Ertuğrul Özkök’ün Annesi Hafize Özkök Hayatını Kaybetti

0
7
Ertuğrul Özkök'ün Annesi Hafize Özkök Hayatını Kaybetti
Ertuğrul Özkök'ün Annesi Hafize Özkök Hayatını Kaybetti

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ertuğrul Özkök’ün annesi Hafize Özkök, palyatif bakım gördüğü Urla Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

“EŞİNİN YANINA GÖMÜLECEK”

Medyaradar’ın ulaştığı bilgilere göre; Hafize Özkök’ün cenazesi yarın öğle vakti Alsancak Hocazade Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Bornova eski mezarlıkta 10 yıl önce hayatını kaybeden eşi Şükrü Özkök’ün yanında toprağa verilecek.

ERTUĞRUL ÖZKÖK KİMDİR?

Ertuğrul Özkök, 4 Ağustos 1947 yılında İzmir’de doğan Türk gazeteci ve akademisyendir. Babasının adı Şükrü Özkök,annesinin adı Hafize Özkök’dür.İzmir Namık Kemal Lisesi ve Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın ve Yayın Yüksekokulu’nda okuyan Özkök, bir yıl TRT’de muhabir olarak çalıştı ardından Fransa’da İletişim Bilimleri’nde doktora yaptı.

Öğrencilik yıllarında sosyalist görüşlere sahip olduğunu ifade eden Özkök, Turgut Özal’dan etkilenmesiyle birlikte liberalizme yöneldi. Hacettepe Üniversitesi’nde 1986 yılına kadar öğretim üyesi görevini üstlendikten sonra, Hürriyet Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Hürriyet Gazetesi genel yayın yönetmeni olarak 20 yıl görev yaptıktan sonra bu görevi 29 Aralık 2009 tarihinde bırakmıştır.Emin Çölaşan, Ertuğrul Özkök hakkında son kitabında (Kovulduk Ey Halkım Unutma Bizi) birlikte yaşadıkları bazı anıları anlatmıştır. Kendisi TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir.

1970 yılında Tansu Özkök ile evlendi ve bu evlilikten Gülümsün Özkök adında bir kızı,Sinan Ali Saatçi,Zeynep Saatçi adında iki torunu vardır. Dönemin Başbakanı ve Chp Genel Başkanı Bülent Ecevit’in danışmanlığını yapan,öğrencilik yıllarında sosyalist görüşlere sahip olduğunu,Özal’dan etkilenmesiyle birlikte liberalizme yöneldiğini söylemiştir.Ak Parti iktidarına eleştiri dozu yüksek yazılarının ardından gazetesi zor duruma düşünce,”Fabrika ayarlarıma geri döndüm.”diyerek daha ılımlı yazılar kaleme almaya başlamıştır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here