Galatasaray Adası ve Bilinmez Hikayesi

0
İkinci İmhayı Başlayan Galatasay Adası ve Bilinmez Hikayesi
İkinci İmhayı Başlayan Galatasay Adası ve Bilinmez Hikayesi

Geçen sene İstanbul Megakent Belediyesi tarafından büyük kısmı devrilen Galatasaray Adası’nda  ikinci tahrip başladı. İşte bugün Galatasaray adası olarak öğrenilen Sarkis Bey Adası’nın herkesçe pek de bilinmeyen hikayesi…

1884′ DE SARKİS BALYAN TARAFINDAN ADA HALİNE GETİRİLDİ

Denizin ortasında gelişi güzel bir durumda duran birkaç kaya parçası gidişatındayken 1884 senesinde yarıyılının ünlü mimari Sarkis Balyan tarafından ada haline getirilmiştir. Sarkis Bey daha sonra bu ada üzerine hoş bir köşk yaptırtmış ve 1899 senesinden can verene kadar geçen sürede hayatını burada sürdürmüştür.

SARKİS BEY’İN VEFATINDAN SONRA KÖMÜR AMBARI OLARAK KULLANILMAYA BAŞLADI

Ne yazık ki Sarkis Bey’in vefatından sonra bu köşk kıymetini yitirir ve uzunca bir vakit kapalı, bakımsız olarak kalır. Sonraki süreçte varisleri tarafindan vapur firmalarına kiralanır. Adadaki köşk firma tarafından değiştirilir ve artık kömür ambarı olarak tahsis edilir boğaz hattı vapurlarının kömür deposu olarak kullanılmaya başlanır.

GALATASARAY SPOR KULÜBÜ BU ADAYA SAHİP ÇIKTI

Sonraki süreçte Galatasaray Spor Kulübü bu adaya sahip çıkar. Kulübün Bebek’teki denizcilik kurumunu kamulaştırılması Galatasaray Kulübünün onun yerine bu adayı öne sürmesine neden olmuştur. Boğaziçi’nde kapkara bir kir gibi duran ve çevreye çirkinlik saçan bu kömür ambarının yerinde, Boğaziçi’nin harika güzelliğine layık bir kuruluşun beden bulacağı görüşü de ilave edilince netice Galatasaray Kulübünün istediği gibi olur. Böylece Sarkis Bey adası uzun seneler taşıdığı “kömür adası” adından kurtulup Galatasaray Adası adını almış olur.


Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here