Ev Hanımlığı Meslek Mi ?

0
43

Ev hanımı sizce ne demek ? Ya da şöyle değiştireyim soruyu; ”Herhangi bir belgeyi doldururken adı ve soyadından sonra gelen meslek kısmına, eğer dışarıda çalışmıyorsak ev hanımı yazıyoruz ya, ev hanımlığı meslek mi?”
Ev hanımlığı meslekse, nerede bunun emekliliği?  Yok. Değilse, neden meslek kısmına yazılıyor ?

Pek çok mesleği içinde barındıran bu sıfat, maalesef evde oturan kadın gibi algılanıyor.
Ben bile ev hanımı olmama rağmen bunun böyle olduğunu düşünüyorum zaman zaman.
Çocuklarım büyüdükten sonra kendime ait bir isletme açıp, iş hayatına geçmek gibi hayallerim var. Sağolsun eşim, aslında benimde iş hayatının içinde olduğumu hatırlatıyor bazen. Bende biraz kendimin farkına varabiliyorum.
Ben aslında, ev hanımı olacaksan da eğitimli ev hanımı olmalı diye düşünüyorum. Bunun için illa üniversite okumak şart değil, kişi kendini her şartta geliştirebilir.
Ev hayatı, çocuklar, ev işleri her ne kadar ”off”lasak da ”puff”lasak da hoşuma giden şeyler.

Peki sizce bu meslekte aranan ilk özellik ne ? Tabii daha önce hiç bir yerde çalışmamış olmak 🙂
Aslında bir can simitidir, işsiz olsan da ev hanımısın işte. İşsiz erkeğe ev erkeği demeyeceğimize göre…

Şaka bir yana, gelişen teknolojiyle ev hanımlarına yardımcı pek çok makine ve mutfak aletleri çıktı. Bunlar bir bakıma işlerimizi kolaylaştırsa bile evde kapladıkları alan ve temizliği ile bizleri biraz oyalıyor, ama sundukları kolaylık inkar edilemez.

Gecenlerde okuduğum tüketici yorumlarında ( sosyal medyada yorum okumak en büyük zevkim ) aynen şöyle diyordu:

Bulaşık makinesi servis elemanları Türkiye’nin dört bir yanından gelen “Bulaşık makinem tabakları, bardakları çiziyor ya da şu su boşaltmıyor” şikayetlerini incelemek için gittikleri evlerde müşterilerin ıspanak, lahana gibi yıkanması zor sebzeleri bulaşık makinesinde yıkadıklarını, hatta salça yapmak için domatesleri bulaşık makinesinde yumuşatanlar olduğunu görünce şoke olmuşlar.?

Bir de böyle kendini çok zeki zanneden ev hanımlari var 🙂 İşin radyasyon kısmına girmiyorum bile ?

Esnek calışma saatlerine sahip bu meslek, kimine göre zorla evcilleştirilmiş kadın demek, kimine göre de ailesine önem veren, aklı başında bir tercih demek.
Öyle yada böyle. Zor iş ev hanımlığı.

Bir de ”Gençken güzelken zengin bir koca bulup çalışmaya ne gerek var?” düşüncesinde olan bir kesim var.
Para her kapıyı açtığı gibi eğitimsiz bir kişiye itibarı da sağladığı için. Doğrusu bu olmasa da toplumsal doğru maalesef bu.

Geçenler de bir arkadaşım “mesleğimi sorduklarında ezik ezik ev hanımı demekten utanıyorum “ dedi.

Şaşırdım! Ev hanımlığı gerçekten ezik bir meslek mi ?

”İçinde anne olan, temizlikçi olan, bakıcı olan, psikolog olan, eş olan bir şey nasıl olur da ezik bir sıfat olabilir?” diye düşünmeden edemedim.

Veya kadınlarımıza bu düşünceyi aşılayan bir durumun içine mi düştük.

İlkokul mezunu bir kasiyerle, üniversite mezunu bir ev hanımını karşılaştırınca dışarıda çalışan kadın olmak mıdır kişiye özgüveni veren ?
Kadınlarımızın kapitalist sisteme kurban gitmesini isteyen bir düzen mi var ?
Eşitlik adına erkeklerin çalışacağı iş alanlarına kadınların da girmiş olması, gün geçtikçe de her alanda kadınların çalıştırılmasında bir dengesizlik yok mu ?
Kadının dışarıda çalışmasının dinen de bir sakıncası yoktur ancak, ev hanımlarının kayda değer olmadıklarını ve illa dışarıda çalışan kadınların ayakları üzerinde durdukları fikri, toplumun temel taşı aileyi bozmak için yetmez mi ?

Bu soruların yanıtları kişiden kişiye değişir elbette ancak, değişmeyen tek bir şey var ki; ev hanımlığı bir meslek değil, bütün meslekleri içine almış hayat şeklidir. Buna meslek dersek, dışarıda çalışan kadınların da birer ev hanımı olduğunu reddetmiş oluruz
Hem dışarıda çalışıp, hem evde ev hanımlığı yapan kadınlarımızın ellerinden çok öpüyorum.

Hep kadın dedik. Erkeklerden ev hanımı olur mu ? Ev erkeği tabiri olmadığına göre olur. Ev hanımı, hanım kelimesiyle feminen bir görüntü oluşturmuş. Oysa ev işlerini yapmak zorunda olan bir sürü bekar erkek var. Onlar bunları yaparken hiç de kendilerini kadın gibi hissetmiyorlar.  O zaman yine söyleyebiliriz ki; ev hanımlığı bir meslek değil, yaşam şeklidir. Hem de hiç kimseye tercih hakkı sunulmadan, dayatılan bir yaşam şekli.

 

Dışarıda çalışmadan sadece ev hanımı olanlara seslenmek istiyorum. Öneminizin farkına varın, hiç bir zaman küçümsemeyin kendinizi. Para kazanmıyor olabilirsiniz ama kazandığınız ve kazandırdığınız şeyler, paradan daha değerli. İHTİYAÇ DUYULMAK gibi.


Sizin liderliğinizde yetişen çocuklarınız var ve onları şekillendirmenin ne önemli bir görev olduğunu unutmayın. Hayata bir defa geliyoruz bulunduğunuz yaşam şeklinden memnun olmayı bilmek mutluluğun anahtarıdır. Ev hanımlığı gibi bir yaşamdan ise size ihtiyaç duyulduğu için iki kat memnun olmalısınız.
Toplum olarak ev hanımlığına yüklenen anlamları yeniden gözden geçirmeliyiz.
Ezik bir kavram olmaktan çıkarıp, önce kendimize sonra topluma faydalı olabileceğimiz bir alan olarak görmeliyiz.

Sevgiyle kalın efendim…

Özge Güneş
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here