Fosil Yakıt Finansmanı Durduruluyor

0

Dünya Bankası, 2019’dan Başlayarak Fosil Yakıt Finansmanını Durduracak!

 

Dünya Bankası, fosil yakıt temelli enerji muhalifleri tarafından kutlanacak bir hareketle Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından yapılan One Planet zirvesinde büyük bir açıklama yapmıştır. Gelişmekte olan ülkelere ekonomik büyümeyi teşvik etmek için kredi sağlayan banka 12 Aralık’ta 2019’dan sonra petrol ve doğal gaz araması için mali destek sunmayacağını açıkladı.

Zirvede, banka “hızla değişen dünyada” bir değişime ihtiyaç duyduğunu söyleyerek “artık petrol ve gaz kaynaklarını finanse etmeyecek” diyen bir bildiri yayınladı. 2015 yılında banka daha önce 2020 yılına kadar iklim eylemine dönüştürülmesi portföyünün% 28’ini ayrılmış vaadinde bulunmuştu. Bankanın fosil yakıt finansmanı ile ilgili en son bildirisi bu amaca ulaşmak için yolda olduğunu gösteriyor.

Enerji sektörünü çevreleyen ekonomi işletmelerinin yenilenebilir enerjiye geçişi cazip hale getiriyor. Dünya genelinde, mevcut kömür santrallerini işletmekten ve sürdürmekten daha çok yenilenebilir enerji tesisatları kurmak daha ucuz hale geldi.

 

 

Dünya Bankası’nın planında “istisnai koşullar” için de bir uyarıda bulunuluyor: ‘Paris Sözleşmesi taahhütleri.’… “yoksullar için enerji erişimi açısından bir fayda bulunduran projeler fakir ülkeler arasında yer alan ülkelere Upstream gazının finanse edilmesi için finanse edilecektir.”

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here