Eskimoların Tarihçesi

1

Eskimo Tarihçesi

Amerika ve Grönland’ın Arktik bölgesinde yaşayan halka Eskimolar denir. Kuzey Kutup Bölgesine yakın kesimlerde yaşarlar. Kanada, Sibirya, Grönland, Alaska gibi…

Eskimo isminin çıkışı ise Abnaki yerlilerinden kaynaklanmıştır. Bazı Amerika yerlileri de Eskimo sözcüğünü “yabancı” anlamında kullanmaktadır. Fakat Eskimolar bunların ikisini de kullanmazlar. Onlar kendilerine “İniuit” veya “Yuit” diyorlar. Eskimoların hangi ırka dahil olduğu ise bilinmemektedir. Amerikalı yerlilerine ya da Moğol ırkına dahil oldukları düşünülmektedir. Fakat hangisi olduğu konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. En çok da Moğollara ait oldukları düşünülüyor. Günümüzde yaşayan Eskimoların sayıları azdır. 50.000 civarında ya da daha azdır. Bu sayılar ise bölge bölge şu şekilde dağılmaktadır:
Sibirya’da 2000,
Alaska’da 25.000,
Mackenzie Nehri ile Kuzey Quuebek arasında 10.000,
Grönland’da 40 bin,
Kuzey Kanada’da 23.500,
SSCB’de 1.500 olmak üzere yerleşmiştir. Diğer Eskimolar ise çeşitli bölgelerde yaşamaktadır.

Şimdi de Eskimoların fiziksel özelliklerine göz atalım.

Boyları kısadır. Genelde 1.50-1.60 arasında uzama gösterirler. Boylarının kısa olmasından ötürü elleri, bacakları da kısadır. Ten renkleri sarı ve açık kahverengi arasındadır. Siyah saçları vardır. Gözleri de siyah ya da kahverengidir ve çekiktir. Sakal ve bıyıkları çıkmaz ya da kirli sakaldır. Antarktika’da da iki tip Eskimo görülür.
Bunlardan biri yuvarlak yüzlü olan Eskimolar’dır.
Diğerleri ise daha çok Moğollara benzerler, düz yüzlüdür. Yüzleri geniştir. Fiziki özellikleri dünyanın hiçbir tarafında bulunmaz. Kendilerine özgüdür. Bu yüzden farklı topluluklardır. Kiloları fazla değildir, giydikleri elbiselerin kalın olmasından dolayı şişman gibi görüntüler. Daha önce pek bir ırkla samimi olmayan Eskimoların son zamanlarda farklı ırklardan insanlarla samimiyetleri gözlenmiştir.

Daha çok Kızılderililerle ve beyaz ırklarla anlaşırlar.
Yerleşim yeri olarak Deniz kenarlarını tercih etmişlerdir. Kıyıdan da pek fazla uzaklaşmazlar. Düz bir hayatta yaşarlar. Bu nedenledir ki az nüfus yoğunluğuna sahiplerdir. Çok titizlerdir. Giysileri fok derisinden yaparlar, hava durumuna göre giyinirlerdi. Yaptıkları kürk içli dışlı olurdu. Çok soğuklarda kalın tarafını sıcaklarda ise ince olan kısmını giyerlerdi. Küçük heykeller ve takılar yaparlardı.

Avrupa dillerinden çok farklı dilleri vardır. Eskimo dili, birçok yerel lehçeyi içinde bulundurur. Bu nedenle farklı farklı yerlerde oturan Eskimolarla birbirlerini çok zor anlarlardı. Kayaklarla avlanırlardı. Avlarını da kuru­tur ya da dondurlardı. Daha sonra onları saklar ve çiğ olarak tüketirlerdi. Erkek çocuklara da avcılıkla ilgili bilgiler öğretirlerdi. Kız çocuklarına ise hayvan postlarından giysi dikmeyi ve dokumayı öğretirlerdi. Bunu geleneklerini devam ettirmek için yaparlardı.

İnançları ise Şamanizm’dir fakat bazı Eskimolar Hristiyanlaşmıştır. Bunlar Amerika ve Avrupalı Eskimoların bazılarıdır. Eskimolar çok sonra Avrupalılarla ilişki içine girdiler. Bu ilişkiden kaynaklı olarak pek çok hastalıkta beraberinde geldi. Bu hastalıklardan bazıları; kızamık, grip gibi bulaşıcı ve ölümcül olabilen hastalıktadır. Avrupalılarla birlikte gelenek göreneklerini de yitirmişlerdir. Artık prefabrik konutlarda yaşıyorlar, sadece yemek için avlanıyorlar ve hazır giysiler giyiyorlardı. Ve bunları alabilmek için paraya ihtiyaç duyuyorlardı. Eskisi gibi avcılık ve balıkçılık yapmak yerine petro rafinelerinde ve madenlerde işçi çalıştırıyorlardı.
İşte Eskimoların geçmişten günümüze kadar nasıl geldikleri, ne gibi değişiklikler gösterdikleri, nasıl yaşam sürdüklerini kısaca yaşamlarını anlatmış olduk.

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here