Firuzedir Barok’a Direnen

0
19
sultanahmet-camii

Firuzedir Barok’a Direnen

 

Anektod vardır ki, bir camii inşaatı galibiyet ile sonuçlanan her savaşın ardından dönemin padişahı tarafından bahşedilen minnet borcu niyetinedir. Üniversite birinci sınıf Şehir ve Kültür dersinin bahar dönemi sınavında “Sultan Ahmed Camii’nin mimarı kimdir? sorusunu yanıtlayamadım. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. İstanbul’un gözdesi bir eserin mihengini önemsemeden okumuştum.

Tramvayda seyahat ederken “Blue Mosque” çın çın çın kulağımıza müzik gibi dokunur. Ayasofya’nın tam hizasına yerleştirilmiştir. O kadar zarif ve ince düşünülmüştür ki Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na vapurla geçerken altı minaresi ile göz göze bakışırız. Mekanı bölüşen, İbrahim Paşa Sarayı, Marmara Üniversitesi Rektörlük Binası, Mozaik Müzesi, II.Wilhelm Çeşme’si yapılarıdır.
I Ahmed devri 1609 yılında temelleri atıldıktan yedi sene sonra yapımı tamamlanan camiinin Mimarı Sedefkar Mehmed Ağa, nefes üfleyen alimi ise Aziz Mahmud Hüdai Hazretleri.

 

Sedefkar Mehmed Ağa Kimdir?
Mehmed Ağa, ünvanıyla hemhaldir. Mimarbaşılığa, yükselmeden önce Kanuni Sultan Süleyman tarafından Rumeli topraklarından 1562’de devşirme olarak su nazırlığına görevlendirilir. Sedef ustası zanaatından mütevellit Sultan Ahmed Camii kapı, pencere ve rahle sedef süslemesi işlerini tasvir kullanır.Geçmişi hakkında yeterli belgenin bulunmayışı yazılmaktadır.

 

 

Sultan I.Ahmed Kimdir?
Mimarî fikir dinine bağlılığı olarak değerlendiriliyor.Tarihindeki diplomatik olayı Ekber ve Erşet Sistemini getirmesidir. Henüz gencecik yirmi yedi yaşında hayata veda eder.

 

Aziz Mahmud Hüdai Hz Kimdir?
Bursa’da kadı vazifesini bırakıp maneviyata yönelerek hocası tarafından Üsküdar’a ilim meclisi kurmak üzere yönlendirilir.

Eski At Meydanı adlandırılan bölgede;külliye, sıbyan mektebi, çeşme, kahvehane, darülkurrâ,, hamam, darüşşifa, han, mahzen, sebil, hünkar kasrı, türbe gibi kendi içinde yerleşik düzeni vardır ve günümüze çoğu yapı ulaşamamıştır.

Osmanlı Mimarisindeki  “revaklı avlu şema” düzeninde inşaa edilir. Mavi Camii adlandırılması çini süslemelerinden kaynaklanır.Kalem işi süslemeler İznikli Hasan Usta tarafından yapılmıştır. Renkli cam pencerelerin alçı içlikleri de günümüze ulaşamamıştır. Prof.Dr.Süheyl Ünver’in aktardığına göre Camii tamamlanması ardından Sedefkar Mehmed Ağa’ya dönemin padişahınca paşa ünvanı takdim edilmiştir.

31 Aralık 1609’da temelleri atılan camii hakkında I.Ahmed ilim sohbetlerine katıldığı Aziz Mahmud Hüdai Efendi’yi de davet etmiştir.Marmara Denizi’nde ters yönden savrulan lodos dalgasına rağmen kayıkla karşıya geçmiş olması dönemindeki anlatılan mucizelerdendir.Türbe ziyaretine gelenler için duası “denizde boğulmasınlar” şeklindedir.

Geçtiğimiz yıl Mısır Anıtları önünde gerçekleşen hain terör saldırısını kınıyorum .Katılmak isteyenler için de paylaşayım ,Hürriyet Gazetesinde yayınlanan habere göre cami içinde konferans salonunda ingilizce tarih seminerleri düzenleniyormuş. I Ahmed türbesinin restorasyon çalışmasının neticelenmesini istiyoruz artık. Sultan Ahmed Vakıf binasının biten restoresinde iç kubbede yer alan saten perdeler nedir ?

Tuğba Şahin
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here