EYT çıkacak mı? Cumhurbaşkanı’ndan çok net EYT açıklaması

0
EYT çıkacak mı? Cumhurbaşkanı’ndan çok net EYT açıklaması
EYT çıkacak mı? Cumhurbaşkanı’ndan çok net EYT açıklaması

EYT ile İlgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklama geldi. Emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT’liler uzun süredir konuyla ilgili bir düzenleme yapılıp yapılmayacağını merak ediyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonrası akıllardaki sorular yanıt bulmuş oldu. Peki, EYT çıkar mı? İşte, Cumhurbaşkanı’ndan yapılan EYT açıklaması…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN EYT AÇIKLAMASI

İstanbul’da toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik.  İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak.

‘Seçim kaybetsek de yokum’

SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Biz bunu yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uyarlamaya çalışıyor, bizdeki bazı köhne zihniyetler sistemi çökertmek için hinlik peşinde koşuyor.” açıklamasında bulundu.

EYT NEDİR?

EYT sorunu, 8 Eylül 1999’da kabul edilen 4447 sayılı Kanun ile gündeme geldi. Kanundan önce erkekler için 25, kadınlar için 20 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin günlük prim gün sayısı emekli olmak için yetiyordu. Yapılan düzenlemeyle emeklilik yaşı kadınlarda 58’e, erkeklerde 60’a yükseltilirken, emeklilik için gerekli prim gün sayısı ise 7 bin güne yükseltildi.

2008’de yapılan bir diğer yasa değişikliğiyle emeklilik için gereken yaş sınırı bir kez daha yükseltildi. 2048’de kadın ve erkek çalışanlar için emeklilik yaşını 65’te eşitlemesi öngörülen sistem uyarınca, halen çalışmakta olanların emeklilik yaşı da prim günlerinin dolmasına rağmen yükselmiş oldu.

Obradovic’in küfrüne Ergin Ataman yorumuGalatasaray’dan Steven Nzonzi kararıSan Marino’dan tarihi gol!

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here