Fatiha Suresi ve Meali

0


FATİHA SURESİ

Mekke döneminde nazil olmuştur. 7 ayettir. Kur’an-ı Kerim’in başlangıç suresi olduğu için “açan“ anlamında Fatiha şeklinde anılmıştır. Aynı zamanda “Ümmü’l Kitâb” (Kitab’ın anası/özü), “el-Esas” gibi adlarıda vardır.

1. بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ 

(1.Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla.)

2. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ 

(2.Hamd (Ölme ve öldürmenin her türlüsü), âlemlerin (tek) Rabbi olan Allah’adır.)

(Rabık: Bir insan, bir toplum veya bir şeye üzerinde otorite iddiasında bulunmaktır. Rabıta aynı zamanda besleyen, büyüten ve varlığını devam ettirme gücüne sahip olandır. Kurumsal olarak kainatta her türlü otoritenin asıl kaynağı, sahibi ve hayatı hükmü geçerli olandır, ki o da ancak Allah’tır. Onun emrini beğenmemek ve dışlamak Allah’ı Rabbi olarak tanımamaktır.)

3. الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ 

( 3.(O) Rahman dır (dünyada bütün yaratıklara bol merhamet edendir), rahimdir (ahirette yalnız mü’minlere acıyıp mağfiret edecek olandır). )

4. مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ 

(4.Din gününün (yani hesap ve karşılık görme gününün) Maliki/hükümranıdır.)

5. إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ 

(5.(Ey Rabbimiz!) Yalnız sana (ibadet ve itaat ile) kulluk eder ve (her hal ve ihtiyacımız da) ancak senden medet umar/yardım dileriz.)

Bu ayet inananların Allah’a verdiği bir taahhüttür. Bilmemiz gerekir ki Allah’a kulluk, yalnız ona ibadet etmekle değil, hem ibadet hem de emir ve yasaklarına itaat ile gerçekleşir. Çünkü Allah, yalnız ibadet ilahî değildir. Bunun içindir ki İslam “la ilahe illallah“ ile başlar, “iyyâke na’büdü” İle yürürlüğe girer. Kur’an’da bir çok yerde Allah’a kulluk emredilir. Çünkü insanları, bütün emirlerine itaat ile kul etme hakkı ancak onundur. Zaten Allah kulu kullukta ise esarete küçülme vardır. Seyyid Kutub, tefsirinde: “öyle bir zaman gelir ki insanlar, Allah’ı sözde inkar etmeyebilir, ona ibadet ede terk etmezler ama o ibadeti ya birine gösteriş olarak yaparlar, ya helal ve harama (serbestlik ve yasakları) tayin ve ilanda, başkalarının İslam’a aykırı emirlerine istekle itaat ederler ya da İslam’a aykırı olarak bir kimseye sığınmak ve ondan bir paye elde etmek isterler ki bu durumda onları Rab kabul etmiş, onlara tapmış ve kulluk etmiş olurlar. Böylece “Müslümanım“ dedikleri halde –Allah korusun şirke düşerler.“ der. İslam öncesi Arap müşrikleri de ideolojileri yönünden Allah’ı inkar etmiyorlar fakat onun hayatlarında hükümleri geçerli olan Rab olmasını kabul etmiyorlardı. İşte Allah’a Rab, Malik (Hükümran) ve tek ilah olarak inanmamak şirk olur.

6. اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ 

(6.Bizi doğru yola (İslam’a) ilet (İslam ile yaşat) )

7. صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّالِّينَ 

(7.Kendilerine (lütfundan) nimet verdiğin kimselerin yoluna (ilet); (emirlerine asi olmuş ve) gazaba uğramışların ve sapıtanların değil (Ya Rabbi). (Âmin…) )

Yahudiler, Hristiyanlar ve diğerleri gibi. Yahudiler dinlerini merasimleştirdiler, peygamberlerine küçük düşürdüler, devre dışı bıraktılar, hakaret ettiler, hatta bazısını öldürdüler. Hristiyanları ise peygamberlerine ilahlaştırdılar. “Din vicdan işidir.“ diye onu vicdanları hapsettiler ve dini dünyevileştirdiler. Halbuki inancın/dinin, kişinin iç dünyasına ait bir şey olduğunu söyleyip onu vicdanla sınırlı bir alan içine hapsetmek ve kişiyi, dinin yaşamından engellemek yanlış ve geçersizdir. Çünkü vicdan da olan her şey her yerde var demektir. Bu yönden bunu hegomonik/baskıcı usul ve üslupla bastırmak insan onurunu zedeleyen bir tavır olmuştur.

Âmin, “öyle olsun, kabul ile“ anlamındadır ve “âmin“ demek sünnettir. Sesli namazlarda Hanefiler de imam ve cemaat sessiz; Malikiler de yalnız cemaat sesli; Şafi ve Hanbeliler de iman ve cemaatin sesli okumaları menduptur. Besmele, imam Şafi’ye göre sureye dahil sayıldığından sesli namazlarda açıktan okunur. İmam-ı Azam ve Malik’e göre yedinci ayet “ gayri’l-magdubi…”dir.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here