Manga’nın Solisti Ferman Akgül

0
76
ferman akgül
ferman akgül

  • İsim  : Ferman
  • Soyad  : Akgül
  • Mesleği  : Müzisyen
  • Doğum Tarihi  : 25.12.1979

Türk rock grubu maNga’nın solisti. Aynı zamanda grup için şarkılar yazmakta ve bestelemektedir.İbrahim Ferman Akgül, 25 Aralık 1979’da, Ankara’da doğdu. Ankara Anadolu Lisesi’nde okuduğu dönemlerde klasik gitar çalmaya başladı.Babası ona Aeron gitar almıştı. Ama asıl müzik ile tanışması dokuz-on yaşlarındayken ailesinin aldığı piyano ile olmuştur.

1998’de Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne girdi ve çalıştığı ilk gruplarla bu dönemde tanıştı. İlk grubu Virgin Pulp adlı bir hardcore grubunda yer aldı.

Daha sonra ismi olmayan bir gruba solist olarak girdi. Daha sonraları grubun ismi maNga oldu.

Şehr-i Hüzün’ü 2009 yılının Nisan ayında çıkardılar. Albümde, ney, piyano, darbuka, bendir, tambur ve bağlama gibi geleneksel enstrümanlar kullandılar.

2010 Eurovision Şarkı Yarışması’na “We Could Be The Same” adlı şarkılarıyla katılarak Türkiye’ye ikincilik getirdiler.

Ferman Akgül, plak şirketi 06 Records’u İstanbul’da açtı. 06 Records Türkiye’de rock, pop ve elektronik müzik türlerinde yeni sanatçılar bulup geliştirmeyi hedefliyor. Şirketin ismi, Ferman’ın Ankara’nın yeraltı müzik sahnelerindeki mütevazi başlangıcından esinlenilerek şehrin plaka kodu olan 06’nın kullanılmasıyla oluşturuldu.

Türkiye’nin çok yönlü sanatçılarından biri olan Ferman Akgül; lisans eğitimini mimarlık, yüksek lisans eğitimini ise sinema üzerine yaptı. TRT’de üç sezon boyunca kendi programı ‘Kulaktan Kulağa’nın yapımcılığını üstlenmiş ve programı sundu.

Son zamanların konuşulan Pantene Altın Kelebek gecesinde Muazzez Abacı ve Ferman Akgül birlikte sahne aldılar.

Abacı ve Akgül, ‘Beni Yak Kendini Yak’ şarkısıyla konuklara müzik ziyafeti yaşattı. Akgül, birlikte sahneye çıktığı Muazzez Abacı’ya “Bana, çocuklarıma anlatacak bir hikaye yaşattığınız için teşekkür ederim” dedi.

Ferman Akgül evli ve 2 çocuk babasıdır.

Eşi Bettina Kuperman, oğulları Aaron ve Axel Akgül.

 

 

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here