Faruk Sükan’ın Vefatı

0
30

FARUK SÜKAN KİMDİR?

Muhtemelen bu ismi duyduğumuzda birçoğumuza tanıdık gelmeyecektir ve kendisinin sokaktan geçen sıradan bir vatandaş olduğunu düşüneceğiz. Bunun sebebi yakın tarihimize çok hakim olamayışımızdan kaynaklanıyor aslında.

1921 yılında Karaman’da dünyaya gelen Faruk Sükan, ilk ve ortaokul öğrenimini burada tamamladıktan sonra liseyi Konya’da bitirip mezun oldu. 1946 yılında İstanbul Ünversitesi Tıp Fakültesi’nden de mezun olduktan sonra 4 yıl boyunca serbest doktorluk yaptı. 1950-1958 yılları arasında hocası Prof. Dr. Nihat Reşat Belger’in desteğiyle Paris’e giderek iç hastalıkları ihtisasını yaptı ve Türkiye’ye döndüğünde hocasının asistanı oldu.

Konya Ereğli’de İç Hastalıkları Uzmanı olarak görev yaptığı dönemde halk ve çevresi tarafından sevilen ve sayılan bir kişi olarak bilinmeye başlanınca 3 yıl süreyle 1960 yılına kadar Ereğli Belediye Başkanlığı yaptı. Bu kariyer yükselişi, devamının da geleceğinin sinyallerini çoktan vermeye başlamıştı. 1961 yılında Adalet Partisi‘nden Konya Milletvekili olarak seçilen Sükan, 1965 yılına kadar Avrupa Konseyi’nde TBMM’yi temsil etti. 1965 yılında ise Şubat ayından Ekim ayına kadar Sağlık Bakanı olarak görev yaptı.

Takvimler 18 Aralık 1970’i gösterdiğinde Adalet Partisi’nden ayrılarak Demokrat Parti’nin kurucuları arasında yer aldı ve parti kurulduktan sonra partinin genel başkan yardımcısı oldu. Başarılı kimliğiyle burada da milletvekili seçilerek 1972-1978 yılları arasında Birleşmiş Milletler’de TBMM temsilcisi oldu. Ve yine bir 18 Aralık günü 1978’de Demokrat Parti kongresinde genel başkan Ferruh Bozbeyli’nin istifası üzerine genel başkan olarak seçildi. Ardından 1978-1979 yılları arasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

1961’den 1980’e kadar aralıksız olarak 5 dönem Konya Milletvekili seçilen Faruk Sükan, 4 Mayıs 1980 tarihinde yapılan Demokrat Parti 4. Büyük Kongresi’nde alınan kararla parti kendini feshetti ve partinin mal varlığı Kızılay’a devredildi. 4 çocuk babası Faruk Sükan, 3 Ocak 2005 tarihinde Ankara’da vefat etti. Bugün Konya’da 2000 yılında Dr. Faruk Sükan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi adını alan hastane, yakın tarihin bu mütevazi kişiliğini yaşatmaktadır.

Enes Aydos
Follow me
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here