Fast Food’un Zararları

1

Fast Food’un Zararları 

Genel hayatımızın yoğunluğundan yeterli zaman bulamadığımız durumlarda pratik amaçlı tükettiğimiz ve bir beslenme tarzı haline getirdiğimiz Fast food ürünleri hayatımızda her geçen gün giderek daha fazla yer almaktadırlar. Bu lezzetli ve bir o kadar da kalorili olan bu yiyeceklerin ne kadar sağlıklı olduğu ise bir tartışma konusu.

Öncelikle;

Fast Food’un ne anlama geldiğini söyleyelim; Fast Food genel anlam olarak kısa sürede hazırlanıp hızlı şekilde servis edilen, ayaküstü veya hazır yenilen yiyeceklere verilen isimdir. Yaygın olarak hazır yemek diye tabir ettiğimiz Fast Food’un İngilizce den çevrimi ise fast (çabuk), food (yiyecek) kelimelerinin birleşmeleriyle oluşmaktadır. Bu kısa sürede hazırlanan yiyecekler uzun süre tok tutup doygunluk hissi vermektedir. Hatta hemen hemen bir günlük kalori ihtiyacınızı neredeyse bir öğünde karşılamaktadır.

Restoranlardan büfelere hatta seyyar satıcılara kadar geniş bir alana yayılan bu Fast Food tarzı gıdaların kısa sürede hazırlanışı, pratik ve kolay tüketimi ve gerekirse paket servisler halinde kişinin ayağına kadar gelmesi gibi nedenlerle günümüz  insanları tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. Bu ise zaten hareketsiz olan biz insanların çok fazla kalori almamıza bu sebeple kilo artışına neden olmaktadır. Bu aşırı kilolar ise ileriki yaşlarda sağlık sorunlarına davetiye çıkarmaktadır.

Peki son derece yaygın olup neredeyse hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bu Fast Food ürünler kapsamına hangi gıdalar girmektedir ? Bu gıdaları tanıyalım ve bu gıdalara bir göz atalım.

Fast Food Olarak Adlandırdığımız Yiyeceklere

  • Hamburger, pizza,
  • tüm Asitli içecekler
  • Döner, lahmacun, soğuk sandviçler
  • Kızarmış patates
  • Kızarmış tavuk, balık ekmek

Pizza, simit, tost vb.   örnek verilebilir. Bu örnekler artırılabilir.

Geleneksel diye tabir edilen o inanılmaz, leziz ve bir o kadar da zahmetli ev yemeklerini bırakıp onların yerine büyük küçük hepimizin tercih ettiği bu Fast Food ürünlerinin zararlarına ve vücudumuzda  ne gibi rahatsızlıklara neden olabileceklerine gelin hep birlikte bakalım;

Kimimizin bilinçli kimimizin ise bilinçsiz bir şekilde tükettiği bu Fast Food tarzı gıdaların çeşitli besin değerleri yönünden yetersiz oluşu, uzun dönemde bazı sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu sağlık problemlerinin başında obezite yani şişmanlık gelmektedir. Zaten şişmanlık bir çok hastalığa davetiye çıkaran yegane sorunlardan biridir.

Fast-food ürünlerindeki bir diğer önemli sorun ise yüksek enerji içermesi olup bu  enerjinin  temelde yağ ve şeker kaynaklı olmasıdır. Yani buradaki enerjiden kastımız  kalori olarak adlandırdığımız besin değeridir ki bu değer Fast Food’larda oldukça yüksektir ve bu kalori değeri kişilerde hızlı bir şekilde yağlanma ve kilo alma problemlerine yol açmaktadır. Fast-Food olarak adlandırdığımız  gıdalarla orta düzeyde yenen bir öğünün enerji miktarı 400 ila 1500 kalori arasında değişmektedir.

Fast-food ürünlerindeki yağın çoğu hayvansal kaynaklı olup değişik yağ gruplarını da içinde barındırmaktadır. Bu ürünlerin sodyum ve özellikle doymuş yağ miktarı, diğer besin öğelerine göre de çok daha fazladır. Bu durum büyük bir sorun teşkil etmektedir. Başta kroner kalp hastalıkları ve kanser olmak üzere, diğer birçok kronik hastalık için risk oluşturmakta ve hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Bu hastalıklara zemin hazırlayan Fast Food yiyeceklerin vücuda verdiği yıkımda oldukça yüksektir.

 

Yine beslenmedeki posa ve lif içeriğinin yetersizliği bağırsak kanseri riskini arttıran önemli faktörlerdendir. Tabi bu faktörler sürekli Fast Food yiyeceklerle beslenerek meyve ve sebze tüketimini hiçe sayan kişiler için geçerli.

Ayrıca Fast-Food menüleri yüksek miktarda sodyum içermektedir. Bu durum yüksek kan basıncının oluşmasına neden olmakta ve mide kanseri riskini arttırmaktadır. Bunun dışında çeşitli mide sorunlarına da neden olmaktadır.

Fast food ayrıca pek çok yapay malzemede katılmaktadır. İçerisine renklendiriciler, aroma arttırıcılar, tatlandırıcılar, antimikrobiyal maddeler gibi birçok katkı maddeleri de eklenmektedir. Bu ürünler sağlığa son derece zararlı maddelerdir.

Bu zararlarının yanı sıra fast foodların besin değeri düşük, kalori oranları yüksek olup bol miktarda tuz veya şeker içermektedir.  Ve ekstra şeker yeme eğilimi içine de girmemize, ayrıca uzun vadede yüksek tansiyon, bölgesel yağlanma, sinirlilik ve hırçınlık, hatta kemik erimesi riski ile çocuklarda gelişim bozukluğu gibi durumlara neden olabilmektedir.

Tüm bu zararlarına rağmen çoğumuzun severek tükettiği bu gıdalar küçük kaçamaklar olarak kalmalı ve asla tencere yemeklerine rakip konuma getirilmemelidir. Ara sıra da olsa yenebilecek bu gıdalar çabuk hazırlanışı ve lezzetli oluşu ile ara sıra tercihiniz  olsa da  yine gün içinde sağlıklı beslenerek yediklerimize dikkat etmeliyiz ve dengeli beslenmeyi unutmamalıyız.

Kerem Aşıgül
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here