Forget Everything / Her Şeyi Unutmak

14
16

FORGET EVERYTHİNG

Forgetting… It is too hard and embracing word . To forget all that you have lived, all your happy moments, all your friends… But exactly why do we try to forget ? 

It has lots of reasons that we can’t imagine . Sometimes a bad thing happens and you can be affected by it . You can have such a hard times . Your girlfriend ( boyfriend ) can die or you may be left her ( him ) . Maybe you have an accident and you may not be able to use some part of your body, again . You can cry while your best friend moves to another city . We can add much more things like that . But do you really have to forget them all ? It changes for everyone, According to what they have lived and how much it hurt them . For example some people forget to get something off their life . And someone forget to remove someone or something from their life . Desire to forget someone is like the summer rain . It is temporary . But when it happens stronger, it hurts the person deeply . Someone reaches the happiness with this way so they are relaxed and their heart beats without sadness, upset illness . Does forgetting really help us ? Not of course ! Once you forget, everything gets normal and you get happy but the things you forgot always comes with you . It waits for something to make you remember itself .

After that, you remember it and you hurt more heavily than you were before you forget . There are also good things ı can say about forgetting . But it can be told only when you ” forget ” really . Sometimes, someone can hurt you and when you forget, it is the best revenge ever . We can add much more, like we did while writing about negative sides of forgetting …

 

HER ŞEYİ UNUTMAK 

Unutmak… Çok zor ve kapsamlı bir kelime . Tüm yaşadıklarını unutmak, tüm mutlu anılarını, tüm arkadaşlarını… Ama tam olarak neden unutmaya çalışırız ?

Hayal edemediğimiz birçok sebebi var bunun. Bazen kötü şeyler olur ve siz de bunlardan etkilenirsiniz . Çok zor zamanlarınız olmuş olabilir. Belki kız arkadaşınız ( erkek arkadaşınız ) ölebilir, belki de onlar tarafından terk edilmişsinizdir. Belki bir kaza yapmışsınızdır ve vücudunuzun belirli yerlerini kullanamıyorsunuzdur. Belki en yakın arkadaşın başka bir şehre taşınmıştır. Bunun gibi daha pek çok şey ekleyebiliriz. Ama gerçekten de bunları unutmak zorunda mısınız ? Herkese göre değişir . Nerede, nasıl yaşadıklarına göre ve onları ne kadar incittiğinize göre. Mesela bazı insanlar hayatlarından bir şeyleri çıkarmaya çalışır. Onların birini unutmaya çalışması yaz yağmuruna benzer. Geçicidir. Daha güçlü olursa kişi, o kadar derinden etkilenir . Bu yolla bazıları mutluluğa ulaşır . Kalpleri sevinçle, üzüntüyle, utançla atmaz. Unutmak gerçekten de bize yardımcı olur mu ? Tabii ki de hayır ! Bir kere unuttunuz mu her şey normalleşir ve unuttuğunuz şeyler daima arkanızdadır, peşinizden gelir. Sonra, size kendini hatırlatmak için bekler.

Bundan sonra hatırlarsınız ve unuttuğunuzdan daha çok üzülürsünüz . Bunun yanında unutmak hakkında iyi şeyler de söyleyebiliriz . Ama ” gerçekten ” unutursanız bu geçerlidir . Bazen biri sizi üzer, unutursunuz siz de . İşte en iyi intikam budur aslında . Bunun gibi eklentiler yapabiliriz … Tıpkı unutmak hakkında daha önce yazdığım negatif şeyler gibi …

You may also like

Share

14 YORUMLAR

  1. Kardeşim yazın çok anlamlı ve çok güzel . Çok başarılı olduğuna inanıyorum. Daha da başarılı olursun inaşallah.BAŞARILAR ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here