Firefox Quantum Güncel Sürüm İndirime Sunuldu.

0

Geçen yılın ekim ayında çıkışı duyurulan firefox quantum,ilk beta sürümüyle göz doldurmuştu.Beta sürümü yayınladıktan sonra Mozilla,bu tarayıcının mevcut olanlardan daha hızlı olacağını duyurmuştu.Bugün “para için değil,insanlık için yaptık” sloganıyla güncel sürüm olarak indirime sunmuş bulunuyor.

Firefox’un çoklu işlem kullanılabilir hale getirerek tarayıcı üstünde WebAssembly ve WebVR gibi yenilikçi özellikler bulunmakta.Hem masaüstünde hem de VR başlıklarında web uygulamalarını hızlı çalıştırmayı başarmışlar.Mevcut tarayıcılarla sizde karşılaştırabilir güncel durumun hızını sizde ölçebilirsiniz.En popüler sitelere girişte gözle görülür bir hızı yakalamış olan Firefox(Quantum),kendi yaptığı testlerde en yakın rakibinin 2 kat hızına ulaştığını belirtiyor.Mevcut testleri video haline getirilmiş görünmektedir.

Peki bu hıza nasıl ulaşıldı ve neler kullanıldı.Firefox yetkilerinin açıklamasına göre;

“Firefox yakın zaman dek tek bir işlemci çekirdeği üzerinde çalışıyordu. Oysa Firefox Quantum,  günümüzün bilgisayarlarında ve mobil aygıtlarında yer alan çoklu işlemci çekirdeklerini çok daha verimli şekilde kullanıyor. Bilgisayarınızın donanımını daha verimli kullanarak, Firefox Quantum’u önemli ölçüde hızlandırabildik. Örneğin, sayfaların oluşturulmasında çığır açan bir yaklaşım geliştirdik: Mozilla’nın öncülük ettiği Rust adlı sistem programlama diliyle yazılmış, müthiş hızlı bir CSS motoru. Firefox’un yeni CSS motoru hızlı çalışıyor, tek bir işlemci çekirdeğinde yavaş bir süreç çalıştırmak yerine birden çok işlemci çekirdeğini paralel olarak kullanabiliyor. Öteki tarayıcıların hiçbiri bunu yapamıyor” olarak açıklama yapmaktadır.

Şirketin geçen yıl satın aldığı POCKET’i içerisinde bizlere sunan Firefox,böylece internet sitelerinin kişileri takip etmesini de engellemeye çalıştığını gösterdi.Yeni Firefox’u denemek faydalı olacaktır.Firefox Quantum’u buradan indirebilirsiniz.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here