Evliliğe Dair Bir Filmin Anatomisi Ateş Yakmaz (Fireproof)

0
38

EVLİLİĞE DAİR BİR FİLMİN ANATOMİSİ

ATEŞ YAKMAZ (FİREPROOF)

 

İnsanın şüphesiz ki hayatında en önemli sığınağı ve en kuvvetli dayanak noktası ailesi.  Ve aynı zamanda devletin demokrasi temellerinin atıldığı, devletin en küçük fakat en önemli müessesi. Ve Türkiye’de son yıllarda boşanmalar hususunda çok sık haberler duyulmaya başlandı. Peki neydi bu büyülü yolculuğu daha sonra çekilmez hale getiren ve en sonunda bir yuvayı yıkan etkenler. Çok büyük umutlarla başlayan ama daha sonra bu umutları sonlandıran etkenler nelerdi.

Şüphesiz ki evlilik ve aile içi iletişim, mutlu yuvalar evrensel doğrular üzerine kurulan bir durum. Nereye giderseniz gidin mutlu bir yuvanın reçetesi değişmez.  Ateş Yakmaz adlı film de mutlu bir evlilikteki evrensel doğrulardan ziyade yolunda gitmeyen bir evlilikte yapılan evrensel yanlışları dile getiren bir film olmuş. Filmi kısaca özetlemek gerekirse yolunda gitmeyen bir evlilik ve erkeğin bu evliliği kurtarmak için yaptıkları. Tabii burada şunu eklemek gerekiyor. Evliliği kurtarma rolü erkeğe verilmiş ama rollerden ziyade yapılan yanlışlar ve yapılan fedakarlıklara odaklanmak gerekiyor.

GÜVEN ve İLETİŞİM

Şüphesiz ki bütün evlilikler büyük aşklarla başlıyor. Ama büyük aşklar sevgiler evliliği sürdürmeye bazen yetmiyor. Her sene dünyadaki ülkeler arasında yaşanabilirlik sıralaması yapılır ve bu ülkeler sıralanırken en kuvvetli etken olarak güven kitle endeksi denilen veriler baz alınır. Yani bir ülkenin, bir şehrin yaşanabilirlik düzeyi orada yaşayan insanların yönetime ne kadar güven duyduğu 1. etkili kriter.

Şimdi ülkelerdeki ve şehirlerdeki yaşanabilirlik endeksini güven belirliyorsa şüphesiz ki bir evliliği ayakta tutan en büyük unsurun da eşlerin birbirine duyduğu güven olması kaçınılmazdır.

Evlilik şüphesiz ki yürütülmesi hem en kolay hem de en zor ilişkidir. Üç ayaklı bir masa gibi. Bir ayağı sevgi, bir ayağı saygı ve diğer ayağı güvendir. Eğer bu üç unsurdan biri olmazsa evliliğin ayakta durması imkansız bir hal alıyor. Mutlu bir evlilik için eşlerin birbirine kesinlikle şartsız bir güven duyması şart.

       GÖVDE GÖSTERİLERİ

Yukarıda dediğimiz gibi Fireproof adlı film haliyle yapılan hataları ve sonuçlarını ön planda işleyen bir film. Yine göze çarpan hatalardan bir tanesi eşlerin birbirlerine karşı güç gösterisinde bulunmaları. Yani eşlerin birbirlerine karşı sürekli şunu ben yaptım, bunu sen yapmadın ki şeklindeki söylemler. Bu tarz söylemler karşı tarafı ister istemez savunma pozisyonuna sokan söylemler. Halbuki kadın ve erkek evlilikte birbirlerinin rakipleri değil en büyük destekçileri olmaları gerekir. Çünkü evlilikte bir çatının altında kadın ve erkek birbirlerine yaptıklarını güç unsuru olarak sıralamaya kalkışırsa evlilik yardımlaşmadan çok bir mücadeleye dönüşüyor. Kadının ” Ben bulaşıkları yıkıyorum evi temizliyorum, yemek yapıyorum, çocuklara bakıyorum.”  gibi söylemleri, erkeğin ” Faturaları ben ödüyorum, ihtiyaçları ben karşılıyorum, şunları ben alıyorum.”  tarzında söylemleri kişileri ister istemez mücadele ortamına sokuyor. Halbuki evlilikte eşler birbirlerinin rakipleri değil birbirlerinin en büyük destekçisi olmak zorundalar.

    ŞEYH UÇMAZ MÜRİT UÇURUR

Bizim kültürümüze dilimize pelesenk olmuş bir atasözü dür bu söz. Ve aynı zamanda ekip çalışmasını en güzel özetleyen sözlerden bir tanesidir. Evlilik de bütün kurallarına riayet edilmesi gereken en önemli ekiptir. Maalesef bizim kültürümüzde evlilikte ekip ruhuna aykırı hareket çok fazla. Özellikle evliliğin ilk yılları geçtikten sonra bu müessese bir ekip çalışmasından ziyade bir rakip mücadelesine dönüyor.

Evliliklerde en sık yapılan hatalardan bir tanesi eşlerin birbirini acımasızca eleştirmesi oluyor. Özellikle çocuk olduktan sonra anne ve baba eş rolünü ikinci plana atıyor. Annenin babayı, babanın da anneyi çok acımasızca eleştirileri başlıyor.

Şunu unutmamak gerekiyor. Bir babayı çocuklarının gözünde yüceltecek olan tek kişi annedir, bir anneyi de Çocuklarının nazarında değerini arttıran kişi de babadır. Annenin veya babanın birbirlerini eleştirmekten ziyade birbirlerini yüceltmeleri evliliğe yapılacak olan en büyük katkıdır. Bu filmde de eşlerin sürekli birbirlerini eleştirmeleri evliliği bozan unsurların basında gösterilmekte.

Evet özellikle eşler arası diyaloğu ön plana çıkarması açısından çok güzel bir film. Eşinizle birlikte ders alarak izleyebileceğiniz çok hoş bir romantik film olmuş.

Ufak bir not. Filmi izlerken amaç yapılan hataları yüzüne vurmaktan ziyade yapılan hatalardan ders alma amacı güdülürse  evliliğe faydası olabilecek bir film.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here