Fabrikatör

0
23

 

23:39:43

Fabrikatör Hulusi Kentmen ne yazık ki 1993’te tam bu günde yani 20 Aralıkta bu dünyadan ayrıldı. Ama ayrılmadan önce Yeşilçam’ın en güzel oyuncularından birisiydi.

20 Ocak 1912’de Bulgaristan’da doğdu. Küçükken ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç ettiler. Hulusi Kentmen’in en bilindik özelliği oyunculuğu lakin diğer yönleri pek bilinmiyor. Mesela kendileri fotoğrafçılığa ve müziğe de ilgili idi. Ayrıca asıl mesleği askerlikti. Türk Deniz Kuvvetlerinde emekli oluncaya dek astsubaylık yapmıştı. Oyunculuk ve diğer uğraşları dışında çok sevdiği hatta aşkla bağlı olduğu birisi vardı. Biricik eşi Refika. Refika ile aralarında on yaş vardı. Hulusi yirmi yedi ve refika on yedi yaşında idi. Ve aşkları kocamandı. Refika, Hulusi Kentmen’e  sık sık sevdiği yemekleri yapardı, bunlar barbunya ve bamya idi. Çoğu insanın aksine Hulusi Kentmen’in bayıldığı yemeklerdi.

Hulusi Kentmen’in oyunculuk sevdası başlangıç olarak ilk okula dayanıyordu. Yüreğine düşen oyunculuk sevdası çocukluktandı ve büyüyüp yaşlandığında da ekranlarımızda bizlerin tonton dedesi olmuştu. O babacan tavrıyla, tatlı-sert karakteriyle.

İlk okulda başlayan bu sevdayı halk evlerinde tiyatrolar oynayarak sürdürdü. Hulusi Kentmen’in tiyatro sahnelerinde ki ilk profesyonel oyunu Hisse-i Şaiya idi. Sahne tozuna alışıktı artık ve 1942 yılında Sürtük filmi ile gerçek bir sinemacıydı.

O çoğumuzun tonton, babacan dedesiydi. Halk arasında ise “Hulusi Kentmen gibi” bir benzetme vardı artık. Nerede babacan tavırlı insan varsa o Hulusi Kentmen gibiydi.

Hulusi Kentmen ne yazık ki tam yirmi dört yıl önce böbrek yetmezliği sebebiyle dünyamızı terk etti. Ama ardında onlarca film bıraktı ve bizler hâlâ onu izleyip onu yaşıyoruz. Sözlerime kendisinden bir alıntıyla son vermek istiyorum.

“Yıllarca hep zengin, fabrikatör baba rolünü oynadım. İşin en acıklı kısmı ise bütün gün zengin baba rolünü oynayıp çekim bitiminde eve gitmek için soğukta, köşedeki durakta dolmuş beklemem olmuştur.”

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here