Fiziğin Üstadı ; Mıchael Faraday

0
17

Lise bitirenlerin kesinlikle adını duyduğu ,derslerde işlediği, 19.yüzyılın en önemli kimya ve fizik alanında bilgin olan Michael Faraday‘ı daha yakından tanımak îstermisiniz?

Michael Faraday

Michael Faraday ,22 Eylül 1791 tarihinde İngiltere’nin Surrey şehrinde hayata gözlerini açmıştır.Demirci bir babanın oğlu olan Micheal’in hayatı çetin geçmiştir.Dört kardeşi olan ve geçim sıkıntısı çeken ailesine katkıda bulunmak için bir kitapçıda çalışmaya başlamıştır. Burada bilime ilgi duymuş  beraberinde birçok bilimsel kitap okuma şansını da yakalamıştır.

Ünlü kimyager Humpry Davy ‘den ders alma şansına sahip olmuş ,yine  onun ekibiyle birlikte Royal Enstitüsü’nde Humpry’nin asistanı olarak çalışmaya başlamıştır.

Elektromanyetik Rotasyon üzerine çalışmalar yapmış, elektrik motorunun çalışma prensibini bulmuştur.Bu çalışmaları yayımlamış ve o dönemde arkası kesilmiyecek derecede üne kavuşmuştur.Hatta üniversitedede bile ders vermeye başlamıştır.

İlerleyen yıllarda elektromanyetik indüksyonu bulmuştur.Bu keşfi bilim dünyasını adeta sallamıştır.Bu keşfi sayesinde elektriğin yeni bir aktarım metoduyla yeni teknolojilere aktarılması sağlanmıştır.Günümüzde hala kullanılması yönündende anlıyoruzki Michael Faraday çok büyük bir fizikçiydi.

Elektromanyetizmanında kurucusu olarak bilinir. Buna ek olarak elektrik jeneratörünü bulmasıyla çok konuşulmuştur.Sürekli bir elektrik akımı oluşturmak için manyetizmayı kullanmış ve yaptığı deneyde basit bir düzenek ile manyetik alan oluşturmak elektirk akımı elde etmek istemiş ve  başarmış olup elektrik jeneratörünü bulmuştur.

Teklif edilen Kraliyet Enstitüsü başkanlığını iki kez reddetmiştir. Dönemin kraliçesinin ona “Sir” ünvanı vermek istemiş fakat “Sonuna kadar Michael Faraday olarak kalmalıyım ”diyerek teklifini reddetmiştir.

Fizik dünyasına yaptığı katkılarla, bilim aşığı bir insan olarak bilinmiştir.Ama son dönemlerde değişik ruh çöküntüsü , bunalımlar nedeni ile çalışmalarını asistanlarına devredip çalışmayı bırakmıştır.

25 Ağustos 1867 ise Faraday , Surrey’de açtığı gözlerini Hampton Court’ta kapamıştır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here