Fal Ve Tarihçesi

0
19

Neyse halin, çıksın falın demişler değil mi? Peki ya bu fal nedir? Tarihi nedir? Neden yasaklanmıştır? Merak ediyorsanız başlayalım.

Fal bazı alet veya araçla içinde bulunan durumu ya da geleceği tahmin etme işidir. Yüz falı, kahve falı, el falı, çay falı, tarot, iskambil ve bakla falı gibi birçok çeşidi vardır.

 

Kahve Falı

Kahve falının asıl amacı Osmanlı saraylarında cariyelerin birbirlerinin ağzından laf almak için uydurulduğu söylenir. Zamanla bu uygulama artmış ve inandırıcı olma özelliğini fazlasıyla kazanmış.

Ama başka fallar da var ki onların geçmişi milattan öncelere dayanıyor.

 

Yıldız Falı

Kişinin doğduğu gün baz alınarak o günkü göğün durumu, yıldızların konumu ve insan üzerindeki etkileri hakkında yorum yapmaktır. Yıldız falı, astroloji ile nerdeyse birebirdir.

Mezopotamyalılar, insanların kaderinin yıldızlarda olduğuna inanırlardı. Bu sebeple ki astrolojide burçlardan yararlanmanın M.Ö 700lere dayandığı düşünülüyor. Bu fal türünün Hititlerde daha yaygın olduğu görülmüştür. Ayrıca Hititlerde hayvan iç organları ve karaciğerlerden bir tür et (kus) falının da yaygın olduğu bilinir.

 

Et (Kus) Falı

Bu fal türünün Yunanistan’da daha yaygın olduğu görülmüştür. Yunanlıların en büyük kehanet tanrıları Apollon’du. En ünlü kehanet tapınağı da Delfoi’de idi. En ünlü kahin de Pitya idi.

Kuş Falı

Kuşların hareketlerine göre yorum yapılması. Bu fal türü Eski Roma’da çok yaygındı. Rahipler tarafından bir tür ayin eşliğinde yapılırdı.

Farklı Kültürlerde Fallar

Çin’de hayvan kemiklerinden ve kaplumbağa kabuğundan fal bakılırdı. Çin kültüründe en meşhur fal kitabı Değişiklikler Kitabı’dır ve tarihe en eski fal kitabı olarak geçmiştir.

Hindistan’da uğurlu sayılardan yapılan bir fal türü bulunmaktaydı. Fallara Atharva rahipleri bakardı. Bununla birlikte Hindistan’da el falı, yüz falı, çeşitli organlardan oluşan fallar da mevcuttu. En önemlisi kuş falıydı.

Türklerde, İslam öncesi kültürde falın yeri çok önemliydi. Suya ve aynaya bakma, kurşun, köz ve tütsü falı, kürek kemiği ve kahve falı yaygındı.

Kürek kemiği falı Orta Asya Türkleri, Moğollar ve Araplar’da da çok yaygındı.

Fakat fal Yahudilikte, Hıristiyanlıkta ve İslamda yasaklanmıştır. Bunun nedeni de insanın geleceğini öğrenmek için Allah’tan başka varlıklardan yardım alması olarak görülmüştür.

Falın tarihine baktığımız zaman ne kadar saçma şeyler çıkıyor karşımıza değil mi? İnsanın geleceğini bilme telaşı anlaşılır bir şey elbette ama gelecek değişken bir kavram. Bu tarz batıl inançlarla insanın kendisini tek bir geleceğe kitlemesindedir problem belki de. Kim bilir?

Ne demişler? Fala inanma, falsız da kalma.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here