Eshab-ı Kehf / Yedi Uyurlar Efsanesi

0
42

 7 Uyurlar ( Eshab-ı Kehf )  

Dünya üzerinde 33 tane Eshab-ı Kehf Mağarası bulunmaktadır, bunlardan 4’ü Türkiye sınırları içinde yer almaktadır. Mersin(Tarsus), İzmir(Selçuk), Kahramanmaraş (Afşin), Diyarbakır (Lice).Ayrıca Adana’da ‘Yedi Kardeşler’ adında bir türbe de bulunmaktadır.

 

Mersin, Tarsus 7 Uyurlar Mağarası

 

Selçuk, Efes 7 Uyuyanlar Mağarası

 

Kahramanmaraş, Afşin, 7 Uyuyanlar Mağarası

Diyarbakır, Lice, 7 Uyuyanlar Mağarası

 

Adana, Yedi Kardeşler Türbesi

 

Ölümsüzlüğünün hikayesi “7 Uyuyanlar”, tarih boyunca dünya çapında farklı şekilde yorumlanarak bugüne kadar gelmiştir. Peki neymiş bu hikâyeler ?

Diğer toplumlarda farklı anlatılmasına rağmen, içerik benzerdir.
7 kişilik bir grubun içinde yaşadığı toplumdan, bazı olaylardan dolayı kaçıp, yüzyıllarca uyuması…
Hikaye, Hristiyanlık’ a dayanmaktadır.

 

Hristiyanlık’ta 7 Uyuyanlar

Maximilian, Lamblicus, Martinian, John, Dionysius, Exacustodianus ve Antoninus isimli 7 genç, o dönemdeki bazı putperest inançlar yüzünden kurban edilmeleri gerekmektedir. Tabiki bu durumu kabul etmezler ve bir mağaraya saklanırlar.Kralın askerleri buraya girmekle uğraşmayıp, mağaranın üzerini kapatıp, onları ölüme terkeder.200 yıl sonra Lamblicus, mağaradan çıkar ve şehre gider. Şehirde herşey değişmiş, paralarının artık kullanılmadığını ve insanların artık İsa’ya inandığını görür. Bu durumu baş piskoposa anlatır ve o da bunun bir mucize olduğunu söyler.

Ürdün’de Anlatılan Hikaye ise;

Yine 7 kişilik bir grup, putperestlik inancına karşı çıkarlar ve kaçıp bir mağaraya saklanırlar. Askerler onlara dokunmayıp, mağaranın üzerini duvarla örerler. 7 Uyuyanların asıl isteği, İbrahim, Musa ve İsa’nın dinine inanmak istemeleriymiş. Aradan geçen 300 yıl, onlara sadece 1 gece gibi gelmiştir. Maximilian dışarı çıkar ve alışveriş yaptığı sırada, esnaf parasının hazine olduğunu düşünüp, askerlere haber salar. İlk başta kimse inanmasa da, sonradan bir mucize olduğunu kabul ederler.

İslam’da Yedi Uyurlar

Bu hikâye, Kuran’ın Kefh Suresi’nde anlatılmaktadır.
Afşin şehrinde yaşayan Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş ve Şazenuş adlı 6 kişi Putperestliği reddedip, Hükümdara karşı çıkar ve ibadet etmek için bir dağa giderler.Burada Kefeştetayyuş adlı çoban ve köpeği Kıtmir de onlara katılr ve böylece Yedi Uyurlar oluşmuş olur.Bir mağaraya girerler ve askerler onları buraya hapseder. Aradan 300 yıl geçer, fakat onlara 1 gece gibi gelir. Yemliha şehre iner, ama herşeyin değiştiğini görüp, dönemin Hükümdarına başlarından geçenleri anlatır . Daha sonra uykusunu alamadığını söyleyip, arkadaşlarının yanına dönüp, uykusuna kaldığı yerden devam eder. Halk ise bunun bir mucize olduğunu düşünür, mağaranın önüne bir mescid yaptırırlar.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here