Kışyarı’nın leydisi oldu. Orada olan pislik, hain Serçeparmak kızların arasını bozmak için ne fitneler ne nifak tohumları ekmeye başladı. Kızların arası açılmaya başlamıştı.

Ama bu bir tuzaktı. Sansa ve Arya, Serçeparmak’ın babalarına ihanet ettiğini öğrendiler ve onu yargıladılar. Babaları, Serçeparmak yüzünden idam edilmişti. Ayrıca teyzelerini öldüren de oydu. Sansa’ya da ihanet etmiş, onu ruh hastası bir manyakla evlendirmişti. Arya gözünü bile kırpmadan Serçeparmak’ın boynunu kesti.

İşte kurt kanı var kızda be! Bizim yerimize de intikamını al Arya!


Arya Stark’ın Görünüşü

Arya tipik bir kuzeyli. Kara kaşlı, kara gözlü, minyon fakat oldukça tehlikeli ve soğukkanlı bir katil. Anında kesiverir gırtlağınızı!

Arya’nın öldürmek istediği kişiler listesinde şu anda üst sırada Cersei bulunmakta. Hadi bakalım nasip kısmet!

Karakter

Arya Stark’ı, İngiliz oyuncu Maisie Williams canlandırmaktadır.

Kamera Arkası

Arya karakteri kitapta solak olduğu için, Maisie sağlak olduğu halde, sol eliyle kılıç kullanmayı öğrendi.

Ayrıca kör olduğu sahnelerde çok kalın lensler kullandığı için ç gerçekten görmüyordu. Sadece dövüş sahnelerinde delikli lensler kullanarak etrafını görebilmişti. Onun dışındaki bütün yakın çekimlerde hiçbir şey görmeden oynadı. Helal olsun Maisie!

Bakalım yeni sezonda Arya neler yapacak, kimleri öldürecek? Jon’un kraliçesi olarak gördüğü Daenerys’ı kabul edecek mi?

 

Öldürecekler Listesi

Cercei Lannister: Babasını ve Leydi’yi öldürttüğü ve lanet pislik bir kadın olduğu için.

Dağ: Harenhall’daki işkencelerinden dolayı. Ayrıca o da pisliğin teki!

Ilyn Payne: Babasını idam ettiği için.

Kızıl Kadın: Dostu Gendry’i para karşılığında zorla aldığı için.

Beric Dondarrion: Gendry’i sattığı için.

Thoros: Aynı şekilde bunu da Gendry’i sattığı için.

Ölenler

Joffrey: Pislik şeytanın teki olduğu için öldürmek istese de zaten kendi düğününde geberdi.

Walder Frey: Elleriyle kellesini kopardı. Ayrıca bütün sülalesini de zehirledi. Oh olsun!

Tywin Lannister: Abisi Robb Stark ile savaştığı ve onu Freylerle işbirliği yapıp öldürdüğü için. Onu oğlu Tyrion öldürdü.

Meryn Trant: Kılıç hocası Syrio Forel’i öldürdüğü için onu bir kerhanede öldürdü.

Tazı: Kasabın oğlunu öldürdüğü ve Lannisterlarla çalıştığı için. Brienne ile dövüşünde ağır yaralanan tazıyı ölüme terk etti.

Rorge: Ona tecavüz edeceğini söylediği için anında Arya tarafından öldürüldü.

Serçeparmak: Babasına ihanet ettiği, teyzesini öldürdüğü ve ablasını para karşılığında bir manyakla evlendirdiği için kafasını kesti.

Not: Eğer Arya, Kışyarı’nı yağmaladığı ve küçük kardeşi Rickon’u öldürdüğünü bilseydi lisesine Ramsay Bolton’u da ekleyecekti. Ayrıca abisine ihanet eden ve öldürülmesini sağlayan Roose Bolton’u da öldürmek isterdi.

Ayrıca Kışyarı’na ihanet eden, Bran ile Rickon’u öldürdüğü söylenen Theon da bu listede olurdu ama bilmiyordu.

Cercei’yi öldürmesi ve başka bir Game Of Thrones karakter analizi ile görüşmek dileğiyle!

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here