Erzurum’un Güzellikleri

2

Erzurum’un Güzellikleri

Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Erzurum, 778.195 nüfusa sahiptir. Tarihi yapıtları, görmeye değer doğal güzellikleri ile turistler için vazgeçilmez bir gezi şehridir. Nene hatun diyarı Erzurum, soğuk havası, samimi insanı, ve hoş gelenekleri ile sevilen gözde şehirler arasında yer almaktadır. 

Erzurum kuruluş tarihinin M.Ö. 4900 yıllarında olduğu tahmin ediliyor. Tarih boyunca, Osmanlılar,Sasaniler, Araplar, Selçuklular, Romalılar, Persler, İskitler, Kimmerler, Urartular, Bizanslılar, Moğollar ve İlhanlılar tarafından idare edilmiştir.Erzurum şehrini güzel ve özel kılan nedenlere bir göz atalım.

 

“Palandöken Kayak Merkezi”

Palandöken kayak merkezi, Erzurum’un güneyinde yer alır. En son 2011 yılında yapılan kış olimpiyatlarına kapılarını açmıştır. Palandöken kayak merkezinde 22 adet pist mevcuttur. 3125 metrelik pisti bulunmaktadır. Türkiye’nin en yüksek rakımlı pistidir. Uzun süre ‘toz kar’ özelliğini kaybetmeden durması, 5 yıldızlı otelleri, yarışma ve festivallerin gözde adresi olması nedeni ile kayakçıların da vazgeçilmez kayak merkezlerinden birtanesi haline gelmiştir. Burada amatör biçimde kayak yapan kişiler için eğitim veren hocalar da mevcuttur.


“Erzurum Ulu Cami”

Erzurum’da bulunan Ulu Cami, inşa edildiği ilk günden itibaren günümüze olduğu gibi taşınamamış ve değişikliğe uğramış olsa dahi saltuklardan kalan iki camiden biri olması nedeni ile önemi ve değeri oldukça büyüktür. Cami’nin en ilgi çeken bölgesi mihrap önünde bulunan ahşap kırlangıç kubbesidir. Bu kubbe, ‘kırlangıç çatı’ adı verilen tasarım biçimi ile gerçekleştirilmiş ve ahşap malzemeden yapılmıştır.


“Oltu taşı” 

Erzurum’un meşhur olan simgelerinden bir tanesi de oltu taşıdır. Oltu taşından, işçilik ile özenle yapılmış tespihler, kolyeler, broşlar, küpeler ve daha birçok şey üretilir. Erzurum yöresinin eşsiz güzelliklerinden bir tanesidir. Burada oltu taşından yapılmış hediyelik birçok malzemeye ulaşmak mümkündür. Erzurum ziyaretinde bulunan kişilerden hediyelik olarak ilk istenen şeylerden bir tanesi de oltu taşı ile yapılmış olan hediyeliklerdir.


“Erzurum şivesi”

Erzurum’un kendine has hoş bir şivesi vardır. Genel olarak bu şive Erzurum’un her bölgesinde aynıdır fakat ilçelere göre bazı kelimeler de ve söyleyiş de değişiklik göstermektedir. Erzurum’un şivesi, Türkçe’de bulunmayan bazı kelimeleri nadiren barındırsa da genel konuşma tarzı olarak sadece bazı harflerde değişiklik gösterir. Kelime bütünü ve anlamı olarak sözcüğün özünden farklı değildir.


“Erzurum Kalesi” 

Erzurum kalesi’nin ilk inşa ediliş tarihi net olarak bilinmemektedir. M.S. 5. yüzyılın ilk yarısında bizanslılar tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Sık sık el değiştirmiş olan Erzurum kalesi, Türklerin eline 11.yüz yılda geçmiştir.

İç kalede Saltukoğulları dönemine ait Kale Mescidi ve Tepsi Minare bulunmaktadır.


“Narman Peri Bacaları” 

Peri bacaları, Erzurum’un Narman ilçesinde yer almaktadır. ‘Kırmızı periler diyarı’ olarak da adlandırılır. İlginç ve hoş bir görünüme sahip olan peri bacaları, yerli ve yabancı turistlerin de ziyaret mekanlarından biri haline gelmiştir. Erzurum’a gidip ziyaret etmeden dönülmeyecek güzelliklerden bir tanesidir.


“Yedi Göller”

Yedigöller, Erzurum’un İspir ilçesinde bulunup, rize sınırlarında, Ovit Dağı’nın zirvesi ile Kaçkar Dağları’nın güney kısmında yer almaktadır. Eşsiz güzelliğe sahip olan yedi göller, çok temiz suya sahiptir ve içilebilir. Ulaşımı oldukça zor olan yedi göllere araç ile ulaşmak mümkün değildir daha farklı yollar ile ulaşım sağlanmaktadır. Buna rağmen Fotoğrafçıların ve turistlerin ziyaret ettiği, doğanın Erzurum’a sunmuş olduğu  güzelliklerden bir tanesidir.


“Halk Oyunları”

Erzurum halk oyunlarına “bar” adı verilir. Birliktelik, topluluk, beraberce oynamak ve bağlanmak anlamları yüklenir. Erzurum düğünlerinin coşkusu ve halk oyunları görülmeye değer görsel şölen oluşturmaktadır.

Erkek Barları: Baş Bar, İkinci Bar, Sekme, İkinci Aşırma, Nari, Dello, Koçeri, Temirağa, Tamzara, Tavuk Bari, Felek, Çingeneler, Uzun Dere, Daldalar, Yayvan, Hançer Bari.


Kadın Barları: Kavak, Çiftbeyaz Güvercin, Çember, Döne, Nari, Çarşıda Üzüm Kara, Sallama, Mendilimde kişmiş ile Badem Var, Tortumun Eymeleri, Aşşahtan Gelirem, Köylü Kızı, Delikız


“Erzurum Mutfağı”

Cağ kebap

Erzurum deyince akla ilk gelen şey elbette olmaz olmazı çağ kebabıdır. Birçok yörenin kendine has meşhur yiyeceği olduğu gibi çağ kebabı da Erzurum’un sevilen lezzetleri arasında yer almayı başarmıştır.


Kadayıf dolması


Meşhur tatlı Kadayıf dolmasını Erzurum’da bilmeyen yoktur. Eşi benzeri başka yerde nadir bulunan Kadayıf dolması özenle hazırlanır ve sofraların, özel günlerin vazgeçilmez lezzetleri arasındadır.


Erzurum ketesi

Kete, birçok yörede yapıldığı gibi Erzurum’un da vazgeçilmez lezzetleri arasındadır. Erzurum’da kete yapmak, yürümeye yeni başlayan çocukların ilk adımları için uygun görülmüş ve bazı kimseler için bu durum gelenek haline getirilmiştir.


Çaşır

Erzurum’da sıkça rastlanan bir ot türüdür. Çaşır tat olarak bazı kimselerin damak zevkine hitap etmese de seven ve tüketen birçok kişi bulunmaktadır. Garip görüntüsü ve tadının yanı sıra faydalarının oldukça fazla olduğu hatta bazılarının sırf bu sebeple tükettiği bilinmektedir.


Su böreği


Erzurum’da bayramlar, seyranlar, düğünler, davetler olduğu gün su böreği olmazsa olmaz. Diğer börek çeşitlerine nazaran Erzurum’da en çok tercih edilen börek türü su böreğidir. Bol tereyağı ile olanı ise bu yöre için en makbul olanıdır.


Göğermiş peynir (Küflü peynir) 

Birçok kişinin ön yargı ile baktığı, garip kokusu nedeni ile sevemediği, “küflü peynir hiç yenimi canım” dediği peynir Erzurum haklının sofralarından eksik olmayan bir lezzettir. Küflü halini alması için extra bir işlemden geçirirler ve zannedilenin aksine zarardan çok yarar sağlamaktadır.


Ayran aşı

Çorba deyince Erzurum’da akla ilk gelecek olan ayran aşı’dan başkası olamaz herhalde Erzurum lokantalarında.


Tatar böreği

İsminin börek oluşu sizi aldatmasın. Tatar böreği hamurdan yapılır ve içerisine bir şey konulmadan kare biçim de kesilir. Makarna ve mantı benzeri olan tatar böreği, tereyağı veya yoğurt ile tüketilen Erzurum’da bilindik lezzetlerden birisidir.


Köme (cevizli sucuk)

Pestil ve ceviz karışımının oluşturduğu eşsiz bir lezzet köme. Erzurum sokaklarında tezgahlarda sık sık karşılaşacağınız bir yiyecek ve tatlı türüdür.


Tortum şelalesi

Tortum şelalesi, 21 metre genişliğe ve 48 metre uzunluğa sahiptir. Erzurum’un gözde ziyaret mekanlarından biri olup birçok ziyaretçisi misafir etmiştir. Aynı zamanda en büyük şelaleleri arasında yer almaktadır.


Çifte minareli medrese

Çifte minareli medrese, Erzurum’un şehir merkezinde yer almaktadır. Selçuklular döneminde inşa edilmiştir. 2 kat, dört eyvan, 37 oda ve bir camiye sahiptir. Anadolu’nun en güzel ve büyük mimari eserlerinden birtanesidir. Hey yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlamış olan medrese, Erzurum’un simgelerinden biri haline gelmiştir.


 “Üç kümbetler” 

Çift minareli  medresenin güneyinde bulunan ve Anadolu’nun eşsiz tarihi yapıtlardan biri olan üç kümbetlerin 14. yüzyıl da inşa edildiği tahmin ediliyor. Bunlardan  en büyük olanı, Emir Saltuk’a ait olduğu bilinmektedir. Diğer ikisi hakkında pek bilgi yoktur. Ne zaman kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor.


“Yakutiye medresesi

Yakutiye medresesi, 1310 yılında Hoca Yakut Gazani tarafından yapılmıştır.

1995 yılında restore edilmiştir. Günümüzde Türk İslam eserleri ve Etnografya müzesi olarak da kullanılmaktadır.

Share

2 YORUMLAR

  1. Güzel bir analiz ama erzurumun tarihi turistik mekanları saymakla bitmez Çoruh nehri üzerinde kanolarla rafting yapmak 1000 yıllık İspir kalesine tırmanıp buram buram tarih koklamak erzurumun farklı kültürleri içinde barındırdığına değinmemek olmaz Dadaşlar diyarı demenden geçiştirilmez tarihte Ermenilerin Rumların Kürtlerin birlikte yaşadığı bir kültür mirasıdır hasankalesinden aşkalesine beyaz bir örtü gibi üstünü süsleye kar taneriyle sarı gelindir Erzurum

  2. Güzel bir analiz ama erzurumun tarihi turistik yerleri saymakla bitmez Çoruh nehri üzerinde kanolarla rafting yapmak 1000 yıllık İspir kalesine tırmanıp buram buram tarih koklamak erzurumun farklı kültürleri içinde barındırdığı Ermenileri Rumları Kürtleri içinde barındıran Dadaşlar diyarı demenden geçmek olmaz hasankalesinden aşkalesine beyaz bir elbise gibi süsleyen kar taneriyle sarı gelindir aslında Erzurum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here