Facebook’un İki Yeni Transparanlık Uygulaması

0
Facebook’un İki Yeni Transparanlık Uygulaması
Facebook’un İki Yeni Transparanlık Uygulaması

Uzun zamandır markalarla reklam saydamlığı mevzusunda teklifler veren Facebook, dün bu mevzuda iki yeni söyleme yaptı. Söylemelerden ilki, rastgele bir sayfa tarafından alınan reklamları içerirken, değişiği işletmenin geçtiğimiz ay duyurduğu politik içerikli reklamlar arşivinin genişletilmesiyle alakalıydı.

İşletme, Facebook Sayfalarına daha fazla transparanlık getirmek için Sayfalara yeni bir kısım ilave edileceğini belirtti. Böylece kullancılar bu kısımdan  Sayfalar hakkında yakın zamanda yapılan ad farklılıkları, sayfanın oluşturulma tarihi gibi genel bilgilere ulaşabilecek. Aynı biçimde bu sistem sayesinde rastgele bir kullanıcının, bir sayfanın yürüttüğü etkin reklamları görmesi de muhtemel olacak.

Kullanıcılar bu kısımda görüntüledikleri reklamları tıpkı platformdaki değişik reklamlarda olduğu gibi şikayet etme alternatifine sahip. Şikayet edilen reklamlar ise Facebook tarafından yine değerlendirme sürecine tabi tutulacak. Facebook Reklam Takımının Ürün İdare Direktörü Rob Leathern, bu yeni uygulamanın hali hazırda her reklama uygulanan ve suni akıl ile insanlar tarafından yürütülen proaktif değerlendirmeye ek olarak geleceğini belirtti.

Ads and Pages Transparency Demo

Posted by Facebook on Thursday, June 28, 2018

İşletmenin COO’su Sheryl Sandberg ise bu söylemelerin yanı gizeme Facebook’un politik içerikli reklamların değerlendirilmesi için daha fazla çalıştığını ve bunun reklamların platformda belirmesini geciktirdiğini söyledi.

Reeline bakarsanız Facebook’un attığı adımlar pozitif ancak yeniden de işletmenin kullanıcılarla çok ciddi anlamda bir bilgi paylaşımı yaptığı söylenemez. Özellikle bu yeni geliştirmeler neticesinde yalnızca reklamın kendisini görüntüleyebildiğinizi belirtelim. Dolayısıyla kastetme, harcanılan bütçe veya geçmişte yapılan reklamlar mevzusunda bir bilgilendirme mevzubahisi değil. Yapılan söylemede Sandberg’e bu mevzuda sualler yöneltildiğinde ise Facebook’un alacağı çok yol olduğunu belirtti.

Bunun yanı gizeme Sandberg Facebook’ta reklam tüketmesini etkileyecek ilave bir transparanlık vasıtayı yayınlanmasını beklemediğini de belirtti. Sandberg, reklam verenlerin farklılıkların farkında olduğunu ve bazı reklam verenlerin, rakiplerin reklamları görmesine dair evhamlara sahip olduğunu ancak çoğunun bu vasıtayı desteklediğini de sözlerine ilave etti.

Sandberg, politik içerikli reklamlar arşivi mevzusunda ise gelecek aydan itibaren Brezilya’daki politik reklamcılardan kayıt almaya başlayacaklarını ifade etti. Bu arşivler reklamların verilmeye başlandığı tarihten itibaren kaydını yakalıyor. Bu arşivde verilen 7 sene süresince yakalanması da kastediliyor. Bu arşivde haber yayıncılarına ait politik içerik bulunduran yazıların reklamlarına da yer verileceğini belirtelim.

Dün Twitter’ın da Reklam Transparanlık Merkezi’ni duyurduğunu düşünürsek sosyal ağlar arasında reklam saydamlığı mevzusunun ciddi olarak ele alındığını söylemek muhtemel. Her ne kadar bu adım Facebook’un markalarla ilişkisinde pek bir fark yaratmayacak olsa da özellikle platformda 2016’da yaşanan Amerika Birleşik Devletleri başkanlık tercihlerinin rusya tarafından manüpile edilmesine eş bir vakanın tekrar yaşanmasının önüne geçecektir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here