FBI iPhone’u kırmayı başardı!

0
FBI iPhone’u kırmayı başardı!
FBI iPhone’u kırmayı başardı!

Geçtiğimiz Aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri‘nin Florida eyaletindeki Pensacola deniz üssüne saldırı düzenlenmişti. Bu terör saldırısında üç Amerikalı denizci hayatını kaybetmişti. Terör saldırısını düzenleyen Muhammed Alshamrani isimli saldırgan düzenlenen operasyon sonrası öldürülmüştü.

Bu olay sonrasında terörist Muhammed Alshamrani için kolluk kuvvetleri Apple ‘a başvurmuştu. Çünkü terörist iPhone kullanıyordu. Ancak Apple bu isteği her zaman olduğu gibi red etmişti. ABD Başkanı Donald Trump’ın Apple’ın bu kararını eleştirmesi üzerine FBI’ın çalışmalara hız verdiği söyleniyordu.

Bugün ise FBI’ın teröristin kullandığı iPhone 11 modelini kırmayı başardığı ortaya çıktı. Yaklaşık 2 ay gibi bir sürenin ardından iPhone’un kilidini kırmayı başaran FBI’ın saldırı için yeni bilgilere ulaştığı da aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

Bu tip olaylar karşısında Apple’ın kolluk kuvvetlerine destek olmaması hem eleştirilebilir hem de eleştirilemez. Bildiğiniz gibi Apple güvenlik üzerine master yapmış bir firma. Bu yüzden müşterisi kim olursa olsun verilerini açığa çıkarmak istemiyor. Ancak terör saldırısı sonrası bu gizlilik politikasının uygulanmaya devam etmesi eleştiriye tamamen açık.

FBI’ın iPhone’un kilidini kırmasının ardından iPhone’ların güvenli olmayacağı söylenmeye başlandı. Ancak burada söz konusu FBI’ın olduğunu ve elindeki cihazların normal bir kişinin elinde olmasının imkansız olduğunu belirtelim. Bu yüzden Apple ve iPhone’a olan güveninizin sarsılması gibi bir durum söz konusu olmasın.

 

‘Beşiktaş ile para konuşmam”Sevgilim beni tehdit etti’G.Saray’da mesele Arda Turan değil
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here