Fatih Sultan Mehmed Köprüsü

0
Fatih Sultan Mehmed Köprüsü

Second Mehmed Bridge’i Hiç Gördünüz Mü?

Radyoda 6.00-7.00 (eski adıyla) Boğaziçi Köprüsü’nden “Şu istikamet trafiğe kapalı olacaktır.” cümlesini hep duyarız. Eskiden metrobüs yoktu. Şişli Taksim 252 otobüsleriyle Avrupa Yakası’na geçerken, yolun diğer tarafında bulunan FSM Fatih Sultan Mehmed Köprüsü’dür. Küçücükken hatırlıyorum Yalova-Bursa Feribot hattından döndüğümüzde trafiğe kalmamak için FSM’den geçerek Çamlıca üzerinden varırdık İstanbul’a. Boğaziçi Köprü yapımı 1970’lerdedir daha sonra araç geçişlerinde sıkıntılar yaşanması ikinci köprü fikrini üretmiştir.

Köprü,diyaloglarımızda ifade edilirken “iki insanın gönlünü kurmak, dostluk temelleri atmak,birleştirmek” mecaz anlamında da birinci terim niyetiyle telaffuz edilir. M.Ö Pers İmparatoru Darius, gemileri birleştirerek askerlerin geçişini sağlamak için köprü vazifesinde bir icraat geliştirmiş, o günün koşullarını düşünürsek akıllıcadır. II.Abdülhamid döneminde de köprü yapım teşebbüsü 31 Mart vakaları sebebiyle gerçekleştirilememiştir. Boğaziçi Köprü’sü 1970’lerde inşaa edilmiş.

Fatih Sultan Mehmed Kimdir ?
Fatih ,İstanbul’u 19 yaşından beri fethetmeye çalışmasıyla ve 12 yaşında babasına padişah ünvanıyla tahttan mektup yazan zekasıyla görmezden gelinemez .İsmen söylüyorum ,İlber Ortaylı ,Murat Bardakçı,Halil İnalcık,Erhan Afyoncu hariç diğer günümüz tarihçi lakaplı insanları okumayın.Güzel insanlar vardır da kaynak doğru bilgi duru araştırma yapanlardan seçilerek okunması gerekir.Pelin Çift de Ayasofya üzerine günümüz ışığında bir kitap yazmıştır.Sahip çıkmamız gerekirken,hangi dîne mensup olduğu tartışılıyor.”Nereden biliyorsun ateist ise ?” düşüncesi kafanızı kurt gibi yiyor ise Kağıthane arşivlerimize Eminönü otobüsleriyle gidiliyor.Osmanlı Türkçesi öğrenmeniz lazım.Türkçe yazıyor ,çünkü Sanskritçe konuşmanız yetmez.Laiklik mevzusu da 1453’de yoktu şimdi mesele o değil.”Fatih müslüman değil” söylemini dile getiren hocamızın da katıldığı programda uykusu geldi her halde gece yanlışlıkla konuşmuş olacak.Yoksa Gothe Enstititüsü arşiv tarayıcı profesör neden “Fatih müslüman değil “desin. Diplomatik başarısı Ortodoxlarla anlaşmasıdır ,hemen salı günü de Ayasofya camii’de namaz kılıyor.Belgelerde hepsi yazıyor ben demiyorum yani.

Neyse, FSM Köprüsü talimatları Hisarüstü ve Kavacık noktalarından mevziilenmiştir. Freemen Fox Partner işbirliği ile mühendislik harikası “asılı tabliye tasarımlı” üretim, dünyadaki diğer köprüler arasında altıncı sırada yer almaktaydı. Temelleri 4 Ocak 1986‘da atılmış FSM köprüsünün tamamlanması 1988 yılında gerçekleşir. Tören ile yola çıkan ilk resmî araç Turgut Özal’ın dönemindedir. Ayrıca yük taşıma kapasitesi hesaplanmış,rüzgar tüneli Feltman Denizcilik Enstitüsü (NMI) ‘de deneylenmiştir.

Şöyle diğer köprülerin isimlerini hatırlayalım mı? Confederation Köprüsü, Sunniberg Köprüsü, Khaju Köprüsü, Helix Köprüsü, Golden Horn, Banpo Köprüsü, Golden Gate, Gateshead Millenium, Hangzhou Köprüsü. Tarihlere bakılırsa İspanya ‘da inşaası tamamlanan Alamillo Köprüsü çok değişik sebeple kurulmuş.Acele içinde ,Kristof Kolomb’un yolculuğunun 500.yılı kutlaması sebebiyle 1992’de yapılmış. İstanbul’un Altın Boynuz’u ise I.Justinianus dönemi 6.yüzyılda inşaa edilmiş. Galata Köprüsü 1878 olarak bahsediliyor.

Bir yanımda Beylerbeyi Sarayı, bir yanımda Topkapı Sarayı Avrupa’ya giderken… Kısaca FSM Köprüsü TEM’e ulaşım açısından da önem taşımaktadır. Nice yolculuklara ….

Tuğba Şahin

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here