Festivaller Şehri ”Rio de Janerio”

0

     Festivaller Şehri: Rio de Janerio

Rio Karnavalı

Dünyanın en büyük ve en ünlü festivali olan bu karnaval Rio’yu ziyaret etmek için sn önemli sebeplerdendir. 2 hafta boyunca muhteşem samba gösterilene ev sahipliği yapar. Şubat ve Mart aylarında gerçekleşir. Gecenin geç saatlerine kadar samba ve müzik eşliğinde danslar edilir, eğlenceler düzenlenir. Rio denince akla ilk gelen şey festivalleridir. Pek çok festivali bulunur ama en önemlisi bu karnavaldır. Diğer festivalleri:

Deniz Tanrıçası Festivali, Umbanda olarak da bilinir. Aralık ayında düzenlenir.

Haziran Festivali, Festas Junias olarak da bilinir. Haziran ayında düzenlenir.

Yeni Yıl Kutlamaları, bu da Aralık ayında düzenlenen bir festivaldir.

Rio de Janerio Neresidir?

Rio de Janeiro, bulunduğu eyaletin başkentidir. Ve Sao Paulo’dan sonra Brezilya’nın en büyük ikinci kentidir. Şehrin tam adı ise: São Sebastião do Rio de Janeiro şeklindedir. Kısa adıyla Rio olarak tanınır. Rio, Brezilya’nın Sao Paulo’dan sonra 2. kalabalık şehridir. Güney Amerika’nın ise en kalabalık 6. şehridir. Ama tabiki bir İstanbul nüfusu değildir. Nüfusu 12 milyondur. Christo Redentor yani Kurtarıcı İsa Heykeli, Brezilya’nın başkentidir. Nüfusu 2.303.100’dür. Atlas Okyanusu kıyılarında bulunur. Bir liman şehridir ve çok işlektir. Kahve ve kauçuk ticareti yapılır ve büyük bir önem arz eder. Şehir, Buenos Aires’ten sonra Güney Amerika’nın en çok gelişmiş, en önemli şehirlerinden biridir.
Rio de Janeiro (İngilizce “River of January” (Ocak Irmağı) anlamına geliyor. Rio de Janeiro, 2016 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır.

Rio de Janerio Tarihçesi

Rio’nun kurulduğu yarım ay biçimindeki Guanabara Körfezi denizin kıyısında yükselen mavi yeşil tepelerle çevrilidir. Bu tepelerin çoğu deve hörgücüne benzer. Dağı deniz kıyısından 395 metre yüksekliktedir. Bu dağa teleferikle çıkmak mümkündür. Corcovado yani kambur adıyla bilinen 705 metre yüksekliğindeki dağın doruğunda Hz. İsa’nın bir heykeli vardır. Bu heykel de “Kurtancı İsa” adıyla tanınır. 1931 yılında yapılmıştır ve 29 metre boyundadır. Kıyı tepelerinin ardındaki dağlar da tropik ormanlarla örtülüdür. Etrafı küçük adaylarla doludur. Ayrıca denizde yoğun gemi ve feribot seferleri yapılmaktadır. Rio ekvatorun güneyinde yer aldır. En soğuk olduğu ay Temmuz, en sıcak olduğu ay ise Şubattır. İklimine gelince nemli ve tropiktir; yağmur mevsimi kasımdan mayısa kadar sürebilmektedir.

Rio de Janeiro’da karışık kökenli insanlar yaşamaktadır. Fakat büyük bir bölümü kente ilk yerleşen Avrupalı sömürgeciler olarak bilinen Portekizliler’in soyundan gelir. Rio de Janeiro’da ilk yerleşim ise 1565 yılında gerçekleşmiştir. Üç yıl sonra ise bir ortaçağ kalesi durumuna gelmiştir. Rio’da pek çok Siyahi yaşamaktadır. Değişik ırktan bulunmaktadır fakat buna rağmen insanlar arasında uyumsuzluğa pek rastlanmaz. Konuştukları dil Portekizce’dir.

Rio’da sömürge döneminden kalma eski yapıları görmek mümkündür. Büyük taş duvarlı ve kiremit çatılı eski kiliseler vardır. Ve bu yapıların içleri altın yaldızla bezelidir. Kent merkezinin büyük bir bölümü yeniden yapılmıştır. Körfezi çevreleyen kıyıda beyaz gökdelenlerin yükseldiği görülür. Sâo Paulo’dan sonra Brezilya’daki ikinci büyük sanayi merkezidir. Rio’da giysi, ayakkabı, ilaç, cam, basım, yayımcılık ve gemi sanayileri bulunur. Bankacılık ve turizm kentin gelişmiştir ve gelirlerini bu sayede şaplarlar. Her yıl Rio Karnavalı düzenlenir ve dünyanın birçok yerinden turist çekerek ekonomiye katkı sağlarlar. Brezilya’ ya adını veren pau-brasil ağacına benzeyen ağaç türleriyle süslüdür. Uzun ve geniş caddeleri kenti boydan boya geçer. Ve deniz kıyısı boyunca uzanır. Galeao kentin uluslararası havalimanıdır ve körfezdeki bir ada üzerine kurulmuştur. Santos Dumont havalimanının güneyinde denizin doldurulmasıyla elde edilen alanın üzerinde ise bir modern sanat müzesi bulunur. Copacabana ve Ipanema banliyöleri dış turizm ile tanınır. Banliyölerin iç ulaşımları ve kent merkeziyle bağlantıları sabah ve akşam saatlerinde yapılır ve tek yön uygulaması kullanılır. 1979 yılında açılan Guanabara Körfezi kentin trafiğini büyük ölçüde rahatlatmaktadır. Rio’nun dünyaca ünlü botanik bahçesinde 30 metre yüksekliğinde palmiye ağaçları bulunur aynı zamanda da yaprak çevresi 6 metreye ulaşan nilüferler vardır.

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler

Kurtarıcı İsa Heykeli

Dünyanın yedi harikasından bir tanesidir. Brezilya’ya gidip burayı görmeden gelmek büyük kayıp olacaktır. Heybetli bir heykeldir ve harika bir manzaraya sahiptir. Heykelin bulunduğu yerden Rio’yu seyretmek gerçekten mükemmeldir. Heykele kadar aracınızla bir noktaya kadar gidebiliyorsunuz. Daha sonra servis araçlarını kullanmanız gerekiyor. Her yer pırıl pırıl. Fazlasıyla turist çeken bir mekandır. Özel minibüsler ve dolmuş ile ulaşım sağlanabilmektedir. Hava durumunu kontrol edip ona göre ziyaret etmeniz tavsiye edilir. Çünkü pek çok fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. Yağışlı ve sisli bir havada bu çokta mümkün olmayacaktır. Temiz bir alandır. Etrafında hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlar bulunur. Fakat cebinizi yakabilirler. Benden söylemesi. 🙂 Çinlilerin işlettiği dükkanlar bulunur. İyi vakit geçireceğinizin garantisini verebilirim.

Copacabana

Copacabana, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinin güney bölgesi bulunan Zona Sul’da yer almaktadır. Portekizcede bairro adı verilen bir mahalledir. Yaklaşık 4 kilometre uzunluğundadır. Dünyanın en tanınmış plajlarından biri olması açısından önem taşır. Rio’nun popüler iki plajından biridir. Samba ve plaj voleybolu yapılır.

Corcovado

Corcovado Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde yer alan bir dağdır. Portekizce’de kambur anlamına gelmektedir. 710 metrelik bir yükseliğe sahiptir. Granit oluşumla oluşmuş bir dağdır. Ulusal bir park olan Tijuca Ormanı’nda yer alıyor. Güzel bir manzaraya sahiptir. Bu nedenle eğer yolunuz Brezilya’ya düşerse Rio’da bulunun Corcovado dağına uğramadan geçmeyin…

Ipanema

Copacabana’dan sonra en popüler ikinci plajdır. Copacabana’ya göre daha pahalıdır. Hareketli gece hayatının olduğu bir sahil şerididir.

Rio’ya gittiğinizde yapılacaklar listesine mutlaka eklemeniz gereken yerler buralardır. Tabiki daha gezilip görülmesi gereken pek çok dağı, müzesi, plajı, bahçesi, anıtı, doğası bulunmaktadır. Fakat bunlar başlıcalarıdır. Bir gün yolunuz Rio’ya düşerse buralara uğramadan geçmeyin…

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here