Fatma Nazlı Ecevit Türk Ressam

0
98

F. Nazlı Ecevit Türk kadın ressamdır. 7.  ve 8. dönem millet vekili Fahri Ecevit’in eşi ve 16. Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit’ in annesidir. Öğrencilik yıllarında çıplak resim çizen Nazlı Ecevit öğrencilik yıllarından sonra daha çok manzara, portre ve natürmort resimler yapmıştır. 4 Ocak 1900′ da İstanbul’da dünyaya geldi. 14 Ağustos 1985’te de vefat etti. Tek çocuğu Bülent Ecevit’tir.

1915’te İstanbul ‘ da Çapa İnas Darülmallimatı’nı daha sonra (Çapa Kız Öğretmenlik okulunu) bitiren Nazlı Ecevit 1915 – 1922 arası  İnas Sanayi-i  Nefise Mektebi’nde (Kız Güzel Sanatlar Okulu) Mihri Müşfik, Ömer Adil ve Feyhaman Duran’ın öğrencisi oldu . Kurtuluş Savaşı nedeniyle okulunu bitirdi, sınavlarını iptal etmek zorunda kaldı , öğretmenlik belgesini aldı ve Anadolu’ya geçti.

Bundan sonra yirmi beş yıl resim çalışmalarına ara verdi ve aralıksız on dokuz yıl İstanbul Numune Rüştiyesi , Ankara Kız Lisesi ve Ankara Musiki Muallim Mektebi’nde resim öğretmenliği yaptı. 1947’de yeniden resim çalışmalarına başladı.

Nazlı Ecevit, öğrenciliği sırasında Galatasaray Sergileri’ne 1947 ‘den  sonra da bir çok karma sergiye katıldı, kişisel  sergiler açtı. Üyesi olduğu ve  bir sürede başkanlığını yaptığı Güzel Sanatlar Birliği’nin gerçekçi ve akedemik figür anlayışı ile izlenimci duyarlığı birleştirmiş, gerçekçi – izlenimci bir tavrı geliştirmiştir.

 

Daha çok izlenimci ( empresyonist )  anlayıştaki manzara, portre, natürmortlarıyla tanınmıştır.  Resimlerinde güçlü bir desen çizimine sahiptir.

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here