Facebook Android’e rakip oluyor

0
Facebook Android’e rakip oluyor
Facebook Android’e rakip oluyor

Aktarılan bilgilere göre, Windows NT işletim sistemini oluşturmaya yardımcı olan eski Microsoft mühendisi Mark Lucovsky, bu projeye liderlik edecek ve sıfırdan yeni bir Facebook işletim sistemi yaratacak.

Bu olay aslında Facebook için bir ilk değil. Sosyal medya devi de daha önce Home için özel bir işletim sisteminin prototiplerini geliştirmiş ancak yine de yoluna Android ile devam etmişti.

Facebook’un AR ve VR başkanı Andrew Bosworth, “Gelecek nesiller için bize yer açıldığından emin olmak istiyoruz. Durumdan emin olmak için piyasaya veya rakiplere güvenebileceğimizi düşünmüyoruz. Bu yüzden bu işi kendimiz yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Facebook’un yeni işletim sisteminin Apple gibi kapalı bir yapıda olacağı da aktarılan bilgiler arasında yer alıyor. Bu, Facebook’un, donanım tasarımından, içindeki işlemcilere ve işletim sisteminin de şirket tarafından kontrol edileceği her şeyin olduğu bir ekosistem oluşturmak istediği anlamına geliyor.

Ancak Facebook’un güvenilirlik konusunda artık kötü bir üne sahip olduğu göz önüne alındığında, insanların Facebook OS ile donanım satın almak için ne kadar istekli olabileceğinden emin değiliz.

Sosyal medya devi önce bu kötü şöhretinden kurtulmalı ve kullanıcılarına gizlilik konusunda titiz davrandığını kanıtlamalı.

Fark ettiyseniz bu yıl içerisinde önce Huawei şimdi de Facebook’un kendi işletim sistemini oluşturmak için çalıştığı açıkladı. Peki, şirketleri Android’den vazgeçmeye yönelten neden ne? Aslında bunun cevabı çok basit.

Huawei’nin bir anda Android lisansının iptal edilmesi, diğer firmaları da korkuttu. Google ile ters düştüğünüz anda Google elindeki en güçlü kozu olan Android lisansını iptal edip şirketlerin fişini çekebiliyor. Bu yüzden firmalar artık kendi işletim sistemini oluşturmak istiyor.

 

‘Paranı verdik’G.Saray taraftarından Terim’e tepkiYusuf Yazıcı’dan 6.5 milyon TL’lik doping

Benjamin Button

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here