Facebook ve Intel ile beraber iptaller hızlanacak

0
Facebook ve Intel ile beraber iptaller hızlanacak
Facebook ve Intel ile beraber iptaller hızlanacak

MWV nedeniyle Barselona’da her yıl 100 bin iş insanı ve medya mensubu buluşuyor. Sadece Çin’den gelenlerin sayısı 6000 kişiyi buluyor. Ayrıca, Çin’e komşu riskli uzak doğu ülkelerinden gelenlerle beraber sayı on binleri geçiyor.

Mobil World Congress organizasyonun sahipleri bu iptaller nedeniyle ağır mali kriz tehlikesi yaşasa da, Barselona halkı kongrenin iptal edilmesi olasılığı yükseldiği için sevinçliler. E ski, tarihi yapıların ve “dar alanlara sıkışmış” restoranların, kafelerin bulunduğu Barselona’da, dışarda yemek yiyecek, sosyalleşecek on binlerce yabancı turistin, tüm dünyaya virüsü yayacak büyük bir risk oluşturduğu da kabul ediliyor.

Dev firmaların yanında, çok sayıda başka firma da etkinliğe katılmayacağını açıklamış durumda. Bunların arasında Çinli Vevo, Royal, TL ve McAfee de var.

Çin’den İspanya’ya yolculuk edecek çok sayıda iş insanı nedeniyle hem İspanya’da hem de Avrupa çapında büyük bir Coronavirüs alarmı verilmiş durumda. Öyle ki, şu anda Avrupa’da görülen Coronavirüs vakalarının, Singapur’u ziyaret eden İngiliz bir iş insanından yayıldığı tespit edilmiş durumda. Bu iş insanının kaldığı otellerde ve uçtuğu uçaklardaki kişilerde de virüs tespit edildi.

MWC’nin iptal edilmesi aynı zamanda, virüsün dünya çapında yarattığı olumsuz ekonomik etkinin en net ispatı olacak. Dünya borsaları haftalardır virüs nedeniyle olumsuz etkilenirken, Çin’le bağlantılı sayısız ticari operasyonun da zarar gördüğü biliniyor.

Çin’den, dünya devi markalara üretim yapan Foxconn gibi dev fabrikaların ise üretimlerini keserek, tamamen tıbbi yüz maskesi üretmeye başladığı biliniyor. Bu nedenle özellikle elektronik ürünlerinde yakın gelecekte çok ciddi bir arz sıkıntısı yaşanması ve fiyatların aşırı yükselmesi bekleniyor.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here