Fatma Karanfil Aslında Kim?

0
121

Keloğlan Aramızda filminde Keloğlan’a aşık saf ve güzel Fatma olarak tanıyoruz Fatma Karanfil’i. Bu saf ve güzel kızımız 3 Şubat 1952 yılında Eskişehir‘de dünyaya gözlerini açmıştır.

Kendi ağzından Fatma Karanfil’in kim olduğunu öğrenmek sanırım çok daha güzel olacaktır.
“3 Şubat 1952’de Eskişehir’de, Paşa Mahallesinde doğdum. Babamın adı Hasan, anneminki Necla. Benden iki yaş büyük bir ağabeyim var. İlkokula, babamın işi dolayısıyla gittiğimiz Kütahya’da Gazi Kemal İlkokulu’nda başladım. İlkokul diplomasını Malhatun İlkokulu’ndan aldım. Sonra İstanbul’a geldik. Beylerbeyi Ortaokulu’nda ve Üsküdar Ortaokulu’nda okudum.”
Ne kadar da güzel anlattı değil mi kendini, o bal renkli gözleriyle babasının “Kainat Güzeli” dediği Fatma Karanfil. Bu Kainat Güzelinin babası teknisyen annesi ise bir çikolata firmasının satış sorumlusuydu.

 

Peki, bu Kainat Güzeli nasıl sinema ile tanıştı ?

Fatma Karanfil henüz bir genç kız iken, o yıllarda Karadut filminin çekimleri vardı ve yapımcılar, filmde kızlarının oynaması için Hasan Bey’e teklifte bulundular, fakat babası kabul etmedi. Daha sonra Fatma Karanfil ortaokulda iken bir yarışmada birinci oldu ve “Yağız” isimli hikâyesi çok sevildi. 1968 yılında ise SES Sinema Artisti yarışmasında üçüncü olmuş ve bu yarışmadan sonra tanınmaya başlanmıştır. İlk filminin adı ise Yakılacak Kitap’tır. Film 1968 yılında yayınlanmıştır. Daha sonraki filmi ise aynı yıl çekilen “Sarmaşık Gülleri”dir. Ömrünün Tek Gecesi, Kezban, Yasamak Ne Güzel Şey, Ömür Boyu, Hazreti Ali gibi filmlerle kariyerine devam etmiştir. Sinema hayatına bu şekilde devam eden bal rengi gözlü, güzel kız 1976-1980 yılları arasında seks filmlerinin revaçta olduğu dönemde sinemadan uzaklaşmış ve tekstil işinde çalışmaya başlamıştır. Bundan sonra Londra’da tekstil üzerine bir eğitim almıştır.

 

Fatma Karanfil’in Hastalığı:

1998 yılında meme kanserine yakalanan sanatçı, bir sene sonra ameliyat olup 2001 yılında tekrar o sevdiği sahnelere dönmüştür. Babasının gözüyle Kainat Güzeli yaşadıklarını su şekilde anlatmaktadır.

“…

1 hafta kimseye söylemeden doktorumun arkasından ağlayarak yürüdüm. Bütün bedenim kanser kontrolüne girdi. 16 yaşımdan beri oyuncuyum, neredeyse 100 filmde oynadım, tırnağıma varıncaya kadar görüntülendim. Uzay aracı gibi aletlere girince ‘Fatma şimdi de bütün içinin filmi çekiliyor.’ dedim. Kanser sadece mememdeydi, rahme sıçramamıştı. Doktorum dosyamı verdi, ‘Yarın 8’de gel, 3.5 cm açıp tümörü çıkarayım bakalım kaç numaraymış ya da sen bilirsin’ dedi.  

 

 ‘Sen mi öleceksin Fatma? Kanser senden korksun.: dedim ve kuaföre gittim saçımı erkek gibi kestirip kelliğe ilk adımı attım. İşte kanser şokunu/korkusunu böyle bitirdim içimde. O gün bu gün bitti. Kemoterapi ve radyoterapi beni tabii ki yordu. Kaldırımlara yığılsam da kendim gittim, kendim döndüm. Kel kafalı, ağzı maskeli kadın çevremi üzdü ama beni etkilemedi. ‘Vay be ne güzel kafam varmış, bunu başka nasıl görürdüm?’ dedim.

Bir gün simsiyah giyindim, siyah makyaj yaptım, siyah ruj sürdüm. Kafa kel tabii. Taksim’den Tünel’e kadar yürüdüm. Serde oyunculuk var ya, herkes beni rockçı zannetti galiba, gülerek baktılar. Gitar çalan gençler ıslık çaldılar. Çok ama çok özel bir gündü hayatımda. Tedavim bitti ve ömür boyu kontrollerle barışık, ipek gibi saçlı, biraz kilolu, 47 yaşında menopoza girmiş, akıllı, hayata ve yaşayacaklarına hazır, geçmişe dönmemeye hatta düne bile dönmemeye, gelecek için kaygı duymamaya söz vermiş bir kadın çıktı ortaya. O kadın bu gün 60 yaşında bir genç kız. Çocuk kalpli, neşeli. ‘Keşke böyle öğrenmeseydim’ demedim hiç, ‘Demek ki böyle öğrenecekmişim, önemli olan bu farkındalık’ dedim. Doktorlarım, ‘Hayatta en çok sevdiğiniz eylemi -oyunculuğu- terk etmişsiniz, sizi asıl ilacınız o. Sizi seyircileriniz özledi’ dediler. Düşündüm, bende seyircilerimi ve o hesapsız sevgiyi özlemiştim. Önce Osman Yağmurdereli sonra Birol Güven kocaman açtılar kollarını bana, bakın hala sarılıyor. Ailemde bütün kadınlar kontrole girdiler, her zamanki gibi ilk ve tekim ailede.”

Başımıza ne gelirse gelsin güçlü olmalı, pes etmemeli ve kendimizi diğerlerinden farklı, hasta görmemezliyiz. Tıpkı Fatma Karanfil gibi.

Hastalığından sonra oynadığı dizi ve filmler nelerdir? 

Kanseri atlattıktan sonraki günlerde tesadüfen tanıştığı Arap yönetmen ile anlaşmış ve anneler gününe özel çekilen klipte oynamıştır. Buradan kazandığı para ile bir ev satın almıştır. Daha sonrasında  2002 yılında Kınalı Kar dizisinde oynamıştır. Tekrar sinema hayatına dönen saf ve güzel oyuncu Çocuklar Duymasın, Çocuklar Ne Olacak, Kınalı Kuzular  dizileriyle kariyerine devam etmiştir. Bundan sonra Aşk-ı Memnu en çok da son dizisi Aşk Yeniden ile karşımıza çıkmıştır.

Fatma Karanfil’in Evliliği:

İlk evliliğini 1975 yılında Ali Kocatepe ile yapmıştır ve daha sonra boşanmıştır. Ali Kocatepe ile evlendiğinde şu sözleri söylemiştir:

“İnsan anlaştığı sürece mutludur. İnsan sevdiğinin yanında olduğu sürece hayatın anlamı başkadır.”

İkinci evliliğini ise 1984 yılında bir iş adamı ile yapmıştır.

 

Fatma Karanfil’in Oynadığı Dizi ve Filmler: 

 

✓ 1968: Yakılacak Kitap, Sarmaşık Gülleri, Kara Battal’ın Acısı, Kezban, Ömrümün Tek Gecesi.

 

✓ 1969: Yaşamak Ne Güzel Şey, İki Günahsız Kız, Allah’ın Aslanı Ali, Hazreti Ali, Namus Fedaisi, Günah Bende Mi?, Çakırcalı Mehmet Efe,..

 

✓1970: Paralı Askerler, Hoş Memo, İki Aşk Arasında, Müthiş Türk, Kan Yağmuru, Linç,..

 

✓1971: Keloğlan Aramızda, Üvey Ana, Mavi Boncuk Lassı, Kanım Vatan İçin, Genç Kızlar Pansiyonu,..

✓1972: Kadın Yapar, Zorbanın Aşkı, Kahpe/Kız Böyle Düştü

✓2002: Kınalı Kar, Çocuklar Duymasın, Evli ve Çocuksuz

✓ Çocuklar Ne Olacak

✓ Üç Kadın

✓ Elveda Derken

✓ Aşk-ı Memnu

✓ Huzur Sokağı

✓ Selam

✓ Aşk Yeniden

 

Kazandığı Ödüller: 

 

✓ 1968 – İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yılın Sanatçısı Ödülü

✓1972 – Ankara Gazeteciler Cemiyeti Yılın Sanatçısı Ödülü

✓ 1972 – Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, Üvey Ana

 

Babasının Kainat Güzeli, sinemamızın saf ve güzel kızına sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyorum.

 

 

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here