Eskiyen-Kullanmadığımız Eşyalarımızı Nasıl Değerlendirebiliriz?

0
Eskiyen-Kullanmadığımız Eşyalarımızı Nasıl Değerlendirebiliriz?
Eskiyen-Kullanmadığımız Eşyalarımızı Nasıl Değerlendirebiliriz?

ESKİYEN-KULLANMADIĞIMIZ BİR EŞYAYI NASIL DEĞERLENDİREBİLİRİZ?

Değerli Okuyucularımız,

Bugün sizlere eski-kullanmadığımız eşyalarımızı nasıl değerlendirebileceğimizi, nasıl tekrardan kullanıma kazandırabileceğimiz hakkında konuşacağız. İşin özeti geri dönüşüm mantığını kullanarak sizlere daha az maliyetli ürünlerden bahsedip bu işi size bir hobi olarak aşılayıp keyifli bir sürece dönüştürebileceğimiz ürünler elde etmenizi sağlamak. Hatta ve hatta bu işi kendinizde geliştirip sadece bir hobi değil kazanç sağlayabileceğiniz bir iş elde edebilirsiniz. Ülkemizde eski eşyaları değerlendirip bunu bir hobiden daha çok satan ve bundan gelir sağlayan birçok insan var. Sizler de bu insanlardan biri olabilirsiniz.

Sizlere eski-kullanılmayan eşyaları nasıl değerlendirebileceğimiz hakkında bilgi vermeden önce “Geri Dönüşüm” ve son günlerde sıkça bahsedilen “Sıfır Atık Projesi” hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Ne yazık ki halkımız Geri Dönüşüm konusunda pek duyarlı değil. Ama ne kadar çok insanlara bunları aşılayabilirsek insanoğlu için kâr’dır.

Geri Dönüşüm Nedir?

BUGÜN DÜNYAMIZ ÇOK KOLAY KİRLENECEK KADAR KÜÇÜK, ÇOK ZOR TEMİZLENECEK KADAR BÜYÜKTÜR.

Yeniden değerlendirme imkanı olan atıkların çeşitli fiziksel veya kimyasal işlemlerden geçirilerek ikincil bir hammadde üretilmesine geri dönüşüm denilmektedir. Diğer bir tabir ile herhangi bir eşya’nın kullanılarak kullanım dışı olması sonucun da geri dönüştürülebilir atık maddelerin geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar faaliyet süreçlerine kazandırılması olarak tanımlanabilir. Kaynaklarımızın sonsuz olmadığını, dikkatlice kullanılmadığı taktirde bir gün doğal kaynakların da tükenebileceğini aklımızdan çıkarmamak gerek.

Ülke olarak kültürümüz de temizlik, çevrecilik var. Her okulda var mıdır bilmiyorum ama bizim zamanımız da okula gittiğimiz hafta içlerinde, her sabah bir sınıf nöbetçi olur, ders başlamadan yarım saat önce de sınıfça beden eğitimi öğretmeni ya da nöbetçi öğretmen öncülüğün de okul çevre temizliği yapılırdı. Bu o kadar güzel bir şey ki öğrencilere aşılanabilecek en güzel örneklerden bir tanesidir. En temiz düşünen, çevre konusunda en iyi hassasiyet ortaya koyan gençlerdir, genç beyinlerdir. 

Dünyamızın havasını, toprağını, denizlerini, ormanlarını temiz ve barış içinde bir dünya oluşturmak konusunda gençlere bu hususta önemli görevler düşüyor. Bu nedenle bilimi, faydayı, çevreciliği, çevre bilimini, eski-kullanmadığımız eşyaları ön planda tutarak duyarlı davranmak biz gençlerin sorumluluk duygusuyla yaklaşacağı temel ödevidir.

Hepimiz biliyoruz ki eski gazeteler, kağıtlar, cam şişeler, kavanozlar, yiyecek-içecek kutuları gibi birçok atıklardan yeni şeyler üretilebilir. Buna da geri dönüşüm denilmektedir.

Belki yaşadığınız yerlerde resimde gördüğünüz gibi atık kutularını görmüşsünüzdür. Bunlara geri dönüştürülebilen atıklar atılır. Bu atık kutuları dolduğunda ise özel çöp kamyonları tarafından alınmaktadır.

 

 

Bazı atıklar geri dönüşüm merkezlerine götürülmeden önce sıkıştırılır. Sıkıştırılan atıklar daha az yer kaplar ve daha kolay taşınabilir. Yanda ki fotoğrafta sıkıştırılmış kağıt atıklarını görmektesiniz.

 

 

 

Pillerin içindeki bazı maddeler de geri dönüştürülebilmektedir. Ancak pillerin içlerin de çevre için zararlı maddeler bulunduğundan diğer atıklardan ayrı toplanmaktadır. Bitmiş piller yalnızca pillerin biriktirildiği atık kutularına atılmalıdır.

 

 

 

 

Geri Dönüşümün Önemi;

  • Doğal kaynaklarımızın korunmasını sağlamaktadır
  • Enerji tasarrufunda katkı payı büyüktür
  • Atık miktarını azaltarak çöp işlemlerinde kolaylık sağlamaktadır
  • Geri dönüşüm geleceğe ve ekonomiye yatırım yapmamıza yardımcı olur

 

Sıfır Atık Projesi Nedir?

SIFIR ATIK PROJESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerin verdiği bilgiye göre, atık maddelerin kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz, refah, gelişmiş, yaşanabilir bir Türkiye-Dünya bırakılması hedefi doğrultusunda “Sıfır Atık Projesi” başlatıldığı duyuruldu.

 

İsrafın önlenebilmesi, atık maddelerin azaltılması-dönüştürülebilmesini kapsayan “Sıfır Atık Projesi” konusunda gerçekleştirilen atık yaklaşımı’nın hayata geçirilmesi ve bu proje’nin süreklilik sağlayabilmesi için ilk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ana Hizmet Binası’nda çalışmalara başlandı. Yüce Allah’ın da dediği gibi: “Yiyiniz, içiniz israf etmeyiniz.” 

Çalışmalar doğrultusun da, oluşan atıkların nitelikleri belirlendi. Eğitim biliçlendirme çalışmaları, atıkların türlerine göre ayrı olarak biriktirilmesine karar verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi”nin yaygınlaştırılmasına ilişkin program, 26 Eylül Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirileceği açıklandı.

Sıfır Atık Projesi’nin 2018 yılı itibariyle aşamalı olarak kamu kurumları, havaalanları , alışveriş merkezleri, siteler, üniversiteler, hastaneler ve büyük iş yerlerinde uygulanması hedeflenmektedir.

 

Eskiyen-Kullanmadığımız Eşyalarımızı Nasıl Değerlendirebiliriz?

Son zamanların sıkça konuşulan dekorasyonu Teraryum. Teraryum; genellikle cam ve plastik maddelerden imal edilir. Ama fiyat bakımından bütçe de sıkıntı yaratan bir dekorasyon’dur. Genel de bizim halkımız kırılacak bir eşyaya fazla bir fiyat vermek istemezler. Bundan kaynaklı evlerimiz de bazı nedenlerden dolayı ampullerin kesilmesi-patlaması üzerine kullanmadığımız ampullere bunları uygulayabiliriz. Hem maliyet açısında uygun hem de evimizin bir köşesine dekorasyon sağlayacak kadar hoş bir ev ürünü.

 

 

Eski 5 Litrelik su şişelerin’den yeşil soğan üretebilirsiniz. Özellikle öğrenci evlerin de çok uygun yapılacabilecek sağan saksıları. Bu şekil de yeşil soğana para vermek yerine bütçeden de kasmış olabilirsiniz.  Elinizin altında rahatça ulaşabileceğiniz bir yeşillik olarak kullanabilirsiniz. 

 

 

 

Çoğunlukla ülkemiz de seyahat eden çokça insan bulunmaktadır. Bunun sonucunda da sık sık bavul alınıp eskidiğinde çöplere atılmaktadır. Bavullarımızı çöplere atmak yerine resimde görüldüğü gibi bir sandalye ve masa yapılabilir. Farklılığı seven insanlar için gayet uygun, şık bir dekorasyon.

 

 

Ülkemizde bayanlarımız sıkça altın günü yapmaktadır. İnsan çoğunluğu nedeni ile masa eksikliğinden dert yanıp eşlerine zigon sehpa (doğuran sehpa) aldırmaktadırlar. Bunun yerine tekrardan bir maliyet içerisine girmektense duvar kenarına ütü masasını koyup bir sehpa gibi yapabiliriz. Hem kolay hem pratik hem de masrafsız. En çok eşlerin hoşuna gidebilecek bir uygulama.

 

 

 

Evimizde kedi-köpek türü hayvan besleyenler için eski kazaklarımız’dan onlar için yatılabilecek uygun, rahat bir ortam sağlamak amacı ile yapılan masrafsız,pratik bir uygulama. Hayvanlarımızın bazı sebeplerden dolayı kirlettiği zaman atabileceğimiz ve tekrardan uygulayabileceğimiz bir ev ürünüdür.

 

 

 

Eskiyen kotlarımızı çanta yapımı için değerlendirebiliriz. Kısa bir seyahatlerde valiz niyetine, piknik alanların da ip-top yada yiyecek- içecek koymak için, plajlarda bikinilerimizi-güneş kremlerimizi-plaj havlumuzu koymak için, evde örgü işiyle uğraşanlar için yünlerimizi koymaya yarar. 

 

 

 

 

Eski tenis raketlerimiz’den dekorasyon amaçlı ayna yapabiliriz.  Hem şık hem de özgün duran bir dekorasyon.

 

 

 

 

 

Eski sandık tipi kasalardan masa ve raf yapımı. Manavların atıp kullanmadığı kasalardan yapabileceğimiz masrafsız masa türü. Hem kolaylık hem de görünüş açısından farklılık gösterebilecek ev ürünü.

 

 

 

 

 

Koli bantlarında, tuvalet kağıtlarından, havlu kağıtlardan arta kalan ruloları atmak yerine resimlerimizi sergileyebileceğimiz pratik bir çerçeve görüntüsü. Zaten aldığımız birçok dekorasyonlar da aynı mantıkla yapılmaktadır. 

 

 

 

 

Eski gömleklerimiz’den mutfak önlüğü yapabiliriz.

 

 

 

Babalarımız genelde evde bir sorun çıktığında işin erbabını çağırmak yerine kendileri yapmaya çalışmaktadırlar. Örneğin tuvalet borularında bir sıkıntı oldu tesisatçı yerine kendileri yapmaya çalışırlar. Bunun sonucunda da su boruları alırlar. Su borularını uygun şekilde keserler ve arta kalan parçalar da atılır. Bunları atmak yerine raf yerine kullanabiliriz. Kaymaması için silikonla yapıştırılıp kolay raf yapılabilir.

 

 

 

Bizler eski sandalyeleri değerlendirmek yerine atarız, oysa eski eşyalardan birçok şey yapılabilir. Mesela eski sandalyeye boyama yapılsa, cila yapılsa ya da ona uygun renkli bir bez geçirilse yeni gibi görüneceğinden eminim. Ya da resimde görüldüğü gibi askılık ve raf yapılabilir. Ve yine en çok öğrenci evleri için uygun bir eşya.

 

 

 

 

Eski çaydanlıktan saksı yapımı.

 

 

 

 

 

 

5-10 Litrelik su şişelerin’den, plastik kaşıklardan avize yapımı.

 

 

 

Eski merdivenden kitaplık rafı yapımı. Boyandığında çok şık duracağına eminim.

 

 

 

 

 

Son zamanlar da sosyal medya da sıkça karşılaştığımız araba tekerleklerinden yapılan masa. puf, saksı vb. şeyleri görmekteyiz. Renkli bir kişilikte olan insanların yapabileceği eski tekerlekleri değerlendirebileceği değişik bir dekorasyon.

 

 

 

 

 

Eski bilgisayar kasasından posta kutusu yapımı.

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here