FIFA, Dünya Kupası Yayın Haklarından 3 Milyar Dolar Kazanacak

0
FIFA, Dünya Kupası Yayın Haklarından 3 Milyar Dolar Kazanacak
FIFA, Dünya Kupası Yayın Haklarından 3 Milyar Dolar Kazanacak

2018 Dünya Kupası coşkusu devam ediyor. Bir aylık maraton sonunda şampiyon kupasıyla ülkesine dönecek. FIFA ise Rusya’daki dev organizasyonu 6,1 milyar dolarlık kazançla bitirecek. FIFA, bu hasılatın 3 milyar dolarını turnuvanın yayın haklarından elde edecek. 2010 ve 2014 Dünya Kupası yayın haklarından 2,4 milyar dolar kazanan FIFA, bu sene kazançlarında 600 milyon dolarlık çoğalış sağladı.

KPMG Football Benchmark takımının araştırmasına göre, futbolun işvereni FIFA, Rusya’daki Dünya Kupası’ndan 6,1 milyar dolarlık kazanç amaçlıyor. FIFA, bu hasılatın 3 milyar dolarını yayın haklarından elde edecek.

217 ÜLKEDE CANLI YAYINLANIYOR

2002 Dünya Kupası‘ndaki 1,2 milyar dolarlık yayın kazancını 2014 Dünya Kupası’nda 2,4 milyar dolara çıkararak ikiye katlayan FIFA, Rusya’daki 2018 Dünya Kupası’nda ise kazançlarında 600 milyon dolarlık çoğalış sağladı. Futbolun işvereni, en büyük kupasının yayın haklarını beş bölgede Afrika, Amerika, Asya, Avrupa, Oknayusya toplam 217 ülkeye sattı. Bu ülkelerin büyük çoğunluğu ise Avrupa 55 ve Afrika’da 54 ülke bulunuyor. FIFA bütçenin geride kalan en az 3,1 milyar dolarlık kısmını ise sponsorlardan sağlayacak.

FOX SPORTS’TAN 400 MİLYON EURO

Yayın haklarını satın alarak FIFA’yı zengin eden bazı televizyon kuruluşları ise bu yatırımlarından istedikleri karı elde edemeyecek. Misalin, 2018 Dünya Kupası’nın yayın hakkı için 93 milyon Euro ödeyen İtalyan Mediaset, ulusal ekiplerinin turnuvaya katılamaması sebebiyle kazanç kaybı yaşayacak. Aynı biçimde Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Ekibi de turnuvada yer alamadı. ESPN/ABC‘den yayın haklarını 400 milyon euro karşılığında alan Fox Sports, büyük bir hasarla karşı karşıya kalacak.

2014 FİNALİNİ 1 MİLYARDAN FAZLA İNSAN TAKİP ETMİŞTİ

Analizi değerlendiren KPMG Türkiye Spor Sektör Lideri Hakan Uçak, “Dünya Kupası dünyada en çok izlenen spor organizasyonlarından birisi. 2014 Dünya Kupası Finali’ni 1 milyarın üzerinde insan takip etti. Bu sayının bu yıl daha da çoğalması bekleniyor. Futbola olan küresel ilgilnin çoğalması sponsorluk ve yayın fiyatlarını da pozitif doğrultuda etkiliyor. Bu gidişat da FIFA’nın yayın haklarından elde ettiği kazancı daha da yukarıya çıkarıyor. 2022 Dünya Kupası‘nda yayın hakları kazancının 3,1 milyar doları da aşacağını düşünüyoruz” dedi.Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here