Erwin Johannes Eugen Rommel (Fox Desert Çöl Tilkisi)

0
Erwin Johannes Eugen Rommel (Fox Desert Çöl Tilkisi)
Erwin Johannes Eugen Rommel (Fox Desert Çöl Tilkisi)

2. Dünya Savaşı sırasında Alman Afrika Kolordusu komutanlığını yapmış olan sıradışı mareşal. Kuzey Afrika’da İngiliz birliklerine karşı kazandığı başarılar nedeniyle Çöl Tilkisi lakabıyla anıldı. Sadece askeri başarılarıyla değil rakiplerine karşı olan şövalyevari tutumuyla da hatırlanır.

Rommel Heidenheim kentinde doğdu. 14 yaşındayken bir arkadaşıyla birilikte tam ölçekte bir planör yapmayı başardılar. Genç Rommel mühendis olma düşüncesine karşın babasının ısrarıyla 124 üncü Württemberg Piyade Alayına subay adayı olarak katıldı ve kısa süre sonrada Danzig’deki Subay hazırlama okuluna gönderildi. Kasım 1911 de okuldan mezun olarak Ocak 1912 de teğmenliğe atandı.

1940’ta Fransa’nın işgalinin başlamasından sadece 3 ay önce 7. Panzer Tümeni’nin komutanlığına atanmıştı. Bu tümen daha sonra hayalet tümen olarak bilinecekti.  Daha sonra Alman Afrika Kolordusu oluşturuldu. Rommel en büyük ününü burada kazandı Rommel kendinden birkaç kat üstün İngiliz kuvvetlerini önüne katmış ve El Alamein’e kadar sürmüştür. Savaşlarda pek çok şaşırtma kullanmıştır. Bunlardan bazıları tankların arkalarına çalı çırpı takarak tozu dumana katması düşmanında kabalalık bir ordu geliyor hissine kapılarak teslim olması olmuştur. Klasik bir yıldırım savaş tekniği kullanmış olup İngilizleri şaşırtarak geri çekilmelerine sebebiyet vermiştir. 21 haziran 1942’de hızlı koordine ve başarılı saldırı ile Tobruk şehrini 33 000 askerle birilikte teslim almıştır. Daha önce sadece Singapur’da bu büyüklükte bir İngiliz askeri birliği teslim alınmıştı. Müttefikler tartışmasız bir şekilde yenilmiş ve Mısır’a kadar çekilmek zorunda kalmıştır. Winston Churchill yaptığı konuşmada çok cesur ve yetenekli bir general demiştir. Rommel 13 Haziranda Time dergisine kapak olmuştur.

Rommel savaşta Mısır’dan ileri gidememiş zamanla Tunus’a kadar çekilmiş Hitler’in emrine uymayıp ordusunu yok etmekten kurtarmıştır. Almanya’ya dönünce bir süreliğine işsiz kalmıştır. Ancak savaşın gidişatı Almanya’nın aleyhine dönünce Hitler onu olası bir müttefik işgaline karşı Fransa sahilini korumak üzere Ordu Grubu B’nin başına getirildi. Rommel in direktifleriyle sahil boyunca mayın tarlası tank tuzağı ve savunma hatları yapıldı. Rommel olası bir çıkarmaya karşı düşmanı sahilde yok etmeyi planlıyordu ama Hitler engeline takıldı. 17  Haziran da makam aracı ile giderken Kraliyet hava kuvvetlerince saldırıya uğradı ve başından ciddi yaralar aldı. 14 Ekim 1944 yılında aldığı yaralardan hayatını kaybetti.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here