Eskrim Sporu ve Deniz Selin Üstündağ

0

ESKRİM NEDİR?

Eskrim, Avrupai tarzda olduğu bilinen ve kılıçla yapılan bir spor dalıdır. Eski Yunanlıların bayramlarda kutlama yapılırken sergilenen kılıç gösterilerinden türeyen bu spor dalı saldırı ve savunma esasına dayalıdır. Flöre, epe ve kılıç olmak üzere üç farklı kılıç tipi kullanılan eskrim özel bir kıyafete sahip olup, sporcunun güvenliğini ön planda tutmaktadır.

ESKRİM NASIL OYNANIR ?
Birçok spor gibi kazanma olayının ölçütü sayı almadır. En çok sayıyı alan taraf oyunun galibidir. Sayı kazanmak için elde bulunan kılıcın, karşı taraftaki rakibe saplanması gerekmektedir. Olur da sporcuların her ikisi de aynı anda darbe alırlar ise sayının kime verileceği konusunda kullanılan ölçüt, sporcunun yaptığı atağın üstünlüğündedir. Ama atlanmaması gereken önemli bir noktada var ki atakların yapılacağı belli bölgelerin olması. Kol, bacak ve başa yapılan vuruşlar eskrimde kesinlikle sayı alınabilecek vuruş tiplerinden değiller. Hatta kural gereği yasaklı bölgelerdir. Vuruş yapılabilecek yegane yerin gövde olduğu da özellikle belirtilmekte.

ESKRİMİN VÜCUDUMUZA FAYDALARI VE BİZE KATTIKLARI NELERDİR ?
Güreş, at binme gibi ata sporlarımızın yanında çok da bize uygun gibi gözükmeyen eskrim, aslında ata sporlarımız arasında bulunan ve insanımızın çokta yetenekli olduğu kılıç kullanma temellidir. Başlarda elbette ki zorlanılabilecek bir spor dalı olmakla birlikte vücut için oldukça fazla yarara kapı aralıyor. Başta hantal olan vücudu, hızlı bir şekilde ileri geri hareket ettirme zorunluluğu olan eskrim büyük bir adele çalışmasını beraberinde getiriyor. Bu adele çalışmasıysa vücudun kan dolaşımının hızlanmasını, vücut ısısının yükselmesini ve akabinde tüketilen gıdaların kolaylıkla yakımını gerçekleştiriyor ve besinlerin kana daha hızlı karışmasını sağlıyor. Kısacası bayanlar, kilo vermek için bire bir. Görme ve dokunma duyularını geliştirmekle kalmayan eskrim sporu sinir sisteminin düzenlenmesinde de büyük rol oynuyor. Vücuda sağlıklı bir yaşam sunan eskrim; denge, hızlı refleks kabiliyeti, sürat, güç, çeviklik, esneklik, koordinasyon, önsezi, zamanlama yeteneği, çabuk düşünme karar verme gibi olumlu birçok yetenek daha kazandırıyor. Zihni sürekli açık tutması da cabası. Bu yüzden ülkemizde de sıkça başvurulan ve zevk alarak yapılan bir spor dalıdır. Üstelik bu spor dalında oldukça yetenekli sporculara da sahibiz. Avrupa şampiyonaları hariç bu alandaki sporcularımızın isimlerini pek duyamasak da, bu spor ülkemizde gereken değeri yeteri kadar göremese de Deniz Selin Üstündağ gibi oldukça başarılı ve gelecek vaat eden sporcularımız bulunmakta.

DENİZ SELİN ÜSTÜNDAĞ KİMDİR?


Türkiye’nin eskrim tarihi yaklaşık doksan dört yıl gibi bir zaman dilimine dayanıyor. Ve bu zaman diliminde Türkiye, eskrim alanında ilk başarıyı Kadın Kılıç Milli Takımı sporcularından Deniz Selin Üstündağ sayesinde kazandı. Ülkemiz 2017 Avrupa Şampiyonasına Fatma Zehra Köse, Melis Sarıçam ve Deniz Selin Üstündağ’dan oluşan üç kişilik bir takımla katıldı. On altı yaşında olan Deniz Selin Üstündağ ile de altın madalyaya yürüdü. Kendisi bu spor dalına ‘Karayip Korsanları’ film serisini izledikten sonra, filmden etkilendiği ve filme hayranlık duyduğu için başladığını belirtiyor. Sadece bir filme duyduğu hayranlığı üzerine spora başlayabilmesiyle birlikte başlamak için seçtiği spora bakarak da kendisinin fazlasıyla cesaretli bir yapıya sahip olduğu da gözlemlerimiz arasında.

Yeteneğin ve başarının yaşla alakası olmadığını tüm dünyaya altın madalyasıyla kanıtlayan Üstündağ, şampiyonada finale çıkana kadar çok da umutlu olmadıklarını itiraf ediyor. Fakat final sonrası yaşadığı tarif edilemez mutluluğu şu cümleleriyle dillendirmeye çalışıyor: “ 16 yaşında biri olarak 23 yaş altı kategorisinde şampiyonluk yaşadığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Gerçekten çok mutluyum. Takım halinde birbirimize güvendik ve inandık. Sonunda da başarı geldi. Yaşadığım mutluluk kelimelerle anlatılamaz. İnsanın o anı yaşaması ve o duyguyu tatması gerekiyor.”

Üstündağ’ın, takımıyla beraber ‘satrancın pistte oynanan hali’ olarak tanımladıkları eskrimdeki başarısından yola çıkıyor ve kendisinin aynı zamanda analitik bir zekaya da sahip olduğunu dile getiriyoruz.

!!!TÜRK OLDUĞUMUZA İNANMADILAR !!!

Eskrim devi olarak bilinen Rusya, Belarus ve Fransa’yı yenerek İstiklal Marşımızı dinlettiren Üstündağ, turnuvada kendisinin Türk olduğuna inanmadıklarını belirtiyor ve ekliyor: “Tebrik edenler kadar “Kesin rakiplerin kolları yoktur” diye mesaj atanlar da oldu. “Hepsi devşirmedirler, bunlar Türk değildir” dediler. Biz haftada en az altı gün en az üç saat idman yapıyoruz ve biraz saygı bekliyoruz. Mesela “Sen madalya alacaksın da ben göreceğim” diyenler oluyor. Maskemize ‘arı kovanı’ diyenler, “Eskrim ne? Birbirinize bıçak mı sokuyorsunuz” diye soranlar. Oysa ben kendimi Zeyna gibi hissediyorum.”

Eskrim takımımız aldıkları bu mesajlardan sonra, Üstündağ onlara inat Türk kadının çok güçlü olduğunu vurguluyor. Ve akabinde de bunu dünyaya elinden geldiğince ispatlayacağını da tüm gerçekliğiyle ortaya seriyor genç sporcu. Dünyanın gözünde Türkiye’nin bu spor dalında yeterli olmadığını da çevredekilerin bu ithamlarından anlıyoruz fakat biliyoruz ki artık bu konuda da hafife alınamayacak başarılara sahibiz. Ve gelecekte de sahip olmaya devam edeceğiz. Nice Üstündağlar sayesinde…

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here