Esin İris Aslında Kim ?

0
34
Esin İris

Türk şarkıcı, söz yazarı, besteci, yorumcu ve reklam yazarı.

Esin İris, 23 Ocak 1988 tarihinde İstanbul‘da dünyaya gelmiştir. Asıl adı Esin Orhan’dır. 7 yaşından beri korolarda ve benzeri yerlerde şarkı söylüyor ve 13 yaşından beri de Rap ve R&B (Rhythm and Blues) ile ilgilenmekte.

2002 yılından itibaren şarkı sözü yazmaya başlayan Esin, çeşitli nedenlerden dolayı çalışmalarına iki yıl ara vermiş, savaş karşıtı sokak tiyatroları gerçekleştirmiştir. 2006 yılında Rap ve R&B (Rhythm and Blues) ağırlıklı olan “Ekran” adlı ilk amatör Extended Play Underground albümünü çıkarmıştır.

Birçok müzisyenin ve müzik grubunun sahnelerine konuk olmuştur. Birçok konser ve partide sahne alan Esin İris farklı dalda müzik yapan isimlerle de ortak çalışmalarda bulunmuştur.

Esin, şarkıcı Gökçe Dinçer‘in “Beş Kuruş” adlı albümünün çıkış parçası olan “Beş Kuruş” şarkısında ve klibinde de yer aldı. Gökçe’nin “Tuttu Fırlattı“, “Ne Yapardım” ve “Oh Olsun” parçalarının, Kolpa‘nın “Hiç Bitmez Bu Masal” isimli şarkısının, Ayhan Sicimoğlu‘nun “En Estambul” albümünde “En Estambul“, “Arkana Bakma” ve “Nadie Como Tu” şarkılarının sözlerinin yazımını sanatçılarla birlikte gerçekleştirmiştir.

2013 yılında ise farklı dallardan farklı isimler için şarkı sözleri yazmış, Keremcem‘in “Aptal Aşık” isimli şarkısının sözlerini yazmıştır.
 
2013 Nisan ayında ise Koray Candemir‘in “Kalan Giden Benim” adlı şarkısının sözlerini yazdı.

 
Müzik kariyerinin yanı sıra 2008 yılından beri reklam yazarı olarak da faaliyet gösteren Esin, reklamcılığın müzikle kesiştiği jinglelar ve kurumsal müzikler, jenerik müzikleri dallarında da aktif olarak yayınlanan birçok işe imza attı.
 
2014 tarihinde ilk albüm çalışması olan “Yine Mavi” adlı albümünü müzik severlerin beğenisine sunan Esin, albümde yer alan şarkıların bir çoğunu kendi hazırlamıştır. Özellikle “Bu Gece“, “Özledim“, “Senin Şarkın” gibi şarkılarıyla büyük beğeni toplamıştır.

Bugüne kadar düet yaptığı isimler arasında Ayben, Kolpa, Gökçe, Kaçak, Ceza, Emre Baransel, Ayhan Sicimlioğlu, Koray Candemir gibi isimlerde bulunmaktadır.

Halen yeni albüm çalışmalarına hız kesmeden devam eden Esin İris’i ilerleyen zamanlarda daha fazla ekran karşısında göreceğiz gibi duruyor.

Biz de Tarihnedio.com ekibi olarak yeni albümünü ve şarkılarını merakla bekliyor, başarılarının devamını diliyoruz.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here