FIFA Aslında Nedir ?

0
84

 

Futbol, sistematik bir düzende ortaya çıktığı dönemlerin ardından, ilginç bir hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Bazı bölgelerde kopuk bir tarzda ilerlerken, bazı bölgeler de ise kuralcı bir yapıda kalmıştır. Futbolun Uluslararası arenaya açılabilmesi maksadı gündeme gelmiştir ve bu artık futbolda bir eksiklik olarak görülmeye başlanmıştır.

FIFA, yani “Uluslararası Futbol Federasyonu”. Fransızca kökenli bir yapıda söylenen FIFA kelimesinin açılımı “Fédération Internationale de Football Association” dır. Yerel ve bölgesel konfederasyonların en üst halkası olan FIFA; futbol ve futsal spor dallarının en üst düzey yönetim biçimidir. Kısaca futbol ve futsal için FIFA son noktadır. Şöyle ki; ülkemiz için göz önünde bulundurduğumuz zaman, futbolun yönetim düzeyine bakarsak eğer; Bölgesel Futbol Federasyonu (İl Bazında), Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), UEFA (Avrupa Futbol Federasyonu) ve FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonu) şeklinde bir sıralama yapabiliriz. FIFA, Dünya futbolunda son kararı veren kurumdur. Kurucu üye ülkelerini ise; Fransa, Hollanda, İspanya, Danimarka, Belçika, İsveç ve İsviçre ülkeleri oluşturmaktadır.

21 Mayıs 1904 yılında, Fransa’ nın Paris kentinde; Saint-Honoré Caddesi’ nde; Fransız asıllı Robert Guerin başkanlığında “For The Game. For The World.” sloganı ile yani “Dünya oyunu için” kuruldu. Tek bir amacı vardı kuruluşunun; “futbolu evrenselleştirmek ve onu küreselleştirmek.”

 

Robert Guerin Kimdir?

FIFA’ nın kurulduğu dönemde, kurucu başkanlığını yapan ve iki yıl boyunca FIFA’ nın patronluğunu yapan Robert Guerin; 28 Haziran 1876 yılında Fransa’ da Dünya’ ya gelmiştir. Asıl mesleği gazetecilik olan Guerin; futbol adına önemli bir adım atarak; FIFA’nın kurucu başkanlığını üstlenmiştir. İki yıl boyunca yaptığı görevinde, FIFA ve Dünya Futbolu’nun küreselleşmesinde büyük bir rol oynamıştır. 4 Haziran 1906 tarihinde bıraktığı FIFA koltuğuna bir daha dönmemiştir. Futbol hayranlığı dillere destan olan Guerin; 19 Mart 1952 yılında 75 yaşında iken hayata veda etmiştir.

 

FIFA, Futbol Oyun Kuralları

Futbol kurallarını ,Uluslar Arası Futbol Birliği Kurulu(IFAB) ile karşılıklı hazırlayan FIFA; bu kuralların neticesinde tek sorumluluk sahibi değildir. Oyun kurallarında yapılacak bir değişiklik için IFAB’ ında dahil olduğu toplamda 8 delegenin en az 6′ sının kabul etmesi gerekmektedir. İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler Futbol Federasyonları mevcut IFAB üyeleridir.

 

FIFA’ nın Alt Kolları Kimlerdir ?

Yapısal olarak incelendiği zaman; Fransa’da kurulmuş olan FIFA, yeni merkez yönetim yeri Zürih olarak belirlenmiştir. Federasyon, İsviçre kural ve kanunlarını baz almaktadır. FIFA kongresi; federasyonun yönetim kurulu da sayılabilir. Üye olan federasyonların temsilcileri tarafından oluşturulmuştur. Olağan dışı durumlar haricinde sadece yılda bir kez toplanan kongre; FIFA tüzüğünü değiştirebilen tek organdır. Aynı zamanda FIFA’ nın başkanı, genel sekreteri ve yönetim kurulu da bu kongre ile seçilmektedir. FIFA Kıt’a’ lar arası yaptırım ve organizasyonu düzenlemek amacı ile 6 ayrı konfederasyonu desteklemektedir. Bunlar da bulundukları bölgelerin yaptırım ve futbol organizasyonlarını düzenleyip, kararı veren kurum ve kuruluşlardır. Turnuvalar düzenleme ve bölge federasyonlarına yaptırımları uygulama gibi güçlerle donatılmıştır.

 

Bu konfederasyonları sıralayacak olursak;

⦁ AFC (Asya Futbol Konfederasyonu)
⦁ CAF (Afrika Futbol Konfederasyonu)
⦁ CONCACAF (Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler Birliği Futbol Federasyonu Konfederasyonu)
⦁ CONMEBOL ( Güney Amerika Futbol Konfederasyonu)
⦁ OFC (Okyanusya Futbol Konfederasyonu)
⦁ UEFA (Avrupa Futbol Federasyonu Birliği)

 

AFC (Asya Futbol Konfederasyonu) Nedir ?
Asya Kıt’a’sında futbolu organize etme ve yönetme görevlerini üstlenmiş olan kuruluş; 1954 yılında Filipinler’in Manile kentinde “The Future İs Asia” yani “Gelecek Asya’dır” sloganı ile hayata geçirilmiştir. AFC; Orta ve Güney Asya, Doğu Asya, Güneydoğu Asya ve Batı Asya olmak üzere 4 ayrı bölgeden; toplamda ise 47 üye federasyona sahiptir. Filipinler’ de kurulmuş olsa da, şuan da genel merkezi Malezya’nın başkenti; Kuala Lumpur’da dır. Salman Bin İbrahim el Halife tarafından başkanlığı yürütülen AFC( Asya Futbol Konfederasyonu); kendisine bağlı olan federasyonların klüplerine de “AFC Şampiyonlar Ligi” ismi ile turnuva düzenlemektedir.

 

 

CAF (Afrika Futbol Konfederasyonu) Nedir ?
İsminden de belli olduğu gibi Afrika’daki futbolu organize eden ve yöneten kuruluştur. 10 Şubat 1957 tarihinde; Abdel Aziz Abdallah Salem Başkanlığın’da Mısır’ın Kahire kentinde kurulmuştur. Bünyesinde toplamda 53 Afrika ülkesini barındıran Afrika Futbol Konfederasyonu; Afrika Uluslar Kupası, CAF Konfederasyon Kupası ve CAF Şampiyonlar Ligi isimli turnuvaları düzenlemektedir. Şu anda Issa Haytou’ nun Başkanlık görevini yürüttüğü CAF; Afrika’da düzenlenen Afrika Yılın Futbolcusu ödülünü de tertiplemektedir.

 

 

 

 

 

CONCACAF (Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler Birliği Futbol Federasyonu Konfederasyonu) Nedir ?
1961 yılında Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karayipler’ de futbol adına olan tüm organizasyonları yönetmek ve düzenlemek maksadı ile 1961 yılında Meksika’nın New Mexico eyaletinde kurulmuştur. Bölgesinde tertip ettikleri milli maçlar haricinde; CONCACAF Gold Cup ve CONCACAF Şampiyonlar Ligi turnuvalarını da düzenlemektedir. Bünyesinde toplamda 40 üye federasyon barındıran CONCACAF; 12 Eylül 1965 tarihinde Dünya’ya gelen Kanada asıllı Victor Montagliani’nin başkanlığı tarafından faaliyetlerine devam etmektedir.

 

 

 

 

CONMEBOL ( Güney Amerika Futbol Konfederasyonu) Nedir ?
Güney Amerika’da yapılan futbol faaliyetlerini yönetmek ve düzenlemek amacı ile 1916 tarihinde, Héctor Rivadavia Gómez başkanlığında, Breziya’nın Rio kentinde faaliyete geçirilmiştir. Güney Amerika’ da bulunan ve toplamda 10 ülkeyi bünyesinde barındırıan Güney Amerika Futbol Konfederasyonu; Copa Libertadores ve Copa Sudamericana turnuvalarını da düzenlemektedir. Mukayese edildiği zaman Copa Libertadoresi Şampiyonlar Ligi şeklinde, Copa Sudamericana turnuvasını ise Avrupa Kupası (UEFA) şeklinde düşünebiliriz. Faaliyetlerini hala FIFA Başkan Yardımcısı olan; Paraguay asıllı, Alejandro Dominguez tarafından başkanlığında yürütmektedirler.

 

 

 

 

OFC (Okyanusya Futbol Konfederasyonu) Nedir ?
FIFA bünyesinde bulunan 6 konfederasyon üyesinin en küçüğü sayılan Okyanusya Futbol Konfederasyonu (OFC); 15 Kasım 1966 yılında, Yeni Zelanda’ nın Auckland kentinde kurulmuştur. Bu konfederasyon bünyesinde toplamda 14 üye barındırsa da bunlardan üç tanesi olan; “Kiribati, Niue Adası ve Tuvalu” Futbol Federasyonları FIFA’ya üye olmadıkları için sınırlı üye statüsündedirler. Daha öncelerden bu konfederasyona bağlı olan Avustralya; 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren Asya Futbol Konfederasyonu (AFC)’ na katılmıştır. OFC Uluslar Kupası’ nın organizasyonunu gerçekleştiren Okyanusya Futbol Konfederasyonu, Reynald Temarii Başkanlığı’ nda faaliyetlerine devam etmektedir.

 

 

 

 

UEFA (Avrupa Futbol Federasyonu Birliği) Nedir ?
“Union of European Football Associtions” yani; Avrupa Futbol Federasyonları Birliği.
İtalya, Belçika ve Fransa futbol federasyonlarının görüşmeleri ile kurulmaya başlandı. Ebbe Schwartz Başkanlığı’ nda kurulması planlandı. Genel sekreterliğe ise Henry Delaunay getirtilerek; 15 Haziran 1954 yılında “We Care About Football” (Futbolu önemsiyoruz) sloganı ile kuruldu. UEFA; futbolun Avrupa’ daki sesi ve karar mercisidir. Avrupa kıt’a’sında yer alan bütün ülkelerin futbol adına dahil olduğu UEFA kuruluşunda olmayan tek ülke; yavruvatan dediğimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. UEFA; Avrupa’ ya ek olarak; Kıbrıs, İsrail, Kazakistan, Ermenistan, Rusya, Gürcistan ve Azerbaycan ülkelerinin federasyonlarını da bünyesinde bulunduran yarı federal bir kurumdur. UEFA kurulduktan sonra merkezi önce Bern şehrine ardından da Paris’ e taşındı. Şu an ise merkezi, FIFA gibi İsviçre ülkesinde bulunur. Fakat UEFA merkezi Zürih’te değil de Nyon kentindedir. Kurum; Fransızca, Almanca ve İngilizce dillerini resmi olarak kabul etmiştir. Mali ve sportif altyapısı bakımından; FIFA’ ya bağlı olan diğer altı konfederasyon içerisindeki en büyük ve en güçlü federasyondur. Öyle ki Dünya’nın en iyi oyuncuları da UEFA’ya bağlı olan federasyonların liglerinde oynamaktadır. Milli takım bazında da diğer konfederasyonları ekarte eden UEFA; düzenlenmiş olan 2010 Dünya Kupası turnuvasına katılan 32 takımın tamamının da bağlı olduğu kurumdur.
Mali tablosunun gücüne de bakıldığı zaman en çok geliri 2,9 milyar € ile İngiltere Premier Ligi’ nden sağlamaktadır. Bu listede sırasıyla Almanya, İspanya, İtalya ve Fransa ligleri takip etmektedir. Türkiye Süper Ligi’ nden ise 1,1 milyar € gelir sağlamaktadır. Gelir bakımından sıkıntı çekmeyen UEFA kuruluşunun güçlü sponsorları da vardır.
UEFA tarafından düzenlenen turnuvalar diğer konfederasyonlara göre bir hayli fazladır. En önemlileri; Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve Uefa Süper Kupası iken kadın futbol takımları ve futsalla ilgili turnuvalar da düzenlemektedir.
Başkanlığını Aleksander Ceferin’ in yürüttüğü UEFA Kurumu’ nun yönetici masasına Şenes Erzik’ ten sonra yeni bir Türk daha gelmiştir. Servet Yardımcı.

 

 

Aleksander Ceferin Kimdir ?

UEFA’ nın 6. Başkanı olan Michel Platini’ nin yerine gelen 7. UEFA Başkanı Aleksander Ceferin; 13 Ekim 1967 tarihinde Slovenya’ da Dünya’ ya gelmiştir. Ljubljana Üniverisitesi’ nde Hukuk eğitimi aldıktan sonra, avukat olarak , ailesinin hukuk fimasında çalışmaya başladı. 2011 yılında katıldığı Futbol hayatına, yapılan seçim sonucu; Slovenya Futbol Federasyonu Başkanı olarak başladı. 2015 yılında yapılan seçimlerle de yine başa geçen hukukçu Ceferin, ülke futbolunun yaşamış olduğu mali ve genel sıkıntılar için çalıştı. Sepp Blatter gibi ismi yolsuzluk iddialarına karışan Michel Platini’ nin futboldan men edilmesi üzerine 2016 yılındaki UEFA seçimlerinde adaylığını koydu. Seçimde Hollanda Futbol Federasyonu Başkanı Van Praag ile yarışan Ceferin; toplamda 55 ülkenin içinden 42 ülkenin oyunu alarak UEFA Başkanlığı’ na seçildi.
Barbara Ceferin ile evli olan UEFA başkanı; üç çocuk babasıdır.

 

 

Şenes Erzik Kimdir ?

18 Eylül 1942 yılında Giresun’ da Dünya’ ya gelmiştir. Liseyi Robert Koleji’nde Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini ise bugün ki Boğaziçi Üniversitesi’ nde Pazarlama alanında yapmıştır. Birçok önemli şirkette aktif yöneticilik yapmış ve Birleşmiş Milletler’ in FAO / UNICEF projelerinin yöneticiliğinde de bulunmuştur. 1977 yılından itibaren girmiş olduğu Türkiye Futbol Federasyonu’nda Başkanlık görevine kadar yükselmiştir. TFF’ nin ilk “Onursal Başkan” ı unvanını almıştır. 1982 yılında girmiş olduğu UEFA’ da Gençlik Komitesi Üyeliği görevini yürüttükten sonra 1990 UEFA seçimlerinde İcra Kurulu üyeliğine seçilmiştir. 1994 yılından itibaren UEFA Başkan Yardımcısı görevini sürdürürken, 2000 yılından itibaren ise UEFA 1. Başkan Yardımcısı statüsüne getirtilmiştir. Şenes Erzik 2011 seçimleri ile toplamda 6. kez seçilerek UEFA tarihinde bir rekor kırmıştır. Bir çok ödüle sahip olan 76 yaşındaki Şenes Erzik; Dilek Erzik hanımefendi ile evli ve bir çocuk babasıdır.

 

Servet Yardımcı Kimdir ?

1957 tarihinde Rize’ de Dünya’ ya gelen Servet Yardımcı ünlü bir armatördür. Futbol hayatına Rizespor ile başlayan Yardımcı, Türkiye Futbol Federasyonu’ na Hasan Doğan döneminde yönetim kurulu üyesi seçilmiştir. Aynı zamanda Fenerbahçe kongre üyesi olan Yardımcı, birçok alanda yapmış olduğu yardımları ile de bilinmektedir. Nisan 2017 tarihinde yapılan 41. UEFA Kongresi’ nde yapılan seçimlerde yönetim kuruluna seçilen Servet Yardımcı, Şenes Erzik’ ten sonra UEFA Yönetim kadrosuna giren ilk Türk olmuştur.

 

Michel Platini Kimdir ?

21 Haziran 1955 yılında Fransa’ nın Jouf kentinde Dünya’ ya gelmiştir. Futbol hayatına diğer başkanların aksine, sağlam bir futbolculuk kariyeri ile başlamıştır. Doğduğu kentin futbol takımının altyapısında futbola başlayan Platini, profesyonelliğe AS Nancy takımı ile başlamıştır. Parlak kariyerini; 1987 yılında 5 yıl boyunca formasını terlettiği Juventus takımı ile noktalamıştır. Avrupa’ da yılın futbolcusu ödülünü üç kez art arda kazanarak, bir rekora imza atmıştır. IFFHS tarafından yapılan değerlendirmeye göre 20. YY’ ın en iyi 7. futbolcusu seçilmiştir. 1988 yılında Fransa Milli Takımı’ nın Takım Sorumlusu görevine getirildiği zaman, aynı zamanda futbolculuk kariyerine başlamış olduğu Nancy kulübünün Başkan Yardımcılığı görevini de üstlenmişti. 8 Haziran 1998 yılında getirilmiş olduğu FIFA Danışmanlık görevi ile üst düzey yöneticilik merdivenlerine çıkmaya başlamıştı Platini. 2002 yılına kadar yönettiği bu görevden sonra yine FIFA’ da Yönetim Üyesi oalrak seçilmiştir. 2006 yılında UEFA Başkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıklayan Platini; 26 Ocak 2007 tarihinde yapılan seçimlerde, rakibi olan Lennart Johansson’dan 4 oy fazla alarak başkanlık koltuğuna oturdu. UEFA’ da güzel işler yapmaya başlayan Platini, başkanlığının üzerinden 8 yıl geçtikten sonra yapılan incelemeler sonucunda; yayın ihalesine fesat karıştırmak ve usülsüz ödeme almak suçları ile birlikte, dönemin FIFA Başkanı Sepp Blatter ile 90 gün hak mahrumiyeti cezası almıştır. Almış olduğu bu cezadan dolayı önce FIFA Temyiz Kurulu’ na ardından da CAS (Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi)’ a giden Platini, umduğu sonucu alamayınca görevinden de istifa etmiştir. Ardından FIFA Etik Komitesi’ nin vermiş olduğu ceza ile futboldan men edilmiştir.

 

 

nya Kupası 

Mevcutta hala 211 Ulusal Futbol Federasyonun üye olduğu ve kabul ettiği FIFA; düzenlemiş olduğu turnuvalar haricinde; Dünya futbolunu yöneten ve futbolun kurallarını koyup değiştiren kurumdur. En önemli ve büyük turnuvası ise 1930 yılında start alan FIFA Dünya Kupası (World Cup) ‘dır. Dört yılda bir düzenlenen kupa şu ana kadar toplamda yirmi kez düzenlenmiştir. Bu yıl hala devam ediyor olan turnuvanın final maçı; 15 Temmuz 2018 tarihinde 18:00 (TSİ) ‘de planlanmıştır.

Dünya Kupası Şampiyonları;

1930 – Uruguay (Alberto Suppici)
1934 – İtalya (Vittorio Pozzo)
1938 – İtalya (Vittorio Pozzo)
1950 – Uruguay (Juan Lopez)
1954 – Almanya (Sepp Herberger)
1958 – Brezilya (Vicente Feola)
1962 – Brezilya (Aymore Moreira)
1966 – İngiltere (Alf Ramsey)
1970 – Brezilya (Mario Zagallo)
1974 – Almanya (Helmut Schön)
1978 – Arjantin (Cesar Luis Menotti)
1982 – İtalya (Enzo Bearzot)
1986 – Arjantin (Carlos Bilardo)
1990 – Almanya (Franz Beckenbauer)
1994 – Brezilya (Carlos Alberto Parreira)
1998 – Fransa (Aime Jacquet)
2002 – Brezilya (Luiz Felipe Scolari)
2006 – İtalya (Marcello Lippi)
2010 – İspanya (Vincente del Bosque)
2014 – Almanya (Joachim Löw)

 

FIFA Başkanlığı’ nın 9. Başkanı seçilen İnfantino; hala bu görevi yönetmektedir. 2007 yılında UEFA İcra Kurulu Başkanı olarak başladığı Futbol İdareciliğine, 2009 yılında UEFA Genel Sekreteri olarak devam etmiştir. Dönemin UEFA başkanı olan Micheal Platini ile birlikte çalışmalarına devam etmiş ve 2016 yılında FIFA Başkanlığına seçilince görevini Theodore Theodoridis’ e bırakmıştır. 2016 yılında FIFA’ da çatlak veren yolsuzluk ve rant iddiaları ile tekrar seçime gidilmiş, merakla beklenen seçim için başkan olması beklenen İnfantino’da adaylığını açıklamıştır. FIFA ‘da, Sepp Blatter’in 18 yıl boyunca yürütmüş olduğu FIFA Başkanlığına; güçlü manifestosu ile aday olarak oyları toplamış ve 26 Şubat 2016 tarihinde başkanlığa seçilmiştir. İnfantino başkanlık koltuğunda çalışmalarına devam ederken Şili’de bir açıklama yapmıştır. Hala 32 takımın katılabildiği Dünya Kupası’nın katılımcı sayısını 2026 itibariyle 48 takıma çıkarmayı planladıklarını vurgulamıştır.

 

 

 

Gianni İnfantino Kimdir?

23 Mart 1970 tarihinde İsviçre’nin Brig kentinde Dünya’ ya gelen İnfantino; aslen İtalyan’dır. Bu sayede hem İtalyan hem de İsviçre vatandaşlığına sahiptir. Hukuk bölümü üzerine Lisans Yapan İnfantino; İtalyanca, Fransızca, Almanca, İngilizce ve İspanyolca dillerini akıcı bir şekilde konuşabilmektedir. Futbol yöneticiliğine; UEFA kurumuna başlamadan önce; Neuchatel Üniversitesi’ nde bulunan Uluslararası Spor Çalışmaları Merkezi’nde genel sekreterlik görevi ile başladı. Ardından İsviçre, İtalya ve İspanya gibi ülkelerin

Futbol Federasyonlarında yönetim danışmanlıkları görevlerinde bulundu. FIFA Reform Komitesinin’de üyesi olan İnfantino; futbolu daha anlamlı ve daha cazibeli bir hale getirmek için önemli görevler üstlenmiştir. 2007 yılında İcra Kurulu Başkanı olarak girmiş olduğu UEFA’ya 2009 yılında Genel Sekreter olmuştur. 2016 yılında FIFA Başkanı olmasının ardından bu görevleri bırakmış ve günümüzde hala FIFA Başkanlığı görevini yürütmektedir.
Leena Al Asqhar ile evlenmiş; Shania Serena, Sabrina, Alessia ev Dhalia Nora isimilerinde 4 çocuğu vardır.

Dünya çapındaki en önemli turnuvanın şampiyon rekoru Brezilya’dadır. Tam 5 kez Dünya Kupası Şampiyonu olan Brezilya’ yı, 4 kupa ile Almanya takip etmektedir. Kupa sadece 1938 ve 1950 yılları arasında düzenlenmemiştir.

 

FIFA’ da ortaya çıkan yolsuzlukların ve usulsüzlüklerin sebebi olarak gösterilen ve 18 yıl boyunca FIFA Başkanlığını yürütmüş olan, 8. FIFA Başkanı Sepp Blatter; görevinden uzaklaştırılarak toplamda da 8 yıl futboldan men cezası almıştır.

 

Sepp Blatter Kimdir ?

FIFA’ nın 8. Başkanı olan; adı FIFA’ da ortaya çıkan yolsuzluk iddialarına karışan eski FIFA Başkanı Sepp Blatter; 10 Mart 1936 yılında İsviçre’ nin Valais kentinde Dünya’ ya gelmiştir. Asıl adı Joseph Sepp Blatter olan eski başkan; karışmış olduğu yolsuzluk iddiaları ile hem koltuğundan olmuş hem de futbol Dünya’ sından 8 yıl men cezası almıştır. Lozan Üniversite’ sinde tahsilini tamamlayan Blatter; 82 yıllık yaşamına iki evlilik sığdırmıştır. İlki Barbara Kaser ile 10 yıl süren evliliğinin ardından tam onbir yıl sonra 2002 tarihinde Graziella Bianca ile evlenmiş ve iki yıl sonra tekrar ayrılmışlardır. Corinne Bletter isminde bir çocuğa sahiptir.
Blatter FIFA Başkanlığı koltuğuna 8 Haziran 1998 yılında oturmuştur. Dönemin ve FIFA’ nın 7. başkanı olan Joao Havelange ‘yi seçimle devirerek 18 yıllık yeni bir serüvene adım atmıştır. FIFA Başkanlığı’ nı tam beş dönem yapmış olsa da sık sık eleştrilmiş ve adı bir çok iddia ile karışmıştır. Özellikle 2011 yılında yapmış olduğu ırkçılık konulu açıklamasında öncelikle İngilizler olmak üzere bir çok ülkenin tepkisini çekmiştir. Açıklamasında ; “Futbolda ırkçılığın olmadığını ve futbolcuların aralarındaki sorunları el sıkışarak çözebileceğini” vurgulamıştır. Hatta bu açıklamadan sonra Blatter’ in istifası bile istenmiştir kamuoyundan. Blatter çıkan tepkilere karşı daha sonra bir açıklama yaparak; “özür dilediğini ve sözlerini geri aldığını” belirtse de kamuoyunun eleştri oklarından kurtulamamıştır. FIFA Başkanlığından önce de üst düzey bir FIFA yetkilisi olan Blatter 1975 yılında Direktör Gelişimi görevi ile başladığı FIFA yöneticiliğine 1998 yılına kadar Genel Sekreter olarak devam etmiştir. 2015 yılında yapılan seçimlerden bir kaç gün sonra istifa kararı alacağını belirtmiştir.
FIFA Etik Komitesi; hakkında çıkan yolsuzluk ve rüşvet iddialarına karşın Blatter’ e 8 Ekim 2015 tarihinde 90 günlük bir hak mahrumiyeti cezası verdikten sonra, aynı kararı dönemin UEFA Başkanı olan Michel Platini ve FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke’ ye de vermiştir.
Toplanan deliller ve İsviçre Savcılığı’ nın da 25 Eylül tarihnde açmış olduğu soruşturmaya istinaden Blatter’ in tüm ofis eşyası ve evraklarına el konmuştur. FIFA Etik Komitesi tarafından 8 yıl boyunca futboldan men edilmiştir. Yıllarca yönettiği ve organize ettiği, futbol adına olan hiçbir organizasyonda yer almayacaktır artık.

 

Kurulduğu yıldan itibaren seçilen FIFA Başkanları ise şu şekilde;

1- Robert Guerin / Fransa – 22 Mayıs 1904 – 04 Haziran 1906
2- Daniel Burley Woolfall / İngiltere – 04 Haziran 1906 – 24 Ekim 1908
3- Jules Rimet / Fransa – 01 Mart 1921 – 1954 (En uzun süre görev alan başkan)
4- Rodolphe Seeldrayers / Belçika – 1954 – 07 Ekim 1955
5- Arthur Drewry / İngiltere – 07 Ekim 1955 – 25 Mart 1961
6- Stanley Rous / İngiltere – 25 Mart 1961 – 08 Mayıs 1974
7- Joao Havelange / Brezilya – 08 Mayıs 1974 – 08 Hazira 1998
8- Joseph Sepp Blatter / İsviçre – 08 Haziran 1998 – 08 Ekim 2015
9- Gianni İnfantino / İtalya – 26 Şubat 2016 – Hala başkanlık görevine devam ediyor.

** Sepp Blatter’ den 2015 yılında boşalan koltuğa, Gianni İnfantino seçimle başkanlığa gelinceye kadar; Issa Hayatou (Kamerun) vekalet etmiştir. Bu vekalet süresi; 08 Ekim 2015 tarihi ve 26 Şubat 2016 tarihleri arasındadır.

 

FIFA’ nın düzenlemiş olduğu turnuvalar ise ;

⦁ FIFA Dünya Kupası ve FIFA Bayanlar Dünya Kupası
⦁ FIFA U20 Dünya Kupası ve FIFA Bayanlar U20 Dünya Kupası
⦁ FIFA U17 Dünya Kupası ve FIFA Bayanlar U17 Dünya Kupası
⦁ FIFA Konfederasyonlar Kupası
⦁ FIFA Kulüpler Dünya Kupası
⦁ FIFA Futsal Dünya Kupası
⦁ FIFA Plaj Futbolu Dünya Kupası
⦁ Mavi Yıldızlar / FIFA Gençler Kupası
⦁ FIFA Bayanlar Kulüpler Kupası

 

 

FIFA İş Ortakları

FIFA mali gelirlerinin büyük bir kısmını yayınlardan, kulüplerden ve özellikle sponsorlardan da almaktadır. FIFA’ nın “FIFA’ nın Ortakları” ismi ile tabir ettiği diğer sponsorlarından ayrı olan yapımcı sponsorları ise şu ünlü markalardır;

Adidas, Coca Cola, Emirates, Hyundai – Kia Motors, Sony, VISA

 

 

 

Okuyanların katılacağını düşündüğüm ayrı bir husus ise; Futbolun artık eskisi gibi tat vermediği konusudur. Futbolun bu denli durumlara gelmesinin sebepleri az çok belli. Yayın kuruluşları, sponsorluklar, iddia firmaları ve artık futbolun sadece para için oynanması. Yalnız işin unutulan bir kısmı var ki o da “taraftarlar”. Maç zamanları kimisi statlarda, kimisi evinde izlerken aynı anda ayağa kalkıp aynı anda oturan ve doksan dakika bitene kadar takımının yanında olup boğaz patlatan bu taraftarların istediği tek bir şey var aslında. Futbolun, futbol için oynanması. Metin Oktayların, Lefterlerin, Baba Hakkıların ve bunun gibi bir çok efsanenin yaptığını beklemek çok olur belki ama; biraz daha özveri ve hırs bu işi halledecektir sanırım. 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here