Eski Süper Kütleli Kara Delik

0
28

Gök bilimci ekibi şimdiye kadar gözlemlenen en uzak süper kütleli kara deliği keşfetti. Bu keşif ilk karmaşık unsurların oluştuğu kozmos dönemine ışık tutacak.

 

Bilim adamları geçtiğimiz günlerde evrenin tarihinde çok eski bir süper ölümcül kara delik keşfetti ve ilk yıldızların hayata geçirdiği kozmik çevreye yeni bir bakış açısı kazandıracaktı. Gökbilimciler; “Onu parlak bir cisim içinde bulduk, gözlemlediğimiz en uzak kara delik.” Bu ışıklar gökbilimcilerin teleskoplarına ulaşmak için ışığı 13 milyar yıl yol kat etmiş.

 

 

Süper kütleli kara deliğin, Güneşimizin kütlesinin 800 milyon katı olduğu tahmin edilmekte. Massachusetts Institute of Technology‘de bir astrofizikçi olan Rob Simcoe‘yi de bulunduğu gök bilimciler, böyle bir canavarın kozmik tarihin bu kadar erken döneminde nasıl oluştuğu konusunda bir şey diyemiyor. Big Bang‘den sadece 690 milyon yıl sonra kozmos bugünkü çağın sadece yüzde 5’ini oluşturmakta.

Nature‘da çıkan çalışmanın yazarlarından biri olan Simcoe; “Karadeliklerin büyümek için fazla zamanı olmadığından bu zamanla daha da küçük olmasını beklerdik” dedi. “Burada şaşırtıcı olan şey, evren zamanın bu döneminde çok genç olsa bile kara deliğin bu kadar kütleli görünmesiydi” diye ekledi.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here