Galatasaray Eğitim Vakfı’nın Kurulması

0
17

 

 

GALATASARAY  EĞİTİM  VAKFI  NEREDE VE NASIL  KURULDU?
80’li yıllarda oluşan eğitim gerilemesine karşın “Eğitim için ne yapabiliriz?” sorusundan yola çıkılarak mevcut eğitim durumunun yükseltilmesini amaçlamışlardır.
30 Aralık  1981 yılında kurulan vakfın il çalışma merkezi  Zincirlikuyu’da bulunan  Tofaş Oto  Ticaret  A.Ş Genel Müdürlük  binasıdır.

 

 

 

 

GALATASARAY  EĞİTİM  VAKFI’NIN İŞLEVLERİ VE İŞLEYİŞİ  NASILDIR?
Galatasaray Eğitim  Vakfı’nın faaliyetleri  sadece bina onarılması , yeni tesisler yapılmasından ibare olmayıp ; öğrencilere hem yurtiçi hem de yurtdışı eğitim desteği sağlamakla da devam etmiştir. Bu vakfın yardım  yapmakta olduğu gelir ve varlıklar nedeniyle ödeyeceği vergiler yapılacak  daha çok yardıma engel olacağından, ilk çalışma yılında Maliye Bakanlığı’na müracaata bulunmuş ve bunun sonucunda  vergi muafiyeti  tanınmıştır. Dolayısıyla  vakıf tüm gelirini amaçları doğrultusunda  sarf edebilmiştir. Bağış  yapan kurum ve tüzel kişilere , yapmış oldukları bağış karşılığında aldıkları tahsilat makbuzu ile masraf gösterilerek  vergiden düşülmesi sağlanmıştır.

GALATASARAY EĞİTİM  VAKFI’NIN  EN BÜYÜK BAŞARISI!
Vakfın  büyük gayretler sonucu gerçekleştirdiği bir diğer başarı ise 1992 yılında Galatasaray Üniversitesi’nin kurulmasıdır. Üniversitenin kurulması Galatasaray tarihinin belki de en değerli aşamasıdır.Galatasaray Üniveristesi ilk öğretim okulu, lise, üniversite ve lisans üstü seviyede eğitim veren dünyadaki ilk ve tek eğitim kurumu olmuştur.
Galatasaray Eğitim Vakfı ülkemizin parlak gençler kazanmasına katkıda bulunmaya, verimli faaliyetlerine özveriyle uzun yıllar devam etmesi temennimdir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here