Galatasaray’ın Demirbaşı ”Muslera”

1
55

Muslera’nın Doğumu

Şimdi size anlatacağım kişi bir kaleciden öte tam anlamıyla bir ”adam”. O, Lazio’dan Florya’ya yolu düşen 1 numaralardan. Onun Galatasaray’a geldiğinde kim onun Zoran Simoviç, Mondragon, Tafferel gibi kalecilerin bulunduğu unutulmaz kalecilerin kulvarına adını yazdıracağını bilebilirdi. Ama o başardı. Galatasaray’ın her başarısının arkasındaki kişi Fernando Muslera. Muslera, 16 Haziran 1986 tarihinde Arjantin, Buenos Aires’te doğmuştur. Tam adı Nestor Fernando Muslera Micol’dur.

Muslera’nın  Eşi ve Çocuğu

Eşi ise Patricia Callero’dur. Kendisi Galatasaray taraftarının da yengesidir. Oğlu ise Kailash. Çocuğunun ismi bir dağdan gelmektedir. Bu dağ Budizm, Hindiuzm ve Jainizm’de kutsal olarak kabul edilir. İnsanlar oraya hacı olmak için giderler. 6.638 metre yüksekliğindeki dağa ulaşılması güç ve zor olduğu için insanlardan bundan bahsederken “Kailash gibi” terimini kullanır.

Muslera’nın Kalecilik Hayatı

Kendisi Uruguaylı olup Uruguay milli takımının da kalecisidir. Uruguay’ın Montevideo Wonderers Takımı’nın alt yapısında kaleci olarak yetişmiştir. 2004 yılında ise A takımında oynamaya başlamıştır. İki yıl aradan sonra kiralık olarak Nacional takımına gitti. Orada bir yıl oynadıktan sonra başarısı bir çok Avrupa kulüplerinin dikkatini çekti ve İtalya’nın Lazio takımıyla üç milyon Euro bonservis karşılığı anlaştı. Fernando Muslera, IFFHS (ULUSLARARASI FUTBOL TARİHİ VE İSTATİSTİKLERİ FEDERASYONU) tarafından 2010 yılının en iyi 7. kalecisi olarak seçildi. 2011-2012 sezonu öncesi 6.750.000 Euro bonservis bedeli ile ”Galatasaray”a transfer oldu.

Muslera ilk maçına Oliympiakos’a karşı çıktı. Fakat ilk dakikada gelen gölü engelleyemeyince hazırlık maçını   1-0 yenik olarak bitirdiler. Muslera’nın ilk penaltı kurtarışı Galatasaray’a ilk geldiği yılda Mersin İdman Yurdu ile oynadığı 10. hafta maçının 45. dakikasında olmuştur. Kariyerinde attığı ilk ve tek golünü 8 Nisan 2012 tarihinde oynanan Manisaspor maçının 82. dakikasında penaltıdan atmıştır. Ayrıca Muslera aynı maçta Faryd Mondragon ve Claudio Tafferel’in elinde bulunduğu ligde 15 gol yememe rekorunu 19 maça çıkartarak rekorun tek sahibi olmuştur.

Muslera’nın Kazandığı Kupalar

Galatasaray’da kazandığı kupalar:

2011-12, 2012-13 ve 2014-15 sezonları Lig Şampiyonluğu,
2012, 2013, 2015 ve 2016 sezonları Süper Kupa,
2013-14, 2014-15 ve 2015-16 sezonları, Türkiye Kupası kazanmıştır.
Bu sayede de Galatasaray takımında en çok kupa kaldıran yabancı oyuncu olan Georghe Hagi’nin on kupalık rekorununu yanına adını yazdırmıştır.

Muslera Hakkında Bilinmeyenler

⇒ Fernando Muslera, artık Galatasaray’ın bir sembolü haline gelmiş ve tam anlamıyla Galatasaray için demirbaş olmuştur.

⇒ Muslera, küçüklüğünde hep forvet oynamıştır. Fakat bir maçta kaleci eksik olduğu için ve içlerinden en uzun boylusu olduğu için kaleye geçirilmiş.

⇒ 8 yaşında iken kaleci olmuş ama bu hiç hoşuna gitmemiş ve her gol yediğinde ağlıyormuş. Zamanla buna alışarak kaderinin bu olduğunu düşünmüş.

⇒ Muslera bir konuşmasında Galatasaray taraftarı gibisini görmedim. Dünyanın hiç bir yerinde bizim taraftarımız gibisine rastlamadım. Bence Avrupa’nın değil dünyanın en büyük taraftar grubu. sözlerini kullanmıştır.

⇒ Muslera, Galatasaray taraftarı istemedikçe takımdan ayrılmayı düşünmüyor ve kendisi de Galatasaray da çok mutlu.

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here