Galileo Galilei Engizisyon Mahkemesinde

0
Orta Çağ’ın Engizisyon mahkemeleri bugün tarih kitaplarında okuduğumuz ürkütücü cezalara ve katı kurallara sahip bir mahkemeydi bu mahkemenin bir kurban adayı da Galileo Galilei idi…20 Eylül 1633
Orta Çağ’ın Engizisyon mahkemeleri bugün tarih kitaplarında okuduğumuz ürkütücü cezalara ve katı kurallara sahip bir mahkemeydi bu mahkemenin bir kurban adayı da Galileo Galilei idi…20 Eylül 1633

Orta Çağ’ın Engizisyon mahkemeleri bugün tarih kitaplarında okuduğumuz ürkütücü cezalara ve katı kurallara sahip bir mahkemeydi bu mahkemenin bir  kurban adayı da Galileo Galilei idi…20 Eylül 1633

galileo galilei ile ilgili görsel sonucu

Galileo Galilei’nin küçük yaşlardaki matematiğe,felsefeye,bilime olan ilgisinden ileride çok büyük işlere imza atacağı belliydi.Nitekim de öyle oldu.Onun sözleri ve buluşları günümüzde hala konuşulacak nitelikte.Kararlarından vazgeçmeyişi,en önemlisi ilgi duyduğu şeylerin peşini bırakmaması onu önemli bir kişi haline getirdi.

Galileo 15 şubat 1564 tarihinde İtalya’nın Pisa şehrinde doğdu.O zamanlar rönesans hümanizmi,reformasyon,baskıya karşı çıkanlar çoktan tarihe gömülmüştü.İmparatorla papa birleşerek zorbalıkla din ve ahlak adı altında bütün bilime dayalı yeniliklere karşıydı.

Babası dönemin tanınmış müzisyenlerinden Vincenzo Galilei. Oğlunun doktor olmasını çok istemişti Galileo ilk başta babasının hayallerini gerçekleştirici adımlar atsa da 17 yaşında pisa üniversitesinde tıp öğrencisiyken kendi hayallerine kapıldı.İlk deneylerini gerçekleştirdi ve matematiğe babasının arkadaşı Ricci  sayesinde daha da çok yoğunlaştı. Arşimed’in çalışmalarını öğrendi.

22 yaşında hidrostatik terazi kitabını yayınladı.

1589 yılında Pisa Üniversitesi’nde matematik profesörü oldu.

1609 yılında Hollanda’da teleskobun icadını öğrendi ve bir sonraki yıl çok daha gelişmişini yaptı ve bu yaptıkları onun ününü daha çok arttırmıştı.Uzayı gözlemleme fırsatını bulmuştu Ay’ın yüzeyini,kıpırdadığını,Güneşteki lekeleri,Jüpiter’in uydularını, Samanyolu’nun bir bulut ya da duman değil yıldızlar kümesi olduğunu keşfetti.

Bu kazandığı ün ona şimdilerdeki gibi güzel bir şöhret duygusu vermemişti ne yazık ki. Buluşları Katolik kilisesi için tehdit oluşturuyordu .Muhafazakar tutumlarını altüst etmekteydi.Ve Katolik kilisesinin Engizisyon mahkemeleri devreye girmişti. Galileo’nun Kopernikus’un düşüncelerini buluşlarını kabullenip geliştirmesi tepkilerin daha çok artmasına neden oldu. Kopernikus’un dünya-gezegenler sistemi Katolik Kilisesi tarafından yasaklanınca davasından vazgeçmeyen Galileo, “İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog” adında iki bilim adamının karşıt düşüncelerini anlatan eserini yazdı. Burada sözde kendisi savunmadan Kopernik’in görüşlerini ve kilisenin buna karşı çıkışını anlatmaktaydı. Kitapta dönemin papası VIII. Urban’a bile açık bir şekilde karşıttı. Tutuklandı, yargılandı, ölüme mahkum edildi ama mahkemede son anda Dünya dönmüyor dedi idamdan kurtuldu ev hapsine çevrildi. Mahkemeden çıktıktan sonra ‘Yine de dönüyor!’ diye mırıldandığı söylenmekte bunun doğruluğu şüpheli ama belkide hala ondan söz ediyorsak buluşlarının dışında kararlı olup bu sözün bugüne kadar gelmesini sağlamak istediğindendir.
Ev hapsini geçirdiği Floransa yakınındaki bir çiftlikte Serbest Düşme Yasası’nı kaleme aldı. Yazılarını gizlice Hollanda’ya kaçırdı ama ancak 1638 yılında yayınlayacak birini bulabildi. Kör olmasına rağmen çalışmalarını sürdürdü. Buluşlarıyla Tabiat Bilimlerini kilisenin etkisinden çıkardı. Matematiğin, doğanın tanınması ve yeni buluşların yapılmasında önünü açtı. Klasik doğa bilimleri ve özellikle de fiziğin kurucusu olarak tarihe geçti.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here