Esmeray Kimdir ?

0

 Esmeray Kimdir ?

Herkesin adıyla bilip adıyla tanınan Esmeray’ın tam adı ise Esmeray Dirikerdir. Esmeray 25 Şubat 1950 yılında İstanbul’un Emirgan semtinde doğmuş ve ilk kez burada dünyaya gözlerini açmıştır. Çocukluğumda Emirgan’da geçmiş olan Esmeray’ın ilk okulu yaşadığı semtte ki bir okulda başlayıp bitiren Esmeray orta okulu da Emirgan orta okulunda okumuştur. Ancak okul hayatı fazla uzun sürmeyen Esmeray’ın orta okul yıllarında aldığı anı bir karar ile orta sonda iken okulu bırakmış ve eğitim hayatına son noktayı koymuştur.

Okulu bıraktıktan sonra hayallerinin peşinden gitmeye karar veren Esmeray çocukluğundan beri hayalini kurduğu oyunculuk mesleğine yönelmiş ve ilk bu hayaline de ilk adımını İstanbul Şehir Tiyatrolarına girerek atmıştır. 1960-1965 yılları arasında yaklaşık beş yıl kadar İstanbul Şehir Tiyatrolarında sahne alan  Esmeray buradaki başarılı performansı ile beğeni toplamış ve daha sonrasında özel tiyatrolardan gelen teklifleri değerlendirerek özel tiyatrolara transfer olmuştur. İlk kez Dormen tiyatrosunda sahne alan Esmeray’ın ilk oynadığı oyun ise “Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu” adlı oyundur. Tiyatro sahnelerinde geçirdiği yıllarda pek çok ünlü isimle tanışma fırsatı yakalayan Esmeray bir çok deneyimli tiyatro sanatçısı ile de aynı sahneyi paylaşarak bu tiyatro sanatçılarının deneyimlerinden de faydalanmıştır. Esmeray son olarak ise 1974 yılında sahnelenen Mart Bakanı adlı oyunda sahne almış bu oyunun ardından ise tiyatro sahnesine veda etme kararı alarak müzik yapmaya başlamış ve yeni bir serüvene atılmıştır.

Esmeray’ın müziğe atılması ise başta amatörce başlamış ancak sonrasında yeteneği herkes tarafından fark edilmiş ve profesyonellikle sonlanmıştır. İlk kez profesyonel olarak müzik sahnesine adımını 1974 yılında katıldığı bir beste yarışması ile atan Esmeray bu beşte yarışmasına hayat arkadaşı olan Şemi Diriker’in unutulmaz bestesi olan Unutma Beni ile katılmış ve bu beşte ile birinciliğe uzanan isim olmuştur.

Ancak Esmeray’ı hayatı boyunca aksilikler peşini bir türlü bırakmamıştır. Sahne hayatında ve albüm hayatında karşısında sürekli bir devlet engeli çıkan Esmeray albümleri sürekli yayın engeline takılmıştır. Unutma beni albümünün ardından bu parça da dahil olmak üzere yapmış olduğu tüm 45’likler devlet denetimine takılmış ve bu albümler için yayınlanamaz hükmü verilmiştir.

Bütün albümlerinin devlet engeline takılmasıyla unutulmaya yüz tutan sanatçının talih yüzüne 1977 yılında gümüştür. Esmeray 1977 yılında yapmış olduğu Gel Teskere adlı plağıyla yıldızını tekrardan patlatmış hatta eskisinden de daha parlak bir hale getirmiştir. Yapmış olduğu bu asker şarkısıyla iyi bir çıkış yakalayan Esmeray bu şarkının bu kadar iyi bir çıkış yaşamasıyla birlikte bu çizgide gitmeye devam etmiştir. Bu günden sonra Esmeray sürekli asker şarkıları çıkartarak herkesin sevdiği bir sanatçı olmuş ve halkın büyük bir çoğunluğunun sempatisini kazanmıştır.

Esmeray sanat hayatı boyunca 9 adet 45’lik, 4 adet longplay, ve 1 adet kaset çıkarmıştır. Daha sonrasında ise müziği bırakarak tiyatro sahnelerine geri döndü. Bir dönem ise çeşitli televizyon programlarında yer alan Esmeray 25 Mart 2002 tarihinde ise hayatını kaybetmiştir.

 

Kerem Aşıgül

Marmara Üniversitesi / İşletme
Okur ve Yazar
Kerem Aşıgül

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here