Evde Karıncalardan Kurtulmanın En Zararsız ve En Kolay 6 Yolu!

0

Evde Karıncalardan Kurtulmanın En Zararsız ve En Kolay 6 Yolu

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte ısınan havalar, evimizi davetsiz misafirlerin ziyaret etmesine neden oluyor. Çalışkanlıkları ile ünlü mini minnacık karıncaların evimizi istila etmesinin nedeni hepimiz biliyoruz.

Tek dertleri, kışın aç kalmamak, kışa hazırlık yapmak için yuvalarına yiyecek taşımak olan çalışkan karıncalar, özellikle ev hanımlarının zor durumda kalmasına neden oluyor maalesef. Elbette ki onlara zarar vermek istemeyiz. Ama, “buyur gel evimi talan et, yiyeceklerimin içinde, mutfağımın her yerinde gez” de diyemeyiz! Açlıktan ölmelerini istemeyiz onlara da yazık ama bizede yazık! Elimizi attığımız her yerde gezmeleri sinirlerimizi alt üst ediyor doğrusu!

Bugünkü yazımızda, minik davetsiz misafirlerimize, yani “karıncalara” zarar vermeden onlardan kurtulmanın pratik ve kolay yollarından bahsedeceğiz.

1) Ev hanımlarının temizlik de dahil olmak üzere, her alanda kullandığı: Sirke

Kimyasal maddeler kullanmadan temizlik yapmak isteyen hanımların olmazsa olmazı sirke,  karıncalara zarar vermeden evinizden uzaklaştırmanın en kolay yolu diyebiliriz. Karıncalar evin her yerinde gezer ama kendilerine belirledikleri bir yol güzergahları vardır. O yoldan giriş ve çıkışlarını yaparlar. Öncelikle sirkeli bir su hazırlayın. Hazırladığınız sirkeli suyu, karıncaların kullandığı yol güzergahlarına ister püskürterek isterseniz de bir bez yardımıyla sürün. Sirkenin keskin kokusunu alan karıncalar, evinizi bir daha ziyaret etmemek üzere gideceklerdir.

2) Karıncaların en nefret ettiği şey: Acı Biber

Keskin aroması nedeniyle, karıncalar acı biberden nefret ederler. Acı biber kokusu olan yerde karıncalar bir dakika bile durmak istemezler. Evinizi işgal eden küçük işgalcilerden kurtulmak için bir tencere su doldurun ve içine en acı biberleri yerleştirip aroması suya çıkıncaya kadar kaynatın. Kaynattığınız su biraz ılıdıktan sonra bir bez yardımı ile karıncaların geçtiği yola sürün ve davetsiz misafirlerden kurtulun.

3) Üçüncü kurtarıcımız: Limon

Temizlik ve hijyen konusunda olduğu gibi karıncaları evimizden uzaklaştırmak konusunda da limona güvenebilirsiniz.  Limonun içerisinde bulunan asit karıncaları evinizden uzaklaştıracaktır. Küçük misafirlerinizi evinizden uzaklaştırmak için limonlu bir su hazırlayın ve karıncaların geçiş yaptığı yerlere sürün. Limonlu su hazırlamakla falan uğraşamam diyorsanız, küçük limon dilimleri hazırlayıp karıncaların girip çıktığı yerlere bu limon parçalarını yerleştirerek de karıncalardan kurtulabilirsiniz.

4) Güzel kokulu: Tarçın 

Bize göre hoş bir kokuya sahip olan tarçın, karıncaların pek sevmediği bir koku. Bu yaramazların  mutfağınızdan uzak durmasını istiyorsanız tarçından yardım alabilirsiniz. Karıncaların evinize nereden girdiğini biliyorsanız, 1-2 adet çubuk tarçın sayesinde sorununuz hallolmuş demektir. Karıncalardan kurtulmak için yapmanız gereken tek şey, karıncaların evinize girdiği bölgelere çubuk tarçın yerleştirmek.

5) Şaşırtıcı ve etkili bir çözüm: Tebeşir

Evet, evet yanlış duymadınız! Bildiğimiz tebeşirden bahsediyoruz. Yukarıda da bahsettiğim gibi karıncalar belli bir yol güzergahı kullanırlar ve birbirlerini bu yol güzergahı ile takip ederler. Karıncaların izlediği bu yol üzerine tebeşirle çizgi çekerseniz yollarını kaybederler ve birbirlerini takip edemezler. Yolunu kaybeden bir karınca evinize tekrar uğramak istemeyecektir.

6) Her işe yarayan: Nane Yağı

Nane yağının faydaları anlatmakla bitmez. Ağız kokusundan burun tıkanıklığına, hatta horlamaya dahi iyi gelen nane yağı, karıncalardan kurtulmanın da en etkili yollarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Mutfağınızın her yerini talan eden karıncalardan kurtulmak, nane yağı sayesinde oldukça kolay! Bu minik istilacılardan kurtulmak için tek yapmanız gereken şey, bir sprey şişesine doldurduğunuz suyun içerisine 10-15 damla nane yağı damlatıp, karıncaların geçiş yaptığı yerlere hazırladığınız bu suyu püskürtmek. Nane yağının keskin kokusu sayesinde, karıncalar yollarını kaybedecek ve evinize bir daha uğramamak üzere, evinizi terk edecektir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here