Formda Kalmanın Püf Noktaları

0

Yaz başladı ve hepimiz o güzel elbiselerimizin içinde müthiş bir görüntü sergilemek istiyoruz. İstiyoruz ama nasıl besleneceğimizi bilmiyoruz ya da kilolarım çok fazla diyip zayıflamaktan hep kaçıyoruz. Aslında çok basit küçük taktiklerle formda kalmayı başarabilir ve yazın tüm gözleri üstünüze çekebilirsiniz. Peki nasıl formda kalacağım çok zor dediğinizi duyar gibiyim o zaman bu taktikler tam da size göre…

Formda kalmak için uygulanacak 5 basit madde:

1. Bol Su Tüketimi:

Vücuttaki su oranı arttıkça kan dolaşımına sebep olur. Su içmek sizin vücudunuzdaki yağları çabuk yakmanızı sağlayacağı gibi sizin diri bir görüntü oluşturmanızı sağlar. Ayrıca su cildinizdeki sarkmaları önler ve sizin parlak gergin bir cilt yapınızın oluşmasına yardımcı olur. Vücudunuzun su isteme oranı kilonuza göre değişir. Her 25 kiloda bir litre su içmemiz gerekir. Yani bu da ortalama bir insanın günlük 2/3 litre su içmesi gerektiğidir. Örneğin 50 kilo olan bir insan günlük 2 litre su içmelidir.

2. Az yerim zayıflarım demeyin dengeli yiyin

Dengeli beslenmek sizin sadece formda kalmanızı sağlamaz vücudunuzun halden düşmesini de önler. Az yiyerek de zayıflayabilirsiniz  ama bu kalıcı bir kilo kaybı sağlamaz. Dengeli beslenerek istediğiniz kiloları kalıcı hale getirebilir ve daha sağlıklı yaşama adım atabilirsiniz. Vücudunuz her besini isteyecektir.  Bu yüzden bir hafta içinde her besini abartmadan yiyebilirsiniz. Bir gün et ağırlıklı beslendiyseniz diğer gün sebze ağırlıklı beslenin ki vücudunuzda vitamin eksikliği oluşmasın. Yiyeceklerinizin arasında mutlaka olması gereken besinler;

  • Kırmızı biber tüketebilirsiniz. Kırmızı biberde bulunan kapsaisin adlı madde sizin kan dolaşımınızı hızlandırarak yağ yakmanızı kolaylaştırır.
  • Limonlu yeşil çay tüketerek metobolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz ve ödemin atımını kolaylaştırabilirsiniz.
  • Yağsız süt yoğurt tüketimi sağlayarak metabolizmanızın sağlıklı ve hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.
  • Günde bir bardak filtre kahve içerek kendinizi tok ve zinde hissedebilirsiniz.
  • Kırmızı et mutlaka tüketmelisiniz kırmızı et sizin vücudunuzun vitamin ihtiyacının bir kaçını karşılayacaktır.
  • Sabah kahvaltısında haşlanmış yumurta tüketmelisiniz. Bu sizin gün içinde tok kalmanızı sağlayacaktır.
  • Yeşillik yiyebilirsiniz bu da sizin ödem atmanıza yardımcı olur.
  • Acı ve limon gibi asitli bir yiyecek metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar.
  • Son olarak mutlu bir haber haftanın bir günü istediğiniz bir besini yiyerek vücudunuzu ödüllendirebilirsiniz.
  •   Unutmayın bunları yerken abartmamalısınız yeterli miktar yemek vücudunuzun sağlıklı kilo kaybını sağlayacaktır!

3. Tuz ve şekerden olabildiğince uzak durun

Tuz vücudunuzun ödemi tutmasını sağlar ve sizin selülitli bir vücudunuzun oluşmasını sağlar. Sizin formda kalmanız için oldukça zararlı bir maddedir. Ayrıca tuzu çok tüketen insanların böbrek hastası olma olasılığı diğer insanlara göre daha fazladır. Bu yüzden tuz sizin bir numaralı düşmanınızdır . Yemekleri tuzsuz yemek sizin için zor olacaktır bu yüzden tuzu tamamen bırakın diye bir tavsiye vermiyoruz ama mutlaka tuzu azaltın.

Aynı şekilde şekerde sizin formda kalmanızı engellemek için size düşman olacak diğer maddedir. Ben şeker yemeden duramam diyenleriniz elbet çıkacaktır. Bu küçük çaplı tatlı krizlerini önlemenin de yolu var tabiki. Çayı bol şekerli içenler çaya koydukları şekeri mutlaka azaltmalıdır. Ayrıca tatlı krizlerinizin gelmesini istemiyorsanız çubuk tarçın sizin bir numaralı dostunuz olacaktır. 1 litre suyun içine 3 tane çubuk tarçın koyarak şekersiz bir hayata merhaba diyebilirsiniz.

4. Kolay egzersiz hareketleri ile güne başlayın

Sizin ağır sporlar yapmanız sizin kas gelişiminizi arttıracaktır bizim bahsettiğimiz ise bu değil. Bizim bahsettiğimiz evde zorlamayacağımız kolay egzersizler yapmak. Egzersiz yapmak için ilk önce vücudunuzu tanımanız gerekir. Yanı vücudunuzun yağ oranı nerede ne kadar çok bilmeniz gerekir. Vücudumuzun neresi orantısız duruyor bunu bilmek gerekir.

Eğer kalça kısmımız fazla ise bol bol yürüyüş yapmak ve bunun yanında aşağıda resimde gösterildiği gibi bacak çalıştıracak hareketler yapmak sizin kalça kısmınızı eritecektir.

Eğer bel kısmınız fazla ise aşağıdaki gibi  bel için spor hareketleri yapmanız gerekmektedir. Bu hareketler hem spor salonuna gitmeden evde yapabiliceğiniz hemde zorlanmadan yapabileceğiniz hareketlerdir.

5. Kendinizi sürekli motive edin

Bu bütün maddeler içinde en önemlisi kendinizi motive etmek sizin formda kalmanız ve başarmanız için en büyük adım. Ben yapamam. Ben aç kalamam. Çok yoruldum bu gün sağlıksız beslenebilirim asla demeyin. Sağlıklı yaşam yoluna çıkacağınız zaman sizinle dalga geçecekler olabilir. Size inanmayanlar olabilir. Onların sözlerini asla takmayın siz inandığınız sürece her şey olur. Spor yaparken sizi motive edecek müzikler dinleyebilirsiniz. Sizi mutlu edecek sözleri her gün aynanın karşısına geçip söyleyebilirsiniz. Bunların hepsini yaşamış bir insan var karşınızda ve aşağıya resmimi koyacağım kendinize  inanmanın en büyük örneğini kendimden vermek istedim. Ben her gün kendime şu sözü hatırlattım  BU GÜN DÜN OLDUĞUMDAN DAHA SAĞLIKLI BİR İNSAN OLARAK GÜNÜ BİTİRECEĞİM.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here