Film Uyarlaması Yapılan Kitaplar

1

Film Uyarlaması Yapılan Kitaplar

Hayatımızın büyük bir bölümünde kitaplarla dost oluruz. Otobüslerde tek eliyle kitap sayfası çeviren, tren sallanıp gözleri kapanmaya çalışırken; direnip bir sayfa daha daha okuyan siz değil misiniz?  Bazen sayfalarında kendimizi bulduğumuz, bazen de her bir satırında gözyaşı döktüğümüz. Koltuğunuzun ya da yastığınızın altından kitaplarını ayırmayan sizler değil misiniz?

Bir de film tutkunuz varsa ne âlâ. Dilerseniz severek okuyabileceğiniz ve sonrasında filmini izleyebileceğiniz kitapları tanıyalım.


Yeşil Yol

Baskı Tarihi: 2009
Yazar: Stephen King
Sayfa Sayısı: 428
Orijinal Adı: The Green Mile
Çeviri: Gülden Şen
Yayınevi: Altın Kitaplar
Kitabın Türü: Roman, Edebiyat

Arka Kapak: Acımasız katillerin bulunduğu Could Mountain hapishanesinin E bloğuna hoş geldiniz. Buradaki mahkumlar ‘Yaşlı Sparky’ diye bilinen elektrikli sandalye için sıralarını beklerlerdi.

Hapishane gardiyanlarından Paul Edgecombe için bütün katiller aynıydı. Ta ki John Coffey adındaki mahkumla tanışıncaya dek. Dev cüsseli, çocuk kalpli bu adam Edgecombe’un hayatını değiştirecekti.

Bu kitabı okuduktan sonra dış görünüşün sizler için hiçbir önemi kalmayacak inanın. Dev bir adamın içindeki çocuğu keşfedip onun ölümünden siz utanacaksınız. Okurken satır aralarına hıçkırıklarınızı, sayfa altlarına gözyaşlarınızı bırakacaksınız.
John Coffey gibi dev bir adamın elinden tutup “Ben yanındayım John” demek isteyecek, o elektrikli sandalyeye oturduğunda kendinize hakim olamayacaksınız. Yüreği her daim temiz kalan siyahi bir adamın yeşil öyküsü bu.

Paul Edgecomb isimli bir gardiyan. Görevi mi? Hapishane ki mahkumları infaz etmek. Yüzlerce mahkumu infaz eden Paul, Jon Coffey adında yeni gelen ve cinayetten yargılanan (hem de iki küçük kız çocuğunu öldürmekten) mahkumun doğa üstü güçlerini ve karakterinin saflığını anlar fakat onu da o yeşil yoldan yürütmekten başka çaresi yoktur.

 


Aynı Yıldızın Altında

Baskı Tarihi: Haziran 2013
Yazar: John Green
Sayfa Sayısı: 320
Orijinal Adı: The Fault In Our Stars
Çeviri: Çiçek Eriş
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Kitabın Türü: Roman, Aşk, Edebiyat
Arka Kapak: Hayatın anlamını bulmanın, âşık olmanın ve alınan her nefesin farkına varmanın hikâyesi…
On altı yaşındaki kanser hastası Hazel Grace’in birkaç yıl daha yaşamasını garanti eden tıp mucizesine rağmen hastalığı ölümcüldür ve konulan teşhisle birlikte yıldızlar, öyküsünün son bölümünü çoktan kaleme almıştır. Fakat Augustus Waters isimli, yakışıklı bir sürpriz karakter, Kanserli Çocuklar İçin Destek Grubu’nda boy gösterince Hazel’ın hayatı bambaşka bir yöne sapar ve bu zeki çocuğun çekimine karşı koyamayan kızın öyküsü yeniden yazılır.

Bir aşkın yapraklarını dökme zamanı. Bir kavuşma beklerken ayrılığı tadan ve buna rağmen yine birbirlerini çok seven iki gencin hikayesi. Hazel’ın aldığı nefes, Augustus’un metaforları. Elinizden bırakamayacağınız bir kitap vermiş size yazar.
Üç yıldır kanserle boğuşan 16 yaşında ki Hazel, kanser yayıldığı için oksihen tüpü ile gezmek zorundadır. Bir destek grubu ile vakit geçirirken; Augustus ile tanışır. Bu yakışıklı gençte kanserle mücadele etmiş ve bir bacağını feda etmek zorunda kalmıştır. Birbirlerine aşık olan iki genç riskli bir yolculuğa çıkıp Hazel’ın en sevdiği yazar olan  Peter Van Houten’ı aramaya başlarlar, fakat hüsranla sonuçlanır.

Koku: Bir Katilin Hikayesi

Baskı Tarihi: 2010
Yazar: Patrick Süskind
Sayfa Sayısı: 264
Orijinal Adı: Das Parfum
Çeviri: Tevfik Turan
Yayınevi: Can Yayınları
Kitabın Türü: Roman, Edebiyat
 Bir balıkçı tezgahının altında doğum yapan sorumsuz bir anne ve hayata tutunan bir çocuk. Bu çocuğun heyecanlı hikayesi. Kokulara olan aşırı duyarlılığının onu ittiği cinayetler, gizli çalışmaları ile Jean-Baptiste Grenouille’ün hikayesi. Okurken ağzının kocaman açılmasını sağlayacak, aklınızın sınırlarını zorlayacak bir kitap.
18. yüzyılın Paris’inde dünyaya gelen Jean-Baptiste her türlü kokuyu alıp tanıyabilen ve buna karşı duyarlılığını geliştiren bir bireydir. Bir gün kendi kokusunun olmadığını farkeden Jean-Baptiste kendisine koku yaratmaya karar ve bir dizi cinayetten sonra istediğini elde eder.

Kanıma

Baskı Tarihi:Eylül 2011
Yazar: John Ajvide Lindqvist
Sayfa Sayısı:624
Çeviri: Çiğdem Samsunlu
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Kitabın Türü: Roman, Edebiyat, Korku-Gerilim
12 yaşında akran zorbalığına maruz kalan genç Owen ve onun gizlemli komşusu Abby. Okulda devamlı olarak hor görülen Owen, bir akşam apratmanın önünde otururken Abby ile tanışır. Abby’nin sakladığı bir sır vardır ve Owen’ın bunu öğrenmesi uzun sürmez.
İlk başlarda sadece okulda ki zorbalardan intikam almak için Abby ile arkşadaşlık kuran Owen daha sonra küçük ve soğuk mahallelerinde gerçekleşen ölümlerden Abby’i sorumlu tutar. Yaşamak için kana ihtiyacı olan bu küçük kıza karşı hem korku hemde güzel hisler besleyen Owen bir karar vermek zorundadır.
 

Aşk Ve Gurur

Yazar: Jane Austen
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa Sayısı: 440 sayfa
Çeviri: Nihal Yeğinobalı
Yayınevi: Can Yayınları
Kitabın Türü: Roman, Edebiyat
Guru ve önyargının çatışmasını ele alan kitapta filmde bir solukta bitireceğiniz nitelikte. Gururun aşkı ezip geçtiği bu eseri mutlaka okuyup izlemelisiniz. Film Jane Austen’in beş kız kardeş olan, Jane, Elizabeth, Mary, Kitty ve Lydia Bennet’i anlatan romanından uyarlanmıştır.

Bir Gün

Baskı Tarihi: Mayıs 2010
Yazar: David Nicholls
Sayfa Sayısı: 536
Orijinal Adı: One Day
Çeviri: Nalan İşık Çeper
Yayınevi: Pegasus Yayıncılık
Kitabın Türü: Roman, Aşk, Edebiyat
Arka Kapak: Aşk bazen sandığınızdan daha yakındadır… Yıllardan 1988, günlerden 15 Temmuz’dur ve DEXTER ile EMMA henüz tanışmıştır. Ama birlikte geçirdikleri tek bir gün, sürekli birbirlerini düşünmelerine yetmiştir. “Her okuyucu bu kitaba âşık olacak. Ve her yazar bu kitabı kendisinin yazmış olmasını dileyecek.” Tony Parsons “Bitirmek üzereyken kitabı göğsüme bastırdığımı ve üzerine iri bir gözyaşı damlattığımı söylemekten utanmıyorum.” The Times “Bir Gün’ün yanında bir sağlık uyarısı verilmeli: Bu kitap ciddi derecede bağımlılık yapabilir.” Belfast Telegraph “Enfes bir aşk hikâyesi.” Sunday Herald “Bu kitabı sevmeyecek bir tek kişi bile düşünemiyorum.” BBC “Bu tam bir, bütün randevularımı iptal edin-beni rahat bırakın, türü bir kitap.” The Times Book Club
Okurken kimi yerinde güleceğiniz kimi yerinde hüzünleneceğiniz. Em ve Dex’in uzandığı tepeleri hayal edeceğiniz. Em’in gözyaşlarında Dex’e kızıp, birlikte oldukları zamanlarda onların adına sevineceğiniz bir kitap. Platonik olarak başlayan ve tutkuya, bir hayat hikayesine dönen bir aşk. Yanlış evlilikler, yanlış tercihler ve doğruyu bulma çabasında yanınıza mendil almayı unutmayın.
İşçi sınıfı bir ailenin sevimli kızı Emma okulunu bitirip bir kariyer yapma planları kurarken, babasının parası ile çapkınlık yapan ve okuyan Dexter. İki ayrı insanın tek bir dünyada, Temmuz ayının 15’inde başlayan hikayelerini anlatıyor.

Mutluluk
Baskı Tarihi: Aralık 2015
Yazar: Zülfü Livaneli
Sayfa Sayısı: 392
Yayınevi: Doğan Kitap
Kitabın Türü: Roman, Edebiyat
Bir töre kurbanı olmak üzere olan Meryem, Azgelişmiş ailesinin bir üyesidir ve göl kenarında baygın bulunan kızlarını katletmeye karar verirler. Törelere göre Meryem’in namusu kirlenmiştir ve temizlemenin tek yolu onu öldürmekten geçer. Bu görevi verdikleri Cemal, Meryem’i de alarak yola çıkar. Ölüme giden yolda ne kadar kararlı gözükürse gözüksün bir türlü öldüremez Meryem’i. Tesadüfün yollarına çıkardığı Profesör İrfan Kurudal ile üçünün de hayatları değişecektir. Bu onlar için bir dönüm noktası olacaktır.
Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here