Fernand Pelloutier Kimdir?

0
30

Fernand Pelloutier, Fransa’da 1 Ekim 1867 yılında perşembe günü terazi burcu olarak dünyaya gelmiştir.

Anarko- Sendikalizmin başlıca temsilcisidir. 

Gazeteci olarak çalışarak hayatını sürdürdüğü yıllarda Marksist Eğilimli İşçi Partisi’ne girmiştir.  Ancak 1892’de parti lideri genel greve karşı çıkmıştır. Bunun sonucunda da Fernand Pelloutier partiden ayrılmıştır. 

Sol partilerin izlediği politika karşısında büyük bir hayal kırıklığına uğramıştır ve bunun sonucunda anarşizmi benimsemiştir. 1895 yılında işçiler için kulüp, iş bulma kurumu ve yerel sendika federasyonu işlevi gören Fédération des Bourses du travail (FBT) sekreteri olmuştur. 

Devletin yerini ”üreticilerin gönüllü ve özgür bir birliği”nin alacağını savunmuştur ve bu birliğin FBT tarafından oluşturulacağını  ve böylece “burjuva devleti içinde bir sosyalist devlet” yaratacaklarına tüm benliğiyle inanmıştır. 

Ayrıca Pelloutier, içilere iş olanakları sağlamak ve iş için rekabeti azaltmak amacıyla 1900 yılında  “Ulusal İstatistik ve Yerleşme Dairesi”ni kurmuştur.  

Daha çok kitleye ulaşabilmeyi ve kendini daha iyi anlatabilmeyi de isteyen Pelloutier 1902’de yayımladığı “İşçi Örgütleri Tarihi” (Historie des Bourse du travail) isimli kitabında, anarko-sendikalizmin dayandığı teorik temelleri ve uygulama biçimlerini anlatmıştır.

Fernand Pelloutier, 1 ocak 1970 tarihinde 33 yaşındayken hayata veda etmiştir. 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here