Fidel Castro ve Efsane Konuşması

0
“Eğer Kennedy bir milyoner, okuma yazma bilmeyen ve cahil bir insan olmasaydı, köylülere karşı devrim yapılmayacağını kesinlikle bilirdi.”  bu sözler Fidel Castro'nun 26.09.1960 tarihinde yaptığı ve Birleşmiş Milletlerin en uzun konuşmalarından birisi olacak ve tarihe geçecek konuşmalardan sadece bir alıntıdır.

“Eğer Kennedy bir milyoner, okuma yazma bilmeyen ve cahil bir insan olmasaydı, köylülere karşı devrim yapılmayacağını kesinlikle bilirdi.”  bu sözler Fidel Castro‘nun 26.09.1960 tarihinde yaptığı ve Birleşmiş Milletlerin en uzun konuşmalarından birisi olacak ve tarihe geçecek konuşmalardan sadece bir alıntıdır.

Küba Devrimi‘nin önderlerinden olan Fidel Castro yaptığı bu konuşma ile New York Birleşmiş Milletler toplantısında yapılan en uzun konuşma olarak tarihe geçmiş ve hala rekor Fidel Castro‘nun elindedir.

Konuşmasında John F. Kennedy’i ve Richard Nixon’u hedef alan açıklamalar yapmış ve ABD emperyalizmden bahsetmiştir. Bu son derecede uzun ve önemli süren konuşmanın ardından Fidel Castro elinde purosu, bıraktığı sakalları ile Küba ve Sosyalist hareketin içerisinde iyice yoğunlaştı.

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here