Evrendeki Tüm Canlılar Dostuz: Hayvan Koruma Günü

1

Hayvanlar, içinde bulunduğumuz gezegeni paylaştığımız canlı türlerinden bir tanesidir. Bizden farklı olarak düşünsek bile aslında bizden çok farklı değillerdir. Bir hayvan ile insanın arasındaki en temel fark görünüşleriyle konuştukları dillerdir. Bir çok inanış aslında hayvanların düşünce gücünün olmadığını savunur ancak bu bilimsel olarakta, gözlemsel olarakta doğru değildir. Hayvanların düşünme gücü vardır ve bir çok hayvan insanlardan daha pratik çözümlere daha hızlı bir şekilde ulaşabilirler. 

Hayvanların en güzel özelliklerinden birisi hiçbir şeyi gerektiğinden fazla kullanmazlar. Gerektiği kadar avlanırlar, gerektiği kadar uyurlar, gerektiği kadar konuşurlar. Evet bu cümlede size ilginç gelen kısmının ”gerektiği kadar konuşmak” olduğunun farkındayım. Ve bu yüzden bunu açıklamak istiyorum;

Bir Türk ve bir Alman düşünün. Birisi Türkçe konuşuyorken diğeri Almanca konuşuyor. Ancak ikisi de birbirlerinin dillerini bilmiyorlar. Bu sebepten dolayı birbirlerini anlamıyorlar. Ancak ikisinin de konuşabilme yeteneği var öyle değil mi? Tek sorun, birbirlerini anlayamıyor olmaları. Birbirlerini anlayamıyor olmaları, onların konuşamadığı anlamına gelmiyor. 

İşte hayvanlar ve insanlar arasındaki en temel sorun budur; farklı dilleri konuşuyor olmamız. Fakat, bunu sorun etmeyen ve başka iletişim araçlarını kullanarak hayvanlarla dost olmayı başarmış bir çok insan var. 

Hayvanların bir çoğu iç güdüsel olarak avcıdırlar. Hatta bazı hayvan türleri ne kadar evcilleştirilirse evcilleştirilsin içinde avcılık ruhunu daima taşırlar. Ancak en yırtıcı hayvan türü bile sadece iki sebepten saldırıya geçer: Beslenme ihtiyacını karşılamak ya da tehlike sezdiğinde.

Bir de insanlarımızın içinde hayvanlarla asla anlaşamayan bir topluluk var. Hatta anlaşamamaktan çok onlara zarar veren bir topluluk. Bu zamana kadar olan imkanlarımızla öğrendiğimiz üzere evrende başkasının yaşam alanını gasp eden ve ihtiyacından fazlasına sahip olmayı arzulayan tek canlı türü insandır. 

Daha yeni evler, daha yeni alışveriş merkezleri ve hatta daha yeni kürkler için cana kıyan bir sürü insan vardır. Bunun yanında canlının yaşam alanını sırf istediği için gasp eden, bir canlıya şiddet uygulayan, eziyetlerde bulunan insanlar da bulunmaktadır. 

Bir çok insan, cinayeti adam öldürmek olarak nitelendirir ancak hayır arkadaşlar, cinayet; adam öldürmek demek değildir. Cinayet; bir canlının yaşam hakkını mecbur kalmadığın halde elinden almak demektir. Bir birey istediği kadar inkar etsin; maneviyat dünyasında bir insan öldürdüğünde de cinayet işlemiştir, bir hayvan öldürdüğünde de. 

4 ekim, Hayvan Koruma Günü olarak geçer ve  bu günde radyolarda, televizyonlarda hayvanların önemi hakkında konuşmalar yapılır. Bilgiler anlatılır. Ancak biz insanlar, hayvanları korumamız gerektiğini sadece bir gün değil her gün hatırlamalıyız. Ve şunu kabul etmeliyiz; tamam, onları koruyun kollayın ve yardım edin diye size ısrar edemeyiz ve böyle bir hakkımız da yok; ancak koruyup kollamayacak iseniz ya da yardım etmeyeceksiniz bile lütfen hiçbir canlıya mecbur kalmadığınız sürece zarar vermeyin. 

Evrendeki tüm canlılar için kalbinizdeki sevginin asla solmaması dileğiyle…

 

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here